۲۴۰۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه سلامت است

دسامبر 5, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، طاهر موهبتی در نشست‌‌خبری با اصحاب رسانه استان زنجان، اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت همان بیمه خدمات درمانی است که در حال حاضر ۴۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده است و در ۵ صندوق از جمله کارکنان رسمی‌دولت و بازنشستگان، سایر اقشار همچون دانشجویان، طلاب و خانواده‌های ایثارگر، بهزیستی، کمیته‌امداد، صندوق بیمه ایرانیان و صندوق بیمه روستایی با ۲۲ میلیون نفر جمعیت با افراد ساکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار داده است. وی با بیان این که حدود ۲ هزار و ۴۰۰ قلم دارو تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد، خاطر نشان کرد: ۴ هزار و ۸۰۰ خدمت و ۴۷ هزار تجهیزات و لوازم پزشکی نیز تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

طاهر موهبتی با اشاره به این که در بخش بستری ۹۰ درصد و سرپایی ۷۰ درصد  هزینه‌ها  توسط بیمه‌سلامت پرداخت می‌شود، افزود: در سال ۹۶ حدود ۱۹۲ میلیون بار به مراکز تحت قرار دارد بیمه سلامت در سراسر کشور مراجعه صورت گرفته است. وی تصریح کرد: در سال ۹۷ رفع هم‌پوشانی‌ها صورت گرفته است و موجب شده تا در دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رفع هم‌پوشانی انجام گیرد، این به عنوان یک آفت بود زیرا ایران با داشتن جمعیت ۸۰ میلیون نفری بیش از ۸۱ میلیون نفر بیمه شده وجود داشت از طرفی هنوز ۷ میلیون نفر بیمه نشده نیز در کشور حضور داشت که با رفع هم‌پوشانی‌ها مسئله کاهش یافت.

موهبتی از ایجاد و راه‌اندازی پایگاه اطلاعات برخط درمان بیمه شدگان کشور در دی یا بهمن ماه خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود که اگر اطلاعات بر خط در این پایگاه قرار گیرد که از مهم ترین پایگاه داده‌های اطلاعاتی بیمه کشور است هم پوشانی‌های بیمه‌ای به حداقل می‌رسد. وی با بیان این که در بحث سازمان الکترونیک تمام اطلاعات بیمه‌شدگان در این پایگاه متمرکز می‌شود، ابراز داشت:از طریق این پایگاه خدمات ارائه خواهد شد و تمام بیمه‌ها مکلف‌اند تا از این پایگاه استفاده کنند با این که این طرح در قانون بودجه سال ۸۳ مطرح شده بود اما محقق نشد و امروز سامانه استحقاق‌سنجی در ۶۰۵ بیمارستان دولتی راه‌اندازی شده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان این که بحث نسخه الکترونیک از ماموریت‌های بیمه سلامت بود، افزود: نسخه الکترونیک امروز در ۲۳۵ شهرستان در سطح کشور انجام می‌شود و در استان زنجان نیز در بیش‌تر بیمارستان‌ها نسخه به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود که در صورت ارائه این نسخه‌ها در پایان هر ماه هزینه‌ها واریز می‌شود. به گفته وی رسیدگی الکترونیکی اسناد بستری در استان زنجان دارای پشرفت خوبی است و در کل کشور ۴۵۰ بیمارستان را تحت پوشش قرار داده است و تا پایان سال تمام بیمارستان‌های دولتی مجهز خواهند شد تا از این سیستم استفاده کنند. موهبتی با اشاره به این که یکی از دغدغه‌ها هنگام مراجعه فرد بیمار و پزشک انجام سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن است که با تغییر پزشک باید مجدد این اقدام انجام می‌گرفت، تاکید کرد: امروز با توجه به راهنمایی‌های بالینی که وجود دارد در صورت تعویض پزشک تا شش ماه دیگر نیاز نیست دوباره سی‌تی‌اسکن یا سونوگرافی تکرار شود، به این دلیل که سوابق بیمار در سامانه برخط موجود است و اعتبار نتایج دو خدمت یاد شده قابل قبول است.

وی خاطر نشان کرد: سونوگرافی زنان در مدت بارداری که قبلا جز اولین هزینه‌‌ها بود در حال حاضر به شش پله کاهش یافته است زیرا با توصیه بهداشت آیین نامه‌هایی که ابلاغ می‌شود مراکز بهداشت موظف به اجرا شده اند. به گفته موهبتی یکی از مشکلات در حوزه سلامت زیر ساخت حوزه آی تی بود که در حال حاضر این مسئله برطرف  و موجب شده تا ۸۰ درصد هزینه‌های دارویی کشور در سامانه تایید دارو پرداخت شود. وی با اشاره به این که بیمه سلامت به سامانه تی تک متصل شده است، ادامه داد: حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ قلم دارو در سامانه تی تک ثبت شده و از ۵ میلیون بار مراجعه ای که به این سامانه شده بود ۵۰۰ هزار بار جلوی تجویز داروهایی که زمان تاریخ مصرف را گذرانده و یا یک بار به فروش رفته بودند ممانعت شده است. 

مدیر کل سازمان بیمه سلامت با اشاره به این که حدود ۶۷ هزار نفر بیمار خاص در کشور وجود دارد و سالانه هزار تا هزار و چهار صد میلیارد تومان برای این بیماران هزینه می‌شود، گفت: ما به دنبال این هستیم تا در آینده‌ای نزدیک بسته‌های خود مراقبتی و مشوق‌های سلامتی داشته باشیم تا منجر به تخفیف بیمه شود مثل افرادی که چاقی، فشار و قندخون خود را کنترل کنند در بیمه تخفیف دریافت می‌کنند.

موهبتی با اشاره به این که عملیات اجرایی بیمه اجباری از ۱۳ آبان شروع شده است، خاطرنشان کرد: افرادی که بیمه ندارند باید مراجعه کرده و خود را بیمه نمایند و افراد دارای تمکن مالی نیز باید خود حق بیمه را واریز نمایند. وی خاطرنشان کرد: حمایت از بیمار بر روی تخت بیمارستان ارزشمند است اما در حال حاضر فرد بیمار روی تخت بیمارستان بیمه نمی‌شود و قاعدتا در جهت بیمه قبل از بیماری و بستری شدن باید فرد اقدام به بیمه کرده باشد.

این مقام مسئول گفت: بدهی شهریور ماه سال ۹۸ داروخانه‌ها در بخش خصوصی پرداخت شده است که با مبلغ ۱۳۳ میلیارد تومان در ماه بوده است، در بخش دولتی نیز بدهی مرداد ماه با ۷۰ درصد پرداخت شده است. وی افزود: در سال ۹۷ میانگین بدهی به داروخانه‌ها در سطح کشور ۲ و نیم ماه است اما در زنجان به یک ماه رسیده است با این وجود در بخش دولتی نیز سه ماه و بخش خصوصی سه و نیم ماه بدهی وجود دارد و بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه ۸۰۰ میلیارد در اختیار بیمه سلامت قرار می‌گیرد تا بدهی پرداخت شود.  موهبتی با بیان این که در حال حاضر به طور میانگین از سال گذشته و سال جاری ۳ و نیم‌ماه بدهی وجود دارد و ۱۰ ماه بدهی کم شده، خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی سخت‌تر شده و خرید دارو نیز با چک ده ماهه امکان پذیر نیست که البته سازمان بیمه سلامت سعی بر پرداخت بروز بدهی دارد.

انتهای پیام/۱۰۱۱/ز

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند