نظر شهید مطهری در مورد “بیمه” چه بود؟

دسامبر 2, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «مسأله ربا و بانک» عنوان یکی از آثار شهید بزرگوار مرتضی مطهری است که  به سه موضوع ربا، بانک و بیمه می‌پردازد. این کتاب در دو بخش است؛ بخش اول مربوط به موضوع ربا و بانک می‌شود که در سال ۱۳۵۴ در سلسله جلساتی که در انجمن اسلامی‌پزشکان برپا بوده ایراد شده و بخش دوم کتاب نیز شامل مباحثی درباره بیمه است که در سال ۱۳۵۲ در همین انجمن ایراد شده است.

«مجتبی مطهری» فرزند آیت‌الله شهید مطهری و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم به مناسبت روز بیمه (۱۳ آذر)، به بازخوانی و مرور نکاتی از کتاب شهید مطهری درباره بیمه پرداخت و گفت: موضوع بیمه یکی از مباحث مربوط به حوزه اقتصاد و شرع است. بیمه لفظی فارسی است و تعبیر عربی آن، «تأمین» برگرفته از معنای امنیت است.

وی افزود: شهید مطهری دغدغه خود درباره موضوع بیمه را در جمع انجمن اسلامی‌مطرح کرد، این بحث یک گفتمان و سؤال و جواب بود نه صرقاً سخنرانی پی‌درپی. همین گفتمان و شکل‌گیری تضارب آراء باعث شد بر غنای مطالب ایشان افزوده شود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بیمه اقسام مختلفی دارد؛ بیمه اشیاء مثل بیمه اتومبیل، کالای تجاری و آتش‌‌سوزی، بیمه اشخاص مثل بیمه از کار افتادگی، بیماری، تصادف، بیمه عمر، مسئولیت و شخص ثالث از اقسام دیگر بیمه به شمار می‌رود.

امتیاز بیمه اسلامی‌از بیمه اروپایی بیشتر است

مطهری خاطرنشان کرد: از نظر شهید مطهری امتیاز بیمه اسلامی‌از بیمه‌های اروپایی بسیار بیشتر است، در واقع از نظر وی بیمه در اسلام از غنای بیشتری نسبت به بیمه اروپایی برخوردار است. بیمه‌های اروپایی محدود است اما  بیمه‌های اسلامی‌محدویت‌های بیمه‌های اروپایی را ندارند و دامنه گسترده‌تری دارند. به عنوان مثال، در بیمه‌های اروپایی پول‌های جمع آوری شده میان نیازمندان و بینیازان توزیع می‌شود اما در اسلام وجوهات صرفاً میان نیازمندان و محرومان توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: درست است که خدمات بیمه در ایران و در کشورهای دیگر اجرا می‌شود اما ماهیت و روح بیمه در ایران با آنچه در سایر کشورهای جهان در حال اجراست، متفاوت است و بیمه در اروپا بیشتر جنبه اجتماعی دارد.

بیمه اسلامی‌بر پایه ایمان و اخلاق استوار است

«بیمه اسلامی‌بر پایه ایمان و اخلاق استوار است»، وی با بیان این مطلب گفت: بیمه امنیت فکری و روحی را تا حدودی برای مردم فراهم می‌کند، بیمه هدفی عقلانی دارد و یک معامله مستقل است. هر چند بیمه یک عقد مستقل است اما نزدیک‌ترین مسأله فقهی به بیمه، مسأله ضمان است، چون ضمانت تعهد است.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: شهید مطهری بیمه را امری شرعی می‌دانست و میان بیمه با بیع تفاوت قائل شده بود. در بیع زمان مطرح نیست اما در اجاره و بیمه زمان مطرح است. شهید مطهری معتقد بود اگر برای بیمه زمان مشخص نشود، مجهور و باطل است و این یعنی «زمان» جزو خصوصیات اصلی بیمه محسوب می‌شود.

 

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند