نفس‌های به شماره افتاده احمدآقا/ بیمه سلامت پای کار بیماران بیاید

نوامبر 25, 2019اخبار روز بیمه

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: روزگاری صدای چرخ خیاطی‌اش گوش یک محله را پر کرده بود، آوازه نام خیاطی صابری کافی بود تا مشتریان را از آن سوی شهر به خیاط خانه کوچک احمدآقا بکشاند.

 چرخهای خیاطی می‌چرخید و تنها راه درآمد خانواده چهار نفره او بود اما حالا سالهاست که خیاط خانه صابری در سکوت فرو رفته و از آن همه آوازه تنها تابلویی باقی مانده که هنوز هم بالای خیاط خانه صابری نصب است. اکنون چرخ‌ها دیگر نمی‌چرخند و حالا از آن همه مشتری تنها ام سلمه باقی مانده که هنوز هم خریدار لباس‌های احمدآقا است اما لباس‌های احمد آقا دیگر بوی نویی پارچه و خیاط خانه را نمی‌دهد بلکه گرد بیماری بر آن نشسته است.

احمد آقا که از همان جوانی کار در خیاطی را شروع کرده بود این روزها بعد از ۳۰ سال خیاطی در کنج خانه زمین گیر شده است، ریه‌های او دیگر توان نفس کشیدن در فضای خیاط خانه را ندارد و دیگر جانی بر دست‌های ورم کرده نمانده که سوزن به دست بگیرد و چرخ خیاطی را بچرخاند.

 سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری تنفسی ریه‌های او را از بین برده و حالا نفس او به کمک دستگاه دم و بازدم می‌شود، خونریزی ریه قلب را نیز دچار بیماری کرده و توده سرطانی زخمی‌دیگر بر تن بیمار احمد آقا نشان داده است.

هزینه‌های بالای درمان و از طرفی نداشتن بیمه رنج بیماری را برای احمدآقا و خانواده او سخت تر کرده و تنها راه درآمدشان کمک‌های کمیته امداد است که آن هم بخشی از هزینه‌ها را می‌تواند جبران کند.

پسری که روزی کوچکترین فرد خانواده بود امروز دیگر خود پدر چند فرزند بوده و کارهای پدر را نیز بر عهده گرفته و با هر سختی که باشد با حقوق کارمندی و کمک کمیته امداد هزینه‌های درمان پدر را تأمین می‌کند.

روایت سال‌های بیماری

وی در مورد سال‌های بیماری پدر می‌گوید: پدرم از سال ۹۴ درگیر مشکلات ریوی و تنفسی شد و الان ریه‌ها عملا از بین رفته است.

صابری با بیان اینکه خونریزی ریه بر روی قلب نیز اثر گذاشت و مشکلات زیادی را ایجاد کرد، بیان کرد: به دلیل اینکه در استان امکان درمان وجود نداشت برای درمان به مشهد رفتیم و با تجویز داروهای خاص حال پدرم کمی‌بهتر شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته خیلی حال پدرم بد شد و ورم شدید و وحشتناکی داشتند، افزود: بعد از مراجعه به پزشک مشهد متوجه شدیم توده بزرگی در مثانه دارند که چون با سن پدر شیمی‌درمانی قابل انجام نبود با پرتو درمانی مقداری مشکلش حل شد اما مشکل تنفسی همچنان باقی است.

صابری با بیان اینکه به دلیل مشکل تنفسی پدر به دستگاه خاصی نیاز دارد که هر دو ساعت باید از آن استفاده کند، بیان کرد: قیمت این دستگاه حدود ۱۲ میلیون تومان بود که با کمک کمیته امداد بخشی از هزینه آن تأمین شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر این ماهانه نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان برای خرید داروهای خاص پدر هزینه می‌شود، بیان کرد: چون پدرم قبلا در خیاطی خودش کار می‌کرد تحت پوشش هیچ بیمه ای نیست و تنها حامی‌ما کمیته امداد است.

ام سلمه سلطانی همسر احمد آقا گفت: در حال حاضر بیشتر کارهای همسرم را خودم انجام می‌دهم و پسرم به دلیل کار خود، باید همیشه بین محل کار و خانه در رفت و آمد باشد.

سهم هشت درصدی خراسان جنوبی از بیماران صعب العلاج کشور

وی با بیان اینکه خودم هم سال‌هاست بیماری فشار خون دارم و باید داروهای خاص مصرف کنم، بیان کرد: هزینه‌های دارو و درمان من و همسرم زیاد بوده و به دلیل نداشتن بیمه توانایی تأمین این هزینه‌ها را نداریم.

وی ادامه داد: تنها حامی‌ما در این سال‌ها کمیته امداد و پسرم بود که خودش با حقوق کارمندی باید خرج خانواده خود را نیز بدهد.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی نیز از وجود سه هزار بیمار صعب العلاج و زمین گیر در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار بیمار صعب العلاج و زمین گیر در کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد سه هزار نفر سهم خراسان جنوبی است.

رضا سلم آبادی با اشاره به اینکه هشت درصد بیماران صعب العلاج و زمین گیر مربوط به خراسان جنوبی است، بیان کرد: این یک آمار نگران کننده در استان است به گونه ای که در برخی از موارد در یک خانواده سه نفر سرطانی و حتی سه نفر دیالیزی داریم.

فاصله پرداختی کمیته امداد و نیازهای بیماران خاص

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزینه‌های درمان در خراسان جنوبی بیشتر از کشور است، بیان داشت: در هزینه‌های درمان امسال مشکل زیادی داریم و از طرفی فاصله بین پرداختی کمیته امداد به مددجو و نیازهای بیمار خیلی زیاد است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰۰ بیمار زمین گیر در استان داریم که هر کدام ماهانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای تأمین پوشینه نیاز دارند، بیان کرد: این در حالی است که کمیته امداد تنها می‌تواند ۱۵۰ هزار تومان برای پوشینه این افراد پرداخت کند.

سلم آبادی اضافه کرد: از طرفی این بیماران به تغذیه و داروهای خاص نیاز دارند به گونه ای که ماهانه تنها ۳۰۰ هزار تومان باید برای تغذیه این بیمار هزینه شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه درمان تا سال ۹۷ در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر مددجویان کمیته امداد بیمه پایه داشتند اما در سال ۹۸ این به بیمه سلامت واگذار شده است، گفت: کمیته امداد جنبه حمایتی از مددجویان بیمار داشت اما الان برخی از خدمات توسط بیمه سلامت انجام نمی‌شود.

مشکلات بیماران صعب العلاج با بیمه سلامت

وی بیان داشت: در گذشته بیماران صعب العلاج و خاص کارت زرد داشتند و مددجویان با داشتند این کارت وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کردند هیچ هزینه ای را پرداخت نمی‌کردند و حتی سهم خودشان را نیز کمیته امداد پرداخت می‌کرد.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی ادامه داد: اما الان دیگر این را نداریم و بیمار در زمان مراجعه به بیمارستان باید سهم خود را پرداخت کند.

سلم آبادی یادآور شد: با این وجود کمیته امداد سهمی‌شبیه بیمه تکمیلی دارد که از ۵۰ درصد تا ۱۰۰ درصد سهم پرداختی بیمار را پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه بیمه سلامت در اصل باید خسارت متفرقه به این‌ها را پرداخت کند اما محقق نمی‌شود، افزود: به عنوان مثال بیمارستان باید همه امکانات مورد نیاز بیمار را تأمین کند اما وقتی این‌ها در بیمارستان نیست و بیمار به ناچار از خارج بیمارستان تأمین می‌کند این هزینه را دیگر بیمه سلامت پرداخت نمی‌کند که این نیز یکی دیگر از مشکلات مددجویان است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده امسال مازاد بر برنامه ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار گرفته ایم اما نیاز استان خیلی بیشتر از این‌ها است، بیان کرد: طبق برآوردهای انجام شده تا پایان سال یک میلیارد تومان مازاد بر اعتبارات نیاز داریم تا اسناد ارائه شده از سوی این مددجویان را پرداخت کنیم.

خراسان جنوبی نزدیک به سه هزار بیمار صعب العلاج دارد که به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه‌های درمان زیر پوشش کمیته امداد بوده و همچنان چشم انتظار کمک‌های خیران هستند.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند