کاهش قالیبافان بیمه شده به ۲۲۰ هزار نفر از سال ۹۳

فوریه 18, 2020اخبار روز بیمه

عبدالله بهرامی‌در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره ظرفیت  اشتغالزایی در صنعت فرش گفت:در کشور ظرفیت‌های خوبی در صنعت فرش از لحاظ طرح ، نقشه و هم از لحاظ استادکاران داریم. گنجینه بزرگی از طرح و نقشه در کشور وجود دارد.

 وی ادامه داد:در صورتی که فرش تولید شود حدود ۹۰ درصد فرش صادراتی است. یکی از مسائلی که بسیار مهم است نقش زنان در تولید فرش دستباف است. بیشتر از ۸۰ درصد قالیبافان در کشور خانم هستند، این شغل، شغل مکمل کشاورزی است و از مهاجرت به روستاها جلوگیری می‌کند. ارزش افزوده بالایی دارد. از قدیم ایام ایران را با فرش می‌شناسند.

 بهرامی‌افزود: فرش نماد هنر و فرهنگ ایران است، اما متأسفانه مشاهده می‌کنیم که حمایتی از این صنعت نمی‌شود. به طور مثال بیمه قالیبافان در اولویت کار مسئولان نیست. تا دهه قبل حدود ۲میلیون بافنده داشتیم که حدود ۱میلیون نفر آنها نیمه وقت و حدود یک میلیون نفر دائمی‌بودند. از یک میلیون نفری که به صورت دائمی‌کار می‌کردند حدود ۲۳۰ هزار نفر بیمه شدند. از سال ۸۸ تا سال ۹۳ تعداد بیمه شدگان قالیبافی حدود ۴۵۰ هزار نفر بودند که از سال ۹۳ به بعد علاوه بر اینکه افزایش نداشته ایم بیمه حدود ۲۲۰ هزار نفر از آنها قطع شد. یعنی نه تنها به تعداد بیمه شدگان اضافه نشده است بلکه از تعداد بیمه شدگان کاسته شده است. تعداد زیادی از قالیبافان بیمه ندارند، امیدوارهم نیستند که بیمه شوند. سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید بانک به سازمان بدهکار است و بودجه ای برای بیمه قالیبافان به ما تعلق نگرفته است. یکی از مشکلات این است که بیمه  تعداد زیادی از قالیبافان قطع شده است ،این افراد سال‌ها بیمه پرداخت کردند اما هیچ سابقه ای و هیچ آورده ای برای آنها نداشته است و در حال حاضر هم بیمه آنها بدون هیچ امتیازی قطع شده است، فقط سال‌ها از جیب آنها پول به هدر رفته است. پرداخت چند سال بیمه از سوی قالیبافان هیچ عایدی برای ادامه زندگی آنها نداشته است.

بهرامی‌گفت:در شرایطی که تحریم هستیم و درآمد کشور از نفت کمترشده است، تولید درآمد از صنعت فرش یکی از زمینه‌های مناسب است. به جای اینکه دولت از این صنعت ارز آور حمایت کند برعکس شد، بانک مرکزی بحث تعهد ارزی را مطرح کرد و صادر کننده دیگر صادر نکرد و میزان صادرات کاهش یافت. این برای تولید کننده مقرون به صرفه نیست که فرش را با دلار ۱۴ و ۱۵ هزار تومانی تولید و ارز آن را با قیمت ۸و ۹هزار تومان به بانک مرکزی بدهد. صادرات باید توسعه می‌یافت. در سنوات قبلی «جایزه صادراتی» وجود داشت،امتیازهای قانونی می‌گذاشتند که اگر صادر کننده ای محصولی را صادرکننده تشویق می‌شود.

 مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف اظهار داشت:در ۸ماهه امسال حدود ۴۸ میلیون دلار صادرات فرش داشتیم،سال گذشته این رقم ۴۵۰ میلیون دلار بوده است و امسال به ۴۸ میلیون دلار رسیده است. دلیل اصلی این کاهش تحریم خارجی نبوده است، بلکه تحریم داخلی فرش را به اینجا کشانده است.

وی افزود:اکثر واحدهای تولیدی قالیبافی بسته شده است، چرا که نه برای کارفرمایان مقرون به صرفه نیست که کارگر خود را بیمه تأمین اجتماعی کنند،از سوی دیگر بیمه قالیبافی هم از سوی دولت انجام نمی‌شود. وقتی کارگاه مشغول فعالیت باشد، تأمین اجتماعی به کارگاه سرکشی و از کارفرمایان ایراد می‌گیرد که چرا کارگران بیمه نیستند. به همین دلیل آنها ترجیح می‌دهند که کارگاه را تعطیل کنند.

 وی با انتقاد از اجازه صادرات پشم خان گفت: با باز گذاشتن و اجازه صادرات  پشم خام ارزان قیمت،  این هنر صنعت با کمبود شدید مواد اولیه رو به رو شد و  اجباراً باید با دلار  بالا مجدداً برای تأمین مواد اولیه  واردات  داشته باشیم و از طرفی به دلیل عدم حمایت و اجرای قانون بیمه تأمین اجتماعی قالیبافان ، عده ی بسیار زیادی از پروسه ی تولید خارج شدند و از همه بدتر  اینکه با قانون  پیمان سپاری به‌طور مستقیم جلو صادرات فرش دستباف را گرفتند و این هنر صنعت که  با چالش  تحریم خارجی روبرو  بود ، با تحریم‌های تکمیلی  داخلی هم کمر شکن شد.

 انتهای پیام/

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب
آینده مالی را با بیمه عمر تأمین کنیم

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  یکی از ابعاد اصلی زندگی هر شخص، بعد اقتصادی است. یعنی خیلی از اهدافی که در زندگی قصد رسیدن به آن‌ها را داریم، باید برای رسیدن به آن هزینه مالی کنیم. چه برای خودمان و چه برای عزیزانمان. حال اگر سرپرست خانواده هم باشید و مسئولیت سایر اعضای خانواده یا عزیزان …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند