یارانه ۴۵ هزار تومانی حذف نمی‌شود/۶۰ میلیون نفر کمک دریافت کردند

نوامبر 25, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اجرای طرح کمک معیشتی دولت به مردم،  گفت: به حدود ۶۰ میلیون نفر از خانوارهای ایرانی پرداخت یارانه صورت گرفته است.

وی با اعلام اینکه ۱۷ میلیون ۷۰۰هزار خانوار یارانه دریافت کردند، افزود: این امر واقعیتی غیرقابل انکار است و به راحتی قابل رسیدگی است دولت به هیچ وجه حتی یک ریال از منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را در بودجه مصرف نمی‌کند و در این موضوع هیچ تردیدی نیست. آقای نوبخت و وزیر اقتصاد به عنوان خزانه‌دار کل کشور بر این موضوع تأکید کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ضریب خطای اجرای طرح‌های حمایت‌های اجتماعی در همه دنیا حداقل ۴ تا ۵ درصد است، ۴ تا ۵ درصد رقم قابل ملاحظه‌ای است به هیچ وجه گفته نشده است که ما در رسیدگی‌ها تعلل می‌کنیم، قطعاً مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و افرادی که واجد شرایط بودند حتما یارانه پرداخت خواهد شد.

شریعتمداری در مورد زنان سرپرست خانوار، گفت: همه زنان سرپرست خانوار که تک نفره باشند و درآمدشان زیر ۵ میلیون تومان باشد حتماً یارانه معیشتی دریافت کردند و اگر دریافت نکرده باشند به آنها پرداخت خواهد شد. در بین زنان سرپرست خانوار، زنانی داریم که خودشان سرپرست کارگاه هستند.

وی اظهار داشت: در معیارهای که بررسی کردیم بعضی کارفرمایان که خودشان دارای سه بیمه پرداز یا بیشتر هستند و کارگاهی را اداره میکنند که بیش از ۶۰ نفر با آنها کار می‌کنند به آنها سبد حمایتی پرداخت نمی‌شود.

وزیر کار تأکید کرد: در بین بازنشستگان کشور، افرادی هستند که دارای درآمد خوب هستند و باید با اجرای طرح همسان سازی درآمد آنها را به حداقل برسانیم از این رو آنها یارانه دریافت نمی‌کنند.

شریعتمداری گفت: دولت دقت دارد افرادی که دارای استحقاق هستند از دریافت سبد حمایتی دور نمانند.

وی تصریح کرد: هدف دولت این است و پای آن خواهیم ایستاد و سعی می‌کنیم این موارد با کمترین مشکلات پیش برود. بخش عمده ای از خانوارهایی که از حمایت‌های معیشتی برخوردار شدند دارای وسیله نقلیه نیستند. نمی‌توان گفت که همه جامعه ایران از افراد فرودست هستند.

وزیر کار با بیان اینکه ایران دارای ۸۶ میلیون نفر جمعیت است، اظهار داشت: ۶۰ میلیون نفر حمایت معیشتی دریافت کرده اند و عده ای نیز درخواست این حمایت را دارند.

شریعتمداری در خصوص بررسی حساب بانکی افراد برای پرداخت کمک معیشتی، گفت: براساس آزمون وسعی که انجام شده است، به اطلاعاتی دست پیدا کردیم که عده ای را واجد دریافت سبد حمایتی تشخیص دادیم و حدود ۶۰ میلیون نفر از این سبد حمایتی برخوردار شدند.

وی ادامه داد: متقاضیان جدیدی هستند که می‌گویند ما دارای تمکن مالی کافی نیستیم و نیازمند دریافت سبد معیشتی می‌باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ما در سامانه ای که به زودی در دسترس افراد قرار خواهد گرفت اجازه می‌خواهیم که این افراد مجوز بررسی دقیق تری در وضعیت مالی خودشان را به ما بدهند.

شریعتمداری با بیان اینکه الزاماً این کار به معنای دسترسی به حساب‌های مالی آنها نیست،افزود:  مسیری که وارد شویم و حساب افراد را کنترل کنیم، طی نمی‌کنیم. بلکه به صورت جامعه آماری از مراکزی که این اطلاعات در دسترس شان است مانند سپرده‌های بانکی، املاک و مستغلات، تمکن افراد را به اشکال مختلف بررسی می‌کنیم، بررسی تمکن مالی به معنای بررسی حساب بانکی نیست.

وی تأکید کرد: ما اجازه می‌گیریم تا بررسی دقیق تری نسبت به توانمندی مالی افراد داشته باشیم. به عنوان مثال شاید افرادی که دارای درآمدهای دریافتی بالای یک میلیارد تومان در سال بوده اند که آنها را شناسایی کنیم. به این ترتیب نه فقط حساب‌های بانکی بلکه تمکن مالی افراد با اجازه ای که آنها به ما می‌دهند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اگر استحقاق داشتند سبد معیشتی از روز اول به آنها پرداخت خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اگر هم به آنها تعلق نگرفت از طریق پیامک به آنها اعلام می‌شود که شما واجد دریافت سبد معیشتی نیستید.

شریعتمداری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر احتمال حذف یارانه ۴۵ هزار تومانی و جایگزینی کمک‌های معیشتی، خاطرنشان کرد: به هیچ وجه کمک‌های معیشتی جایگزین یارانه‌های نقدی نمی‌شود. به هیچ وجه یارانه ۴۵ هزار تومانی حذف نمی‌شود و سبد معیشتی جایگزین آن نخواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان دارد تعداد ۶۰ میلیون نفری که واجد دریافت سبد معیشتی هستند، کاهش یابد؟ گفت: از ۶۰ میلیون نفری که کمک معیشتی دریافت می‌کند به هیچ عنوان کاهش نخواهد یافت. در مرحله اول این کار با ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار قریب به ۵۷ میلیون جمعیت با ضریب تکفل ۳.۳ آغاز شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به هیچ وجه این تعداد کاهش نخواهد یافت و اگر در بررسی‌هایمان به نتایج جدیدی رسیدیم و به رقم ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیدیم حتما به این سقف افزایش خواهد یافت.

شریعتمداری گفت: آقای نوبخت محکم اعلام کرد که امکان تأمین منابع وجود دارد، حتی اگر فروش نفت و فروش بنزین همراه با حقوق‌ها صورت نگیرد از منابع جایگزین تأمین می‌شود تا منابع حاصل از فروش بنزین نیز به دست دولت برسد.

وزیر کار با اشاره به خانواده‌هایی که مشمول یارانه معیشتی دولت می‌شوند، اظهار کرد: خانواده‌های دارای مسکن و خودروی گران قیمت، خانواده‌های یک نفره‌ای که درآمد بالای پنج میلیون دارند، خانواده دو نفره بالای ۶ میلیون، خانواده سه نفره بالای هفت میلیون و خانواده چهار نفره بالای هشت میلیون مشمول طرح پرداخت یارانه معیشتی نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه شاید در مجموعه رسیدگی‌هایی که در بررسی طرح یارانه معیشتی انجام می‌گیرد اشکالاتی وجود داشته باشد، گفت: خانواده‌هایی که سه سفر خارجی غیر زیارتی و همچنین افرادی که دارای یک وسیله نقلیه بالای ۳۰۰ میلیون تومان باشند، در ارزیابی‌های ما از شمول طرح معیشتی خارج شدند.

وزیر کار اظهار داشت: البته ما نمی‌گوییم این افرادی که از این قبیل وسایل نقلیه دارند از وضع مالی بالایی برخوردارند، شاید از طبقه متوسط جامعه باشند؛ ولی باید میان آنها و افراد فاقد مسکن و خودرو تفاوتی قائل باشیم. افرادی که سه امکان «درآمد، خودرو و مسکن با ارزش بالا» را داشته باشند، با افراد عادی فاقد این شرایط متفاوت هستند.

شریعتمداری افزود: افرادی که دو ملک به نامشان ثبت شده باشد، از گردونه بررسی‌ها خارج شده و در مجموعه ۶۰ میلیون نفر قرار نگرفتند تا کمک مالی معیشتی را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: با اجازه‌هایی که متقاضیان به ما می‌دهند، به طور دقیق‌تر به وضعیت مالی و تمکن مالی متقاضیان جدید که خواهان دریافت کمک معیشتی هستند، رسیدگی می‌کنیم و اگر استحقاق دریافت این مبلغ را دارند، حتما این کمک حمایتی دولت از روز اول به آنها پرداخت خواهد شد.

وزیر کار در پاسخ به سوالی در زمینه وجود برخی نگرانی‌ها در زمینه احتمال حذف یارانه‌ها که از سوی مردم مطرح می‌شود، اضافه کرد: بحث یارانه و کمک مالی معیشتی از هم، کاملا متفاوت است. وظیفه بررسی یارانه‌ها با سازمان هدفمندی یارانه‌ها بوده و در حالی که متولی این کمک معیشتی وزارت کار است.

شریعتمداری با بیان اینکه بحث یارانه و کمک مالی معیشتی دارای همپوشانی‌هایی هستند، گفت: در هر دو بحث ما وضعیت تمکن مالی را در نظر داریم و حذف ۲۵۰ هزار خانواری که دو ماه پیش از لیست دریافت یارانه‌ها حذف شدند نیز در همین راستا بود. این موضوع که با ثبت نام در طرح معیشتی، یارانه آنها حذف می‌شود اصلا صحیح نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه معیارهای حذف افراد از دریافت سبد معیشتی چه بوده است؟ گفت: همانطور که ملاحظه فرمودید دولت ابتدا با تکیه به کلیاتی از اطلاعات و با تکیه بر افرادی که درآمد کمتری دارند اجرای طرح را آغاز کرد.

وزیر کار با بیان اینکه دولت در سه نوبت این پرداخت را انجام داد،اظهار داشت: کلمه حذف در این موضوع صادق نیست. کسانی که به تدریج به آنها پرداخت می‌کردیم اضافه شدند. البته از روز اول کد دستوری با همکاری وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات تعیین کردیم.

شریعتمداری با اشاره به اینکه ساعاتی سامانه دچارر مشکل شد اما به سرعت مشکل برطرف شد،گفت: کمتر از ۵ میلیون نفر تقاضای جدید واصل شد که به آن رسیدگی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افرادی که مسکن  و شغل و ماشین ندارند حتما نیازمندتر هستند،افزود: یا افرادی که دو ملک به نام دارند از گردونه حذف شدند؛ معیارها ۷ گانه بود و پرداخت برای آنها صورت نگرفت. 

وزیر کار همچنین در پاسخ به این سوال «چرا دولت افراد سالمند را مجبور کرده است برای «بنزین»، سیم کارت جدید بگیرند؟»، گفت: همه آنها که یارانه می‌گیرند با سیم کارت موبایل با سازمان هدفمندی یارانه‌ها در ارتباط هستند.

شریعتمداری با بیان اینکه ارزش سیم کارت ۵ هزار تومان است و قصد این بوده که با سرپرست خانوارها در ارتباط باشیم، گفت: برای اینکه ارتباط مطمئن باشد و درگاه امنی ایجاد شود گفته شد با شماره سرپرست خانوار، کد دستوری ارسال شود.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند