نفس‌های آخر بیمه فرش‌بافان زنجانی بر بالای «دار قالی»

نوامبر 26, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، صنعت فرش ایران دارای قدمتی بیش از هزار سال است که به عنوان میراثی ماندگار با سرپنجه قالی‌بافان ایرانی در دنیا هنرنمایی می‌کند. ورود فرش‌های تازه نفس کشورهای دیگر، هر چند که نفس‌های فرش ایران را به شماره انداخت، اما همچنان صادرات فرش کشورمان به اقصی نقاط جهان انجام می‌شود و به عنوان یکی از صنعت‌های مولد برای کشور ارز‌آوری دارد و همواره در نقاط مختلف ایران عزیزمان با دستان هنرمند بافندگان جلوه‌نمایی می‌کند.

تار و پود فرش و قالی هنری است که از انگشتان دست سرچشمه می‌گیرد که با هماهنگی چشم به همراهی کلاف‌های رنگی با میلیون‌ها گره با صبر و آرامش میلی‌متر به میلی‌متر  نقوشی را به تصویر می‌کشد که نوازشگر چشم هر بیننده و بیانگر ذوق، استعداد و تن خستگی ناپذیر هر بافنده است.

اما طی چند سال اخیر این هنر اصیل و زیبا در زنجان غرق در مشکلات شده است، قطع بیمه فرش‌بافان با گره زدن لحظه‌ها به هم و بافت رج به رج فرش بر «دار»، لرزه بر تن رنجور و خسته هر بافنده می‌اندازد که سال‌های جوانی، عمر شیرین و سلامتی خود را با این هنر سپری کرده و روزگار گذرانده‌اند.

زیرا بسیاری از فرش‌بافان زنجانی با این که چندین سال حق بیمه واریز کرده‌اند تا تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند اما با تاخیر چند روزه در پرداخت حق بیمه، به دلیل نداشتن شرایط مالی لازم، بیمه فرش‌بافان قطع شده است و سازمان مرجع راضی به قبول برگشت این افراد در جهت پرداخت دوباره حق بیمه نیست. 

از طرف دیگر با این که بسیاری از فرشبافان زنجانی دارای پروانه کسب هستند و دوره‌های لازم جهت فرش‌بافی را گذرانده‌اند و در حال حاضر نیز به عنوان فعالان صنعت فرش استان زنجان محسوب می‌شوند. اما باز هم بیمه تامین اجتماعی بافندگان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد و انگار قصد ندارد چتر حمایتی‌اش را بر سر فرش‌بافان پهن کند.

مدیر اتحادیه فرش‌بافان استان زنجان با دلی پر از قطع بیمه فرش‌بافان با تاخیر چند روزه در پرداخت حق بیمه و عدم بیمه فرش‌بافان دیگر که این هنر را  راهی برای امرار معاش خود قرار داده‌اند به خبرنگار تسنیم از زنجان، گفت: پرداخت ۷ درصد حق بیمه بر عهده هنرمند فرشباف و ۲۰ درصد دیگر بر عهده دولت است اما در زنجان این ۲۰ درصد حق بیمه فرشباف پرداخت نمی‌شود.

وی با ابراز ناراحتی از این موضوع که روز به روز از تعداد بیمه‌شدگان فرش‌بافی استان زنجان به دلایل واهی کاسته می‌شود، اظهار داشت: تعداد بیمه‌شدگان صنعت فرش بافی این استان از ۲۳ هزار نفر در سال ۹۳ به تعداد ۴ هزار نفر در سال‌جاری کاهش یافته است.

به گفته علی نجفی در حال حاضر بیش از ۶۰۰ بافنده فرش زنجانی به دلیل نداشتن بضاعت مالی در زمان مقرر نتوانسته‌اند حق بیمه را پرداخت کنند که سازمان تامین اجتماعی در عرض ۲۴ ساعت اقدام به حذف بیمه‌شدگان مذکور کرده است.

وی با تاکید بر این که بیش از سه سال است در راستای حل مشکل بیمه فرش‌بافی جلسات متعدد با سازمان تامین اجتماعی استان برگزار می‌کنیم ولی به نتیجه‌ای نمی‌رسد، افزود: سازمان تامین اجتماعی داشتن طلب از دولت و عدم پرداخت آن را دلیلی بر عدم بیمه کردن فرش‌بافان استان زنجان عنوان می‌کند.

به گفته وی بیش از شش‌صد و هشتاد پرونده در اتحادیه فرشبافان استان وجود دارد که درخواست پرداخت حق بیمه دارند که بیش از ۹۰ درصد آن‌ها قبلا حدود چند سال بیمه پرداخت کرده‌اند، اما به یک باره با تاخیر چند ساعته در پرداخت، بیمه افراد قطع شده و ۵ درصد بقیه نیز فرش‌بافانی هستند که درخواست شروع پرداخت حق بیمه دارند.

مدیر اتحادیه فرش‌بافان استان زنجان در پایان گفت: از سازمان تامین اجتماعی استان زنجان به شدت گله‌مندم زیرا در هیچ استان دیگر برخورد این سازمان با فرش‌بافان و بیمه‌شدگان به این صورت نیست حتی این سازمان حاضر به دادن آمار به اتحادیه فرش‌بافان نیست با این که مصوب شده است آمار دقیق بیمه‌شدگان در اختیار من قرار گیرد اما چندین بار برای دریافت آمار به این سازمان مراجعه کرده‌ام ولی موفق به دریافت نشده‌ام.

انتهای پیام/۱۰۱۱/ز

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند