کاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری

ژانویه 2, 2020اخبار روز بیمه

یک مطالعه جدید حاکیست افراد چاقی که تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته‌اند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست از جمله ملانوما هستند.

به گزارش ایسنا، در حالی که ملانوما تنها یک درصد از موارد ابتلا به سرطان پوست را تشکیل می‌دهد اما بیشترین مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان پوست را شامل می‌شود.

اگرچه دانشمندان عوامل خطر مرتبط با ملانوما را مواردی از جمله پوست روشن، سابقه خانوادگی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌دانند اما مشخص نیست چرا میزان مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است.

با توجه به این که چاقی خطر بروز برخی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، متخصصان به بررسی این موضوع که آیا چاقی منجر به افزایش خطر ابتلا به ملانوما نیز می‌شود یا خیر، پرداخته‌اند.

یک مطالعه سوئدی در سال ۲۰۰۹ میلادی نشان داد که خطر ابتلا به سرطان در زنان چاقی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته‌اند، کاهش می‌یابد اما این مطالعه خطر ابتلا به سرطان پوست و بیماری ملانوما را به طور خاص بررسی نکرده بود.

به همین منظور یک تیم تخصصی در تلاش برای بررسی ارتباط بین جراحی لاغری و سرطان پوست مجموعه داده‌های این مطالعه را مجددا مورد بررسی قرار داده‌اند.

به طور کلی تجزیه و تحلیل جدید شامل داده‌هایی از ۲۷۰۰ فرد مبتلا به چاقی بوده است که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته و ۲۰۴۰ شرکت کننده که چاقی داشتند اما فقط در مراکز مراقبت‌های بهداشتی اولیه تحت درمان معمول مانند مشاوره در مورد شیوه زندگی قرار گرفتند.

در این پیگیری ۱۵ ساله افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار داشتند، به طور متوسط ۲۱.۶ کیلوگرم از دست داده بودند و گروه دیگر وزن تقریبا ثابت یا حدود ۳ کیلوگرم افزایش یا کاهش وزن داشتند.

در این چند سال ۲۳ نفر در گروهی که تحت جراحی قرار گرفته بودند به سرطان بدخیم پوست، سرطان سلول سنگفرشی یا ملانومای بدخیم مبتلا شدند و در گروه مقابل ۴۵ نفر به این بیماری مبتلا شدند. متخصصان دریافتند که بیشترین تفاوت بین این دو گروه مربوط به ملانومای بدخیم است. در گروه کنترل ۲۹ مورد از این بیماری وجود داشت، در حالی که در گروه جراحی فقط ۱۲ مورد ابتلا دیده می‌شد که این به معنای کاهش ۵۷ درصدی خطر ملانوما در صورت انجام جراحی کاهش وزن است.

این شواهد نشان می‌دهد چاقی عامل خطر جدی برای سرطان پوست به شمار می‌رود، هرچند متخصصان معتقدند که برای درک مکانیسم‌های مهم ارتباط بین چاقی و سرطان پوست باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

یک نظریه مربوط به التهاب است. متخصصان توضیح می‌دهند که “چاقی منجر به التهاب مزمن سیستمیک می‌شود که می‌تواند یک محیط مناسب برای رشد تومور باشد. عوامل سبک زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی نیز ممکن است به توضیح این ارتباط کمک کنند.

هم‌چنین چاقی با یک سبک زندگی بی تحرک همراه است که خود با افزایش بروز سرطان و مرگ و میر در ارتباط است. به دنبال جراحی کاهش وزن افراد ممکن است سطح فعالیت بدنی خود را افزایش دهند که به نوبه خود خطر سرطان را کاهش می‌دهد.

بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، به طور خلاصه یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که میزان بروز ملانوما به طور قابل توجهی در بیماران چاق پس از جراحی کاهش وزن، افت می‌کند.

انتهای پیام

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب
آینده مالی را با بیمه عمر تأمین کنیم

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  یکی از ابعاد اصلی زندگی هر شخص، بعد اقتصادی است. یعنی خیلی از اهدافی که در زندگی قصد رسیدن به آن‌ها را داریم، باید برای رسیدن به آن هزینه مالی کنیم. چه برای خودمان و چه برای عزیزانمان. حال اگر سرپرست خانواده هم باشید و مسئولیت سایر اعضای خانواده یا عزیزان …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند