کشاورزی سنتی و کشاورزی دانش محور باید تلفیق شود

نوامبر 24, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، ایرج رستگار فعال حوزه کشاورزی و مدیر عامل مرکز کشت و بافت گیاهان دارویی در برنامه تلویزیونی فرمول یک گفت: کشاورز سنتی و کشاورزی دانش محور باید تلفیق شود. ما فارغ التحصیلان رشته کشاورزی زیاد داریم آنها مدرک دارند اما دانش و مهارت ندارند.

وی افزود: ما تعدادی جوان داشتیم که رییس یک دانشگاه پذیرفت و آنها را بورسیه کرد و بچه‌ها در کلاس‌های درس ترم یک کار «های‌تک» را از ابتدا یاد می‌گیرند. این بچه‌ها چیزهایی در ترم یک یاد می‌گیرند که دکترای بیو تکنولوژی چشمش به آنها نیفتاده است. با تمام این بچه‌ها که از بین روستاییان انتخاب شده اند مصاحبه کرده ایم و کسانی نیستند که کشاورزی را به زور از ترس سربازی یا چون رشته دیگری نمی‌توانسته اند انتخاب کرده اند بلکه کشاورزی را دوست داشته و برای این کار گزینش شده اند. خانواده شان کشاورز بوده و خودشان هم دوست داشته اند.

این کارآفرین ادامه داد: نیرویی داریم که لیسانس کشاورزی است اما تجربه عملی نداشته است و باید از صفر شروع کند. این رشته با کتاب و کتابخانه نیست و باید مهارت یاد بگیرید. چرا دانشجویان داروسازی و پزشکی وقتی بیرون می‌آیند بهترند؟ چون از ترم سه و چهار وارد کار عملی می‌شوند. همین است که بعد از دانشگاه کارشان درست می‌شود نه اینکه باهوش تر باشند.

رستگار که در حوزه گل محمدی کار می‌کند، یادآور شد: دنیا پر از معجزه است و یکی از زیباترین معجزات دنیا گل محمدی است و ما ۲۵ هزار هکتار اراضی کشت گل محمدی داریم. ما در ۱۵۰ متری مرز در سیستان و بلوچستان هم گل محمدی کاشته ایم و کارخانه گلاب گیری داریم. اگر کسی واقعا اهل کار باشد همیشه کار هست. به گل محمدی در خارج از کشور سلطان گلها می‌گویند که اسانس مایع آن بسیار ارزشمند است و کار روی این صنعت پولساز است.

وی با بیان اینکه تکیه گاه ما در کشاورزی باید روی کشاورزی دانش محور باشد، تصریح کرد: گل محمدی در سال یک بار گل می‌دهد و نیروی کمی‌برای آن می‌گذاری. مقاوم به آفات و سرما است و شما با سرمایه گذاری پول، زمین و زمان می‌توانید به نتیجه برسید.

مدیرعامل مرکز کشت و بافت گیاهان دارویی تاکید کرد: در اوستا گل محمدی بوده است و از شرقی ترین تا غربی ترین نقاط ایران محل رویش گل محمدی است. ما پیشنهاد دادیم عکس گل محمدی روی اسکناس‌ها چاپ شود. ما هیچ چیزی نداریم که اینقدر با باورهای دینی و ملی کشورمان تنیده شده باشد و نه تنها ایران بلکه دنیا وامدار گل محمدی ایران است.

رستگار در ادامه انتقاد کرد: بزرگترین مشکل این است که در این مملکت دانش ارزیابی نمی‌شود. من یک ماده ساخته ام و به بانک می‌روم تا آن را تولید انبوه کنم اما بانک مرا ارزیابی نمی‌کند یعنی دانشمند صفر است اما اگر یک جا یک ساختمان ۵۰ متری داشته باشم ارزیابی می‌شود و برای بانک مهم است.

این فعال عرصه کشاورزی ادامه داد: چرا من به عنوان تنها تولیدکننده انبوه گل محمدی در کشور هستم و افراد دیگری نیستند؟ باید به انسان به چشم سرمایه نگاه کنیم و به دانش نگاه کنیم. طی اتفاقی که برای آزمایشگاهمان پیش آمد، ناچار شدم در حالی که یک سال کوشیده بودم از اول شروع کنم و هزینه تامین همه چیز بر گُرده ام بود و دلار هم ناگهان بالا رفت. 

رستگار تصریح کرد: ما هنوز نتوانستیم در کشور جا بیندازیم این کار من «های تک» است مرا بیمه کن. ما جنس تولید می‌کنیم اما نمی‌توانیم جنسمان را بیمه کنیم. برف می‌آید اما من باید تاوان بدهم. اگر کسی دیگر جای ما بود نمی‌توانست روی پایش بایستد.

وی اذعان کرد: زلزله می‌شود همه کمک می‌کنند اما وقتی یک آدمی‌مثل من که یک منطقه را اداره می‌کند نابود می‌شود، حال اش را نمی‌پرسید. من استان به استان این مملکت کار کردم و نمی‌دانم برای چند هزار نفر شغل درست کردم اما فقط باید شمشیر دست بگیرم و با هر جبهه ای بجنگم.

رستگار در پایان با بیان اینکه ما علاوه بر آدم دانش محور به مدیریت دانش محور هم نیاز داریم، گفت: این تحریم اقتصادی نیست و ما داریم شکنجه اقتصادی می‌شویم اما جوانان این مملکت می‌توانند به شرط اینکه ترامپ‌های داخلی بگذارند. ترامپ رقمی‌نیست اما آزاری که یک ترامپ داخلی می‌تواند برساند به مراتب بدتر از صد ترامپ خارجی است.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند