کمیسیون انتخابات اسپانیا: رئیس کاتالونیا باید برکنار شود

ژانویه 2, 2020اخبار روز بیمه

کمیسیون مرکزی انتخابات اسپانیا حکم داد، یوآخیم تورا، رئیس دولت منطقه کاتالونیا باید از سمتش کنار برود و حضورش در این سمت ممنوع است.

به گزارش ایسنا، به نوشته فایننشال تایمز، این تصمیم جنجالی در حالی برای یوآخیم تورا اتخاذ شده که پارلمان اسپانیا قرار است در خصوص یک دولت چپگرای جدید تحت رهبری پدرو سانچز، نخست وزیر موقت فعلی این کشور رای‌گیری انجام دهد. جدایی‌طلبان کاتالونیا در رایزنی‌های مربوطه نقشی تعیین کننده ایفا می‌کنند.

کمیسیون مرکزی انتخابات اسپانیا حکم مذکور را با هفت رای موافق در مقابل شش رای مخالف صادر کرد هر چند که این تصمیم حاکی از وجود اختلافات فراوان در داخل نظام سیاسی اسپانیا درباره کارکردهای نهادهای دولتی این کشور است.

آدریانا لاسترا، سخنگوی پارلمانی حزب سوسیالیست متعلق به سانچز ضمن درخواست از دادگاه عالی اسپانیا برای صدور حکم درباره این مناقشه در سریعترین زمان ممکن گفت: ما تردیدهایی جدی داریم که کمیسیون مرکزی انتخابات اسپانیا واجد شرایط اتخاذ چنین تصمیم‌هایی باشد. این نهاد یک نهاد قضایی نیست بلکه یک نهاد اداری است.

خود یوآخیم تورا خواستار برگزاری یک نشست فوق العاده پارلمان منطقه‌ای کاتالونیا به هدف رد این اقدام کمیسیون انتخابات شده است. او این حکم را با اقدام مادرید در سال ۲۰۱۷ برای معلق ساختن دولت منطقه‌ای کاتالونیا بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال پرمناقشه همان سال در این منطقه مقایسه کرد.

او ادامه داد: این یک کودتای رسمی‌علیه نهادهای کاتالونیا است. تا زمانی که پارلمان کاتالونیا موافق است، من رئیس کاتالونیا باقی خواهم ماند.

احزاب راست میانه‌روی اسپانیا که از کمیسیون مذکور درخواست ممنوع کردن ریاست یوآخیم تورا را داشتند، تصمیم مذکور را یک پیروزی برای حاکمیت قانون دانستند. پابلو کاسادو، رئیس حزب اپوزیسیون “مردم”  از سانچز خواست تا یوآخیم تورا را در راستای تبعیت از وظایفش بر طبق قانون اساسی مجبور به کناره‌گیری کند.

این تصمیم بعد از آن مطرح شد که ماه گذشته میلادی دادگاهی در اسپانیا حکم به سلب صلاحیت یوآخیم تورا برای تصدی مناصب دولتی به مدت یک سال و نیم به اتهام به کار بردن سمبلهای سیاسی در ساختمانهای دولتی در دوره مربوط به انتخابات داد اما حکم مذکور سریعا اجرایی نشد چون ممکن است در دادگاه عالی مورد تجدید نظر قرار بگیرد.. کمیسیون انتخاباتی خود کاتالونیا درخواست سه حزب راستگرای میانه‌روی اصلی اسپانیا برای کنار گذاشتن یوآخیم تورا از پستش را در آستانه تصمیم‌گیری دادگاه عالی رد کرده بود.

با این حال روز جمعه کمیسیون مرکزی انتخابات اسپانیا که بالاتر از کمیسیون کاتالونیا است، حکم داد یوآخیم تورا دیگر نباید به عنوان نماینده در پارلمان منطقه‌ای کاتالونیا به کارش ادامه دهد در حالی که تصدی این سمت برای آن که او همچنین رئیس این منطقه باقی بماند ضروری است.

به این ترتیب این کمیسیون با این رای خود تلاش کرده دادگاه اسپانیا را دور بزند و مستقیما تورا را از سمتش کنار بگذارد.

کمیسیون انتخابات اسپانیا همچنین گفته است اوریول خونکوئراس، معاون رئیس سابق کاتالونیا و از رهبران جدایی‌طلبان این منطقه که هم اکنون زندانی است نمی‌تواند به عنوان قانونگذار پارلمان اتحادیه اروپا به کارش ادامه دهد.

ماه دسامبر گذشته، دادگاه اتحادیه اروپا حکم داد خونکوئراس به عنوان نماینده پارلمان این اتحادیه باید مصونیت قضایی دریافت کند. خونکوئراس در ماه اکتبر به سبب اتهاماتش از بابت برگزاری همه‌پرسی استقلال سال ۲۰۱۷ کاتالونیا برای مجازات حبس ۱۳ ساله، به زندان رفت . با این حال “حزب مردم” اسپانیا و “حزب شهروندان” از کمیسیون انتخابات این کشور خواستند تصدی کرسی نمایندگی پارلمان اتحادیه اروپا از سوی خونکوئراس را هم  با توجه به حکم محکومیتش ممنوع کند.

این کمسیون با هفت رای موافق به پنج رای مخالف این خواسته را هم اجابت کرد.

انتهای پیام

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند