چرا بیمه زندگی در ایران رشد نکرد؟/گرانی و ارز مقصر شناخته شدند

نوامبر 29, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمید کردبچه، در جمع خبرنگاران، مهمترین مانع اجرای بیمه‌های زندگی در شرایط کنونی را وضعیت اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت: به لحاظ شاخص ثبات اقتصادی و نرخ تورم یا قیمت ارز، بیمه زندگی از رشد مناسبی برخوردار نبوده است؛ این در حالی است که اولویت شماره یک بیمه مرکزی، برنامه‌ریزی برای نفوذ بیشتر صنعت بیمه در اقتصاد با توسعه بیمه‌های زندگی است.

رئیس پژوهشکده بیمه افزود: فعالیت‌های فناورانه در صنعت بیمه نسبتا به شکل مناسبی انجام شده و بر این اساس پژوهشکده بیمه، مطالعاتی را در این رابطه انجام داده است و در این راستا، گزارشی از عملکرد شرکت‌های تهیه شده و پژوهشکده بیمه نیز توجه ویژه‌ای به آن مبذول داشته و کمیته‌ای خاص را برای آن شکل داده تا فناوری‌های نوین در صنعت بیمه، شکل جدی‌تری به خود گیرد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که توان صنعت بیمه جهش داشته و نرخ رشد ۲۰ درصدی محقق شده است، به فناوری‌های نوین اولویت‌های بالاتری داده شده است. این در حالی است که صنعت بیمه سالانه رشد ۸ درصدی را طی سال‌های گذشته تجربه کرده و این نشان می‌دهد که جای کار بسیاری در این حوزه وجود دارد.

کردبچه، ضریب نفوذ متوسط جهانی صنعت بیمه را ۶٫۱ درصد ذکر و خاطرنشان کرد: این ضریب نفوذ اکنون در ایران معادل ۲٫۳ درصد است که به نظر می‌رسد جای رشد بسیاری دارد و پتانسیل‌های بالقوه صنعت بیمه، اجازه افزایش ضریب نفوذ بیمه را خواهد داد. در این میان کشور کره جنوبی از ضریب نفوذ بیمه ۱۲ درصدی برخوردار است که این خود حکایت از آن دارد که ظرفیت بالایی در این صنعت نهفته است.

وی اظهار داشت: پژوهشکده بیمه بر روی رویکردهای پژوهشی خود تجدیدنظرهایی انجام داده که بر این اساس، مروری بر عملکرد ده ساله گذشته خود داشته و بررسی‌های آن، به تدوین یک استراتژی مشخص در این حوزه رسیده است؛ این در حالی است که این پژوهشکده ارتباط نزدیکی با صنعت برقرار کرده و در کمیته‌های سندیکای بیمه گران نیز مشارکت داشته است.

رئیس پژوهشکده بیمه خاطرنشان کرد: در این راستا از متخصصان برجسته حوزه بیمه دعوت به عمل آمده و سازماندهی صنعت نیز در دستور کار قرار گرفته است. این در حالی است که بر روی موضوع تبعیض قیمت و اعمال نرخ‌های منصفانه در صنعت بیمه تمرکز کرده ایم و برنامه راهبردی ۵ ساله را هم تعریف خواهیم کرد.

وی در خصوص احتمال اخذ مالیات از صنعت بیمه اظهار داشت: صنعت بیمه تا اندازه زیادی در این حوزه کمتر از سایر بخش‌ها وارد شده و در بحث مالیات بر ارزش افزوده نیز، تجربه نشان داد که لیزینگ‌ها جلوتر از صنعت بیمه حرکت کرده و حتی معافیت‌هایی را هم دریافت کردند؛ این در حالی است که با توجه به ورود بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه به این موضوع، امیدواریم بتوانیم گام‌های موثری را برای صنعت برداریم.

کردبچه همچنین از برگزاری بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه در تاریخ ۱۲ و ۱۳ آذرماه جاری خبر داد.

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند