۹۳ هزار نفر در استان همدان تحت حمایت صندوق بیمه روستاییان و عشایر قرار گرفتند

اکتبر 12, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ، اقدام قابل‌تقدیر نظام جمهوری اسلامی‌برای حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر بود که در سال ۸۴ کلید خورد و رفته‌رفته گسترش یافت.

این صندوق سعی دارد تا قشرهای دارای مشاغل و زندگی سخت چون روستاییان و عشایر را زیر چتر حمایتی خود قرار داده و خاطر آن‌ها را از فردای نه‌چندان دور و تأمین معیشت در سن پیری و بازنشستگی آسوده سازد.

استان همدان هم که بخش بزرگی از جمعیت آن به‌ویژه شهرستان‌ها را روستاییان تشکیل می‌دهد با راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی روستاییان سعی کرده تا گامی‌برای حمایت از این قشر محروم بردارد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان با اشاره به آمار اعضای این صندوق به خبرنگار «تسنیم» می‌گوید: جامعه هدف ما در استان ۲۲۰ هزار نفر است که ۴۳ درصد از آن‌ها عضو صندوق هستند.

مهدی سماواتی می‌افزاید: بر اساس قانون همه افراد ۱۸ تا ۵۰ ساله ساکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، جامعه عشایری، قالی‌بافان، کشاورزان غیر ساکن در روستاها و بخش دیگری از قشرهای تعریف شده می‌توانند عضو صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر شوند.

وی بیان می‌کند: در بدو راه‌اندازی صندوق تنها روستاییان و عشایر می‌توانستند عضو آن شوند، اما به ‌مرور زمان این چتر حمایتی گسترش یافته و رانندگان حامل بار و مسافر برون‌شهری در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، کشاورزان غیر ساکن در روستا و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هم به جامعه هدف اضافه شدند.

بیش از ۴ هزار نفر در همدان مستمری دریافت می‌کنند

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان همدان می‌گوید: در کنار این موارد و بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده با سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعاون روستایی، همه قالی‌بافان ساکن در شهر و روستا و شاغلان ۲۳۰ شغل تعریف شده در تعاون روستایی هم می‌توانند به عضویت این صندوق درآمده و از مزایای آن استفاده کنند.

سماواتی اعلام می‌کند: از زمان آغاز فعالیت صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان همدان در سال ۸۴ تاکنون ۹۳ هزار و ۶۰۸ نفر عضو شده‌اند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۴۰۱ نفر را زنان و بقیه اعضا را مردان تشکیل می‌دهند.

وی بیان می‌کند: از این تعداد ۷۲ درصد روستاییان، ۱۱ درصد رانندگان، ۷ درصد کشاورزان غیر ساکن در روستا، ۳ درصد عشایر و ۴ درصد ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هستند.

سماواتی مطرح می‌کند: تفاهم‌نامه‌ای هم با سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) امضاشده که بر اساس آن ۲ درصد از زنان سرپرست خانوار زیرپوشش بهزیستی و یک درصد این قشر در کمیته امداد عضو صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۴ هزار و ۱۱۹ نفر در استان همدان از صندوق مستمری دریافت می‌کنند، می‌گوید: مقدار مستمری بر اساس سطح حق بیمه پرداختی متفاوت بوده و به سه دسته فوت، ازکارافتادگی و بازنشستگی تقسیم می‌شود.

وی اعلام می‌کند: در حال حاضر خانواده ۲ هزار و ۳۰۰ مرد و ۳۸ زن سرپرست خانوار مستمری فوت دریافت کرده و به ۳۳۷ مرد و ۱۰ زن هم مستمری ازکارافتادگی تعلق گرفته است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر همدان با اشاره به پرداخت مستمری بازنشستگی پیش از موعد هم می‌افزاید: ابتدای راه‌اندازی صندوق، محدودیت سنی برای اعضا وجود نداشت و حتی افراد ۹۰ ساله هم می‌توانستند عضو شوند و دریافت مستمری بازنشستگی هم بر اساس قانون مشروط به داشتن ۱۵ سال سابقه بیمه و ۶۵ سال سن بود.

سماواتی مطرح می‌کند: به مرور زمان برخی افراد با سن بالای ۷۰ سال تقاضای بازنشستگی پیش از موعد را داشتند که با تصویب مجلس در سال ۹۶ این امکان فراهم شده و اعضای بالای ۷۰ به شرط داشتن ۱۰ سال سابقه بیمه می‌توانند مستمری دریافت کنند.

وی اعلام می‌کند: در حال حاضر هزار و ۴۰۵ نفر در استان همدان بابت بازنشستگی پیش از موعد مستمری دریافت می‌کنند که ۳۰ نفر از آن‌ها زن هستند.

سماواتی با بیان اینکه صندوق استان همدان در سال ۹۸ نسبت به سهمیه تکلیفی بیشتر عمل کرده هم می‌گوید: هر سال سهمیه تکلیفی به استان ابلاغ می‌شود و امسال جذب ۱۵ هزار عضو جدید و تمدید قرارداد ۶۳ هزار و ۶۹۵ نفر به ما تکلیف شده که بیش از ۸۰ درصد سهمیه جذب و ۱۰۰ درصد سهمیه تمدید در ۶ ماهه نخست سال محقق شده است.

وی با دعوت از مردم برای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر تصریح می‌کند: عضویت در این صندوق به نفع خود آن‌هاست و سودی به حال دولت و حکومت ندارد چراکه دوسوم حق بیمه پرداختی به صندوق را دولت تقبل می‌کند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر همدان اعلام می‌کند: اعضای صندوق بر اساس اختیار می‌توانند یکی از ۸ سطح حق بیمه را برای خود انتخاب کنند که کمترین آن ۲۷۰ هزار تومان برای یک سال و بیشترین آن ۶۶۰ هزار تومان است.

سماواتی می‌گوید: مقدار حق بیمه در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر ۱۵ درصد است که ۵ درصد را فرد بیمه شده و ۱۰ درصد را دولت پرداخت کرده و درواقع دولت در اینجا نقش کارفرما را برای فرد ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه فرصت‌ها محدودند، تأکید می‌کند: همه افراد ۱۸ تا ۵۰ سال عضو جامعه هدف صندوق بهتر است برای عضویت اقدام کنند چراکه هیچ فردی از فردای خود خبر ندارد و موارد بسیاری وجود دارد که افرادی پس از چند ماه عضویت در صندوق دچار حادثه شده و ازکارافتاده‌اند و همین بیمه به آن‌ها کمک کرده و مستمری دریافت می‌کنند.

انتهای پیام/ ع

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند