کلیات لایحه الحاق یک تبصره به قانون مبارزه با پولشویی تصویب شد

اکتبر 12, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در مورد رد لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی در جلسه علنی امروز مجلس در دستور کار قرار گرفت.

پیش از این، موافقان و مخالفان این لایحه مباحث خود را مطرح کرده بودند ولی به دلیل اینکه تعداد نمایندگان حاضر در جلسه حد نصاب قانونی را نداشتند، رای گیری برای این لایحه به روز دوشنبه موکول شد.

حجت الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی در تشریح علل رد این لایحه در کمیسیون متبوعش گفت:در این لایحه آمده است دولت نظارت موثر به عمل آورد، نظارت موثر یعنی چه؟ علاوه بر این در لایحه اصلاحیه نهادهایی موظف به ارائه گزارش شده اند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: آیین نامه قانون مبارزه با پولشویی ۴۹ ماده دارد و در مواد آیین نامه این قانون این موارد ذکر شده است. دولت حتی یک بار آیین نامه این قانون را مطالعه نکرده است.

وی خطاب به پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: جناب آقای رئیس به وزارت اقتصاد بگویید از تاریخ خرداد ماه سال ۹۷ که این قانون به تصویب رسیده است چند مورد تخلف پولشویی را شناسایی کرده اند، چرا مجلس را اذیت می‌کنید، چرا ما را به جان یکدیگر می‌اندازید.

در پایان نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق، ۵۲ رای مخالف، ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۲۳ نماینده حاضر در مجلس کلیات این لایحه را علی رغم مخالفت کمیسیون قضایی به تصویب رساندند.

پس از آن، این لایحه جهت بررسی دقیق تر مواد به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع شد.

متن ماده واحده این لایحه به شرح زیر است:

«نهادها و دستگاه‌های اجرایی موضوع مواد ۵ و ۶ مانند بانک مرکزی، بیمه مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی، کانون وکلای دادگستری، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام مهندسی، کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه که مطابق قوانین و مقررات بر عملکرد اشخاص مشمول نظارت می‌کنند مکلفند علاوه بر انجام تکالیف اجرایی مقرر در این قانون، قانون تامین مالی تروریسم و مقررات مربوط به آن تکلیف نظارتی خود را نسبت به عملکرد این اشخاص در چارچوب قوانین و مقررات مذکور به نحو موثر معمول دارند.»

همچنین نهادها و دستگاه‌های یاد شده موظفند در صورت شناسایی تخلف یا جرم، حسب مورد نسبت به برخورد یا اعلام آن به مراجع قضایی و غیرقضایی صالح اقدام کنند.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند