کاهش ۶۰درصدی بیماری‌‌های غیرواگیر از طریق توجه به “تغذیه سالم”

دسامبر 13, 2019اخبار روز بیمه

دکتر جلال‌‌الدین میرزای رزاز در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا با بیان اینکه اصلاح سبک زندگی باعث کاهش بیماری‌‌های غیرواگیر می‌‌شود، اظهار کرد: بیماری‌‌های غیرواگیر شامل اضافه‌وزن، چاقی، بیماری‌‌های قلبی ــ عروقی، فشار خون، دیابت، بیماری‌‌های گوارشی و سرطانهاست و تلاش نظام سلامت کشور باید بر کاهش ابتلا به این بیماری‌‌ها باشد.

وی افزود: تنها با تغییر سبک زندگی و الگوی تغذیه‌‌ای جامعه، می‌‌توان به‌میزان ۵۵ تا ۶۰ درصد از بیماری‌‌های غیرواگیر در دهه‌‌های آینده پیشگیری کرد؛ این در حالی است که هنوز ویزیت متخصصین تغذیه تحت پوشش بیمه‌‌ها قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه پوشش‌دهی خدمات تغذیه‌‌ای توسط بیمه‌‌ها، از طریق کاهش بیماری‌‌های غیرواگیر می‌‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر کاهش هزینه‌‌های سازمان‌‌های بیمه‌‌گر داشته باشد، تصریح کرد: در جلساتی که با مسئولان وزارت بهداشت و دبیرخانه شورای‌عالی بیمه داشته‌‌ایم، مسئله پوشش‌دهی خدمات تغذیه‌‌ای توسط بیمه‌‌ها را مطرح کردیم اما مسئولان وزارت بهداشت اظهار کردند که به‌دلیل بدهی‌‌های سنگین سازمان‌‌های بیمه‌‌گر، این سازمان‌‌ها توانایی پوشش‌دهی خدمات تغذیه‌‌ای را ندارند؛ باید توجه داشت که ارائه خدمات رژیم‌‌درمانی به جامعه، هزینه نیست و نوعی سرمایه‌‌گذاری در بخش سلامت است.

میرزایی ادامه داد: البته بحث هزینه‌‌ها، تنها بخش مادی مسئله است و قطعاً پوشش‌دهی خدمات تغذیه‌‌ای توسط بیمه‌‌ها می‌‌تواند باعث کاهش خسارت‌‌های معنوی نیز شود.

وی با ارائه مثالی متذکر شد: وقتی یک پدر ۴۵ساله به‌دلیل بیماری قلبی ــ عروقی از دنیا می‌‌رود، علاوه بر هزینه‌‌های درمانی برای خانواده‌‌ها و بیمه‌‌ها، خسارات معنوی نیز برای خانواده‌‌اش به وجود می‌‌آید.

رئیس انستیتوی تحقیقات تغذیه‌‌ای و صنایع غذایی کشور، نسبت به بالا بودن آمار چاقی در کشور نسبت به آمار جهانی اظهار نگرانی و خاطرنشان کرد: چاقی زمینه ابتلا به سایر بیماری‌‌های غیرواگیر را نیز فراهم می‌‌کند، یکی از مباحث مهم مطرح‌شده در انستیتوی تحقیقات تغذیه‌‌ای کشور، بحث آموزش همگانی تغذیه سالم است و در همین راستا، بخشی به‌نام “واحد ترجمان دانش و آموزش همگانی” در انستیتوی تغذیه کشور ایجاد کرده‌‌ایم که در آینده‌‌ای نزدیک طرح آن را به وزارت بهداشت تقدیم خواهیم کرد.

وی افزود: هدف از تأسیس این واحد، افزایش توجه دو دسته از مخاطبان، یعنی مردم جامعه و مسئولین کشور، نسبت به مسائل تغذیه‌‌ای از طریق آموزش همگانی است. مردم از طریق رسانه‌‌ها باید نسبت به داشتن الگوی تغذیه‌‌ای سالم مطلع شوند؛ از طرف دیگر تمام وزارتخانه‌‌های کشور به‌نوعی در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با مسائل تغذیه‌‌ای هستند زیرا از زمانی که خاک زمین کشاورزی برای کشت یک محصول غذایی آماده می‌‌شود تا زمانی که سلول بدن ما مواد مغذی آن محصول را برداشت می‌‌کند، نهادهای مختلفی در این چرخه دخیلند. مرتبط‌‌ترین وزارتخانه به مسائل تغذیه‌‌ای، وزارت بهداشت است؛ اکثر مسئولین این وزارتخانه پزشکانند که در دوره دکترای عمومی‌خود تنها چند واحد دروس مرتبط با تغذیه را گذرانده‌‌اند؛ بنابراین در وهله اول باید توجه مسئولان را به اهمیت تغذیه سالم در کاهش بروز بیماری‌‌های غیرواگیر افزایش دهیم.

انتهای پیام/+

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند