۸.۵ درصد ایرانی ها بیمه نیستند/جزئیات پوشش بیمه اجباری

اکتبر 15, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با موضوع محورهای شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی برگزار شد، ضمن تشریح دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان کشورمان، اظهار داشت: ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان از نظر شاخص پوشش خدمات سلامت، با پوشش ۷۱.۷ درصد در جایگاه بالاتر از متوسط جهانی قرار دارد. 

وی افزود: برآورد سازمان جهانی بهداشت از شاخص پوشش خدمات سلامت کشور ایران این است که، در سال ۲۰۲۳ جایگاه ایران در منطقه EMRO به ۸۰ خواهد رسید.

حریرچی در ادامه گفت: با توجه به کاهش سرانه تولید ناخالص ملی، افزایش درصد یا سهم هزینه‌های عمومی‌سلامت از تولید ناخالص ملی و نیز کاهش درصد پرداختی از جیب از تولید ناخالص ملی بعد از اجرای طرح تحول سلامت، به دلیل کاهش مقدار سرانه تولید ناخالص ملی و کاهش سهم پرداختی از جیب از تولید ناخالص ملی، مقدار خالص پرداختی از جیب مردم هم به طور قابل توجه کاهش یافته است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: بر این مبنا، شاخص رخداد هزینه‌های فقرزای سلامت بر اساس متد پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر کاهش خوبی در نسبت جمعیت مواجه شده با هزینه‌های فقرزای سلامت، اتفاق افتاده است، در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۴، در تعداد افراد مواجه شده با هزینه‌های فقرزای سلامت ۳۳.۵ درصد کاهش وجود داشته است.

حریرچی خاطرنشان کرد: نسبت جمعیت مواجه شده با هزینه‌های کمرشکن سلامت بر اساس متد توصیه شده اهداف توسعه پایدار یعنی رخداد هزینه‌های کمرشکن سلامت به‌ صورت تجاوز پرداخت‌های مستقیم از جیب از ۲۵ درصد کل هزینه‌های مصرفی خانوار که در سطح کل جمعیت روند کاهشی بسیار کمی‌داشته است، مقدار این شاخص در سال ۲۰۱۷ به ۷۶.۳ درصد رسیده است.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، ۸۱ درصد عوامل مرگ و میر و سال‌های از دست رفته عمر در ایران به دلیل بیماری‌های غیرواگیر است، در هر کشوری که به سمت توسعه یافتگی می‌رود مرگ و میر ناشی از بیماریهای عفونی کم می‌شود و امید به زندگی افزایش می‌یابد. 

حریرچی بیان کرد: در حال حاضر ۶۰ درصد مردم کشور چاق هستند و ۸۰ درصد کم تحرکند. 

معاون کل وزارت بهداشت، در خصوص مصرف قلیان نیز گفت: استعمال قلیان در حال افزایش است و متاسفانه در ایران مالیات سیگار کمترین مالیات در منطقه و جهان است و قیمت سیگار بسیار ارزان است، در تحریم‌ها همه چیز تحریم شده، اما ورود سیگار خارجی حتی تسهیل هم می‌شود. وزارت بهداشت نهایت تلاش خود را می‌کند، اما متاسفانه مالیات بر خرده فروشی سیگار را تبدیل به درب کارخانه کردند که این موضوع به ضرر است.

وی افزود: در حوزه عوامل افزایش دهنده بیماری‌های غیر واگیر باید هوشیار باشیم؛ مثلا رشد سیگار را کنترل یا میزان نمک را در نان‌ها کم کنیم، چراکه نمک عامل افزایش فشار خون است. 

حریرچی ادامه داد: در نوشابه‌ها، ۱۵ درصد قند را کاهش دادیم، اما این یک راه حل بسیار طولانی است که با تغییر سبک زندگی مردم تعیین می‌شود.

وی عنوان کرد: یکی از بسته‌های اصلی طرح تحول سلامت، افزایش پوشش بیمه ای بود، در حال حاضر، ۹۱ و نیم درصد مردم کشور بیمه هستند، حتی مهاجرین قانونی داخل کشور هم بیمه شده اند، اما وجه دیگر این است که ۸.۵ درصد مردم ما هنوز بیمه نیستند. خوشبختانه دو ماه قبل آیین نامه بیمه اجباری مردم مبنی بر اینکه با حمایت دولت همه مردم ملزم هستند، بیمه شوند، تدوین و در آبان ماه جاری نیز از سامانه آن بهره برداری می‌شود و مردم می‌توانند به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند، چنانچه درآمد آنها زیر ۴۰ درصد باشد، صددر صد حق بیمه آنها رایگان است، امیدواریم طی ۶ ماه پوشش بیمه ای را به حداکثر ممکن برسانیم

معاون کل وزارت بهداشت در پایان گفت: با حضور وزیر بهداشت، عمده اقدامات ما در حوزه بهداشت درحال انجام است. ما فشار خون ۳۱ میلیون ایرانی را کنترل کردیم، درحال حاضر نیز موضوع ارتقای سلامت و جامعه محور کردن سلامت، با طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در راس اولویت‌ها قرار دارد، همچنین گسترش فعالیت‌های بهورزی نیز در دستور کار است.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند