نقش بانک ها در اقتصاد سلامت مغفول مانده است

نوامبر 1, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در نشست مشترک مسئولان بانکی کشور، اظهار کرد: بنده به لحاظ آشنایی دور و نزدیک با قابلیت‌های اقتصادی کشور به خصوص در سال‌هایی که در سازمان برنامه و بودجه فعالیت می‌کردم، باید بگویم، در ساختار اقتصاد سلامت، یک رکن اصلی مغفول مانده، همین نظام بانکی کشور است.

وی با اشاره به دستاوردهای مطلوب کشور در حوزه سلامت در منطقه، عنوان کرد: این دستاوردها در سال‌های بعداز پیروزی انقلاب، با قیمت‌های بسیار ارزان و بهینه حاصل شد، ما در شرایطی کودکان را با کمترین هزینه‌ها واکسینه کرده و با کمک‌های داخلی و خارجی به شاخص‌های ازرشمندی دست پیدا کردیم. اما در حال حاضر، وارد مرحله جدیدی از مسائل نظام سلامت شده ایم. این مرحله جدید، با شرایط قبلی متفاوت است، روزی کودکانمان را با هزینه کرد ۶ دلار علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، ایمن می‌کردیم. اما امروز، گرفتار معضلاتی همانند، بیماری‌های غیرواگیر، حوادث جاده ای و مسائل زیست محیطی هستیم که وزارت بهداشت کمترین تاثیر را در پیشگیری و درمان آنها دارد. این مساله از یک سو مشارکت بین بخشی عظیمی‌را طلبیده و از سوی دیگر، هزینه‌های زیادی روی دستمان می‌گذارد. 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سالانه ۳۸۰ هزار مرگ اتفاق می‌افتد که از این تعداد، ۳۱۳ هزار مرگ به علت بیماری‌های غیرواگیر است. حدود ۱۰۰ هزار مورد از این مرگ‌ها به علت پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن اتفاق می‌افتد. 

نمکی گفت: این موضوعات را مطرح کردم تا دو نکته را تاکید کنم، اول اینکه، نظام سلامت ما از این پس جزو نظام‌های پرهزینه بوده و دوم اینکه، از این به بعد، مدیریت نظام سلامت نه تنها در بعد اقتصادی، بلکه در همه ابعاد، به تنهایی در توان وزارت بهداشت نبوده و نیازمند مشارکت‌های بین بخشی وسیع است. 

وی تصریح کرد: نکته ای که حائز اهمیت است اینکه، هر گامی‌را در این راستا برداریم، اثرات اقتصادی اش بر اقتصاد سلامت به مراتب بیشتر از گام‌هایی است که در سال‌های گذشته برداشته ایم. مثلا چنانچه بیماری را در مراحل اولیه ابتلا به فشارخون شناسایی کنیم، دیرتر یا کمتر در آینده با سکته مغزی و قلبی به بیمارستان مراجعه خواهد کرد و سال‌ها به عنوان نیروی مولد، حتی بدون هیچگونه عارضه ای، زندگی و فعالیت خواهد کرد. لذا، به همان نسبت که وزارت بهداشت در ابعاد اجرایی به تنهایی موفق نخواهد شد، در بعد اقتصادی نیز به تنهایی نخواهد توانست گام‌های بلندی بردارد.

نمکی با اشاره به مشکلات و فشارهایی که به بانک‌ها در سال‌های اخیر تحمیل شده است، گفت: مشکلات اقتصاد مملکت خارج از حیطه اقتصاد بوده و ناشی از کاستی‌های درون این حوزه نیست، بلکه ناشی از مشکلات سیاسی و مدیریتی است. کاستی‌های اقتصاد سلامت هم ناشی از مشکلات مدیریتی در مملکت است. برای مثال، در حال حاضر، ۵ هزار تخت بیمارستانی با ضریب اشغال زیر ۲۰ درصد در کشور داریم، یعنی در زمینه نیازسنجی مشکل داشتیم و تخت‌های بیمارستانی با فشار برخی مسئولان، در برخی شهرها و مناطق اضافه شده است که مقرون به صرفه و اقتصادی و حتی هزینه_اثربخش نیست. یعنی، به جای اینکه با اولویت و محوریت پیشگیری، سرمایه گذاری کنیم، در مقوله درمان سرمایه گذاری کرده ایم و به جای اینکه درمان سرپایی را توسعه دهیم، بیشتر درمان بستری را رونق بخشیدیم. لذا، در این دوره، تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری را جزو اولویت‌های خود قرار دادیم. در این راستا نیز تصمیم گرفتیم بخش خصوصی را بیشتر درگیر کرده و چنانچه بخواهیم نظام بانکی را درگیر کنیم، بنا نداریم که فشارهای اقتصاد سلامت را در نظام بانکی توزیع کرده و با زورگویی به بانک‌ها مشکلاتمان را حل کنیم.  نظام بانکی به عنوان بنگاه اقتصادی، باید کار برایش مقرون به صرفه تمام شده و دوم اینکه، نظام بانکی احساس کند که در این راستا، کار خیر و عام المنفعه ای نیز انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از بانک‌های جهان با سود سالیانه شان کارهای خیریه نیز انجام می‌دهند. سرمایه گذاری برای بانک باید دو جنبه داشته باشد، یکی اینکه بدانند پولی که به میدان می‌آورد، سودآور خواهد بود و دوم اینکه در جنبه‌های عام المنفعه همکاری کنند و ما نیز در مورد این دو جنبه می‌توانیم با یکدیگر تبادل نظر و همراهی کنیم. 

وزیر بهداشت بیان کرد: برای همکاری مشترک در بخش بهداشت می‌توانیم از ظرفیت تبصره‌های قانون بودجه ۹۹ استفاده کنیم و در بخش پیشگیری، بیشتر کار کنیم. درحال حاضر، در حال راه اندازی ۴۰۰ خانه بهداشت سیار عشایری برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عشایر کوچ روی مملکت که از هیچ امکانی برخوردار نبودند، هستیم و بانک‌ها در این زمینه می‌توانند به عنوان نوعی از مشارکت PPP  یا از باب مسئولیت اجتماعی به صحنه بیایند.

نمکی یادآور شد: همچنین، بانک‌ها می‌توانند در پیشبرد طرح‌های ملی همچون بسیج ملی کنترل فشارخون نیز همکاری کنند. در طرح اخیر بسیج ملی فشارخون، افزون بر ۳۰ میلیون نفر مورد سنجش قرار گرفته و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد جدید شناسایی شدند. می‌توان در این راستا با همکاری بانک‌ها پکیجی تعریف کرد که با ایجاد کمپین، از چه تعداد مورد پیشگیری شده و این موارد در آینده چه میزان هزینه برای نظام سلامت داشته اند، درواقع ما با مشارکت نظام بانکی، هزینه‌های نظام سلامت در آینده را کاهش خواهیم داد. یعنی سرمایه گذاری مشترک انجام دهیم و نوع خدمت را کمّی کنیم، در این راستا، می‌توان ضلع سوم مانند بیمه‌های مکمل را نیز وارد کرد.

وزیر بهداشت گفت: در بعد درمان تعداد زیادی پروژه نیمه تمام داریم؛ نظام بانکی می‌تواند در این مورد بررسی و با ما همکاری کند. ما نیز کمک کرده و ضریب K جدید برای اینگونه سرمایه گذاری‌های مشترک، تعریف می‌کنیم، یعنی بانک‌ها به عنوان سرمایه گذاری در بخش درمان، مداخله کنند. یا اینکه بانک‌ها پروژه‌های جدیدی که می‌تواند به رشد توریسم سلامت در کشور کمک کند، پیشنهاد دهند و با همکاری و مشارکت آن را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه در صنعت دارو جلوی واردات بی رویه را گرفته ایم، تصریح کرد: کشور ما این قابلیت را دارد که صفر تا صد اغلب مواداولیه دارویی را تولید کند، فقط زیرساخت‌های آن باید فراهم شود. در کشوری که صنعت پتروشیمی‌وجود دارد، نباید ساخت بسیاری از مواد اولیه دارویی با واسطه انجام شود. ما می‌توانیم حتی برای کشورهای منطقه به عنوان قطب صادرات دارو عمل کنیم.

نمکی بیان کرد: در توسعه مراکز آموزشی نیز بانک‌ها می‌توانند همکاری کنند. این همکاری می‌تواند در بخش پژوهش، توسعه شرکت رشد‌های دانش بنیان، مسائل رفاهی و ساخت خوابگاه‌های دانشجویی نیز نمود پیدا کند. در این راستا می‌توان از تبصره‌های بودجه ۹۹ نیز بهره گرفت. 

وزیر بهداشت اظهار کرد: وزارت بهداشت سالانه حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع دارد که ۳۵ هزار میلیارد تومان آن درآمد دولتی بوده و ۳۵ هزار میلیارد تومان آن از درآمدهای اختصاصی حاصل می‌شود. یعنی شما شریک حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی دارید و چنانچه درکنار هم به این نتیجه برسیم که این منابع را چگونه در نظام بانکی به گردش درآوریم که بتوان اقدامات بزرگی انجام داد، قدرت و هنر شما را نشان می‌دهد تا از ظرفیت منابع دولتی و درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای انجام امور عام المنفعه استفاده کنید. در حال حاضر فصل بودجه است و اطمینان دارم با قابلیت‌هایی که در نظام بانکی و نظام سلامت کشور وجود دارد، موفق به تعریف مدل همکاری مشترک خواهیم بود تا به اقتصاد سلامت و به بانک‌ها برای انجام اقدامات عام المنفعه، کمک شود. 

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خدمت به مردم در کارنامه عمرمان به عنوان اثری ازرشمند ثبت خواهد شد، گفت: به وضعیت بانک‌های مملکت آشنایی دارم و بانک‌ها در سال‌های گذشته تاوان سنگینی پرداخته اند. ما خارج از این مباحث صحبت می‌کنیم و نمی‌خواهیم فشار مضاغفی بر نظام بانکی تحمیل شود. بنده در اقتصاد و بودجه ریزی دستی بر آتش دارم و لذا قصد داریم، کار زیربنایی اساسی درازمدتی را بنا کنیم که اثرات مثبت آن بر اقتصاد نظام بانکی کشور نیز موثر خواهد بود. چنانچه مردمان و نیروهای مولد سالمی‌داشته باشیم و چنانچه هزینه‌های درمانی سنگین کمرشکن نداشته باشیم، نظام پولی بانکی و اقتصادی کشور نیز وضعیت بهتری خواهد داشت. 

وی افزود: ما گره ای که بر تفکر مدیریتی بسته ایم؛ باید باز کنیم. در نظام سلامت نیز گرفتار چنین موضوعی هستیم. در طول سالهای گذشته همکاران ما اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده اند، اما منابع قابل توجهی نیز هدر داده اند. لذا در این مورد ورود کرده و می‌خواهیم اقدامات حوزه سلامت را با هزینه کمتر و سوددهی بیشتری انجام دادیم.

نمکی بیان کرد: این همکاری، تحمیل یک فشار تازه به نظام بانکی کشور نیست، بلکه یک مشارکت اقتصادی است که بتوانیم مملکت را از این بن بست اقتصادی بیرون آوریم.

وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر تشکیل کارگروه مشترک، گفت: پیشنهاد می‌کنم کمیته مشترکی تشکیل شده و جلسات منظمی‌با حضور نمایندگان، برگزار شود و این موضوع به مرور بررسی شده تا به نتیجه برسد.

در ادامه این جلسه، معاونین توسعه و نیروی انسانی، بهداشت، درمان و فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز نقطه نظرات خود را درخصوص زمینه‌ها و نحوه مشارکت بانک‌ها در حوزه تحت مدیریت شان بیان کردند.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند