مکانیزه شدن پرونده‌ها در بیمه سلامت چقدر کاغذ صرفه‌جویی می‌کند؟

اکتبر 20, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، الکترونیکی شدن خدمات مزیت‌های بسیار زیادی را به دنبال دارد که هر یک در زمینه‌های مختلف می‌تواند زمینه تسریع در اجرای امور، بهبود کمی‌و کیفی فعالیت‌ها و البته صرفه‌جویی در مصرف مواد مختلف را به دنبال داشته باشد.

همه ساله برای فعالیت‌های اداری که در نهادهای مختلف در کشور انجام می‌شود، حجم بسیار انبوهی کاغذ مورد مصرف قرار می‌گیرد که اگر به درستی مورد بررسی قرار گیرد، قطعا به چندین هزار تن کاغذ می‌رسیم.

از جمله فعالیت‌هایی که کاغذ بسیار زیادی مصرف می‌کند، تشکیل پرونده‌های پزشکی است و هر پرونده تعداد قابل توجهی کاغذ را شامل می‌شود، کاغذهایی که به راحتی می‌توانند در قالب فایل‌های تایپی و سیستمی‌ذخیره شوند و بر روی کاغذ نیایند.

سازمان بیمه سلامت در این زمینه از سه ماه قبل بحث الکترونیکی کردن پرونده‌های درمانی که بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی یزد برای بیمه شدگان این سازمان تهیه می‌کردند را در دستور کار قرار داده و تاکنون صرفه‌جویی بسیار انبوهی کاغذ را به دنبال داشته است.

محمد دریجانی بعد از ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته بیمه سلامت برگزار شد اظهار داشت: در دو سال گذشته سازمان بیمه سلامت در بحث هوشمند سازی اقدامات بسیار اساسی نسبت به گذشته انجام داده و شاید یکی از سازمان‌های پیشرو در حوزه الکترونیک سازمان بیمه سلامت بوده اما در دو سال قبل بحث بسیار جدی ایجاد شده که تمام فرآیندهای ما به صورت مکانیزه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه این اقدام برای تصمیم‌سازی‌های بعدی نقش بسیار مهمی‌دارد عنوان کرد: باید بپذیریم که سلامت هزینه‌های بسیار زیادی دارد و برای مدیریت این هزینه‌ها نیاز به اقدامات الکترونیک وجود دارد.

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد از اجرای طرح مکانیزاسیون رسیدگی به اسناد بستری خبر داد و عنوان کرد: هر پرونده بیش از ۲۰ تا ۲۵ برگ است و برای هزینه درمان هم باید کپی این موارد به ما ارائه شود که این قسمت مکانیزه شده است.

دریجانی با اشاره به اینکه پرونده‌های بستری باید در بیمارستان تجمیع شود عنوان کرد: به طور متوسط در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی ما در طول سه ماه گذشته که این طرح اجرا شده، بین دو تا دو و نیم میلیون برگ کاغذ آ۴ در استان یزد به ازای هر ماه صرفه‌جویی شده و در مجموع نزدیک به ۸ میلیون برگه در سه ماه قبل کمتر مصرف شده است.

وی عنوان کرد: در ارتباط با بیمارستان‌های خصوصی هم این طرح از شنبه هفته آینده در استان یزد اجرا می‌شود و میزان صرفه‌جوی که در استان یزد انجام می‌شود بسیار بیشتر از رقم فعلی است.

این اقدام از سوی بیمه سلامت در حالی انجام شده که هنوز بسیاری از نهادهای کشور از کاغذ برای فعالیت‌های مختلف خود استفاده می‌کنند و در صورتی که همه ادارات فعالیت‌های خود را الکترونیکی و مکانیزه کنند، صرفه‌جویی در کاغذ بسیار زیاد می‌شود.

به عنوان نمونه اگر به کاغذ صرفه‌جویی شده بیمه سلامت در یک ماه نگاه کنیم می‌توان به راحتی حساب کرد که هر ماه چقدر کاغذ در این سازمان صرفه‌جویی می‌شود.

به عنوان مثال ۲ و نیم میلیون برگ کاغذی که این سازمان الان به صورت ماهانه صرفه‌جویی می‌کند، معادل ۵ هزار بسته کاغذ آ۴ است و اگر هر بسته را در میانگین قیمت الان بازار که نزدیک به ۴۵ هزار تومان است ضرب کنیم معادل ۲۲۵ میلیون تومان صرفه‌جویی در مصرف کاغذ می‌شود.

این رقم تنها مربوط به کپی پرونده‌هایی است که بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به این سازمان ارسال می‌کنند و در صورتی که تمام بیمارستان‌های خصوصی استان یزد هم به این طرح اضافه شوند، قطعا تعداد کاغذ صرفه جویی شده به نزدیک دو برابر این رقم یعنی پنج میلیون برگ و نزدیک به ۴۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی در مصرف کاغذ می‌رسد.

نکته قابل تامل در این زمینه این است که این کاغذها مربوط به کپی پرونده‌های بیماران در بیمارستان‌ها است و معادل همین تعداد کاغذ در بیمارستان‌ها هم وجود دارد و اگر پرونده‌ها در بیمارستان هم به صورت الکترونیکی باشد، ماهانه نزدیک به ۹۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی در مصرف کاغذ پرونده‌های بیماران بیمه سلامت در استان یزد انجام می‌شود.

در کنار این موضوع باید دقت داشت که در استان یزد علاوه بر بیمه سلامت دیگر بیمه‌ها هم هستند که تعداد بسیار بالایی از مردم استان تحت پوشش آنها قرار داشته و از خدمات درمانی این بیمه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد در ادامه صحبت‌های خود در این نشست خبری با بیان اینکه سامانه ۱۶۶۶ به عنوان پل ارتباطی بین مردم و سازمان بیمه سلامت فعالیت می‌کند عنوان کرد: شهروندان می‌توانند به وسیله این سامانه، با مدیران و کارشناسان بیمه سلامت ارتباط بگیرند.

دریجانی هزینه‌های سرباری بیمه سلامت استان یزد را ۴۳ درصد دانست و افزود: این هزینه مربوط به بیمارانی است که از سایر استان‌های کشور در یزد خدمات دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بار مراجعه بیماران غیر یزدی استفاده کننده از بیمه سلامت هم ۳۷ درصد است افزود: در بحث دارو در نیمه اول امسال، ۲۴ میلیارد تومان هزینه شده که در راس آن داروهای شیمی‌درمانی است که چهار و دو دهم میلیارد تومان و هزینه دوم مربوط به انسولین‌های بیماران دیابتی با سه میلیارد تومان است.

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد هزینه‌های درمانی انجام شده توسط بیمه سلامت در استان یزد را ماهیانه ۱۷ میلیارد تومان دانست و افزود: نزدیک به ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان مربوط به دانشگاه‌های دولتی و ۵ و دو دهم میلیارد تومان مربوط به دانشگاه‌های خصوصی است.

دریجانی ادامه داد: هفت و دو دهم میلیارد تومان مربوطه به هزینه‌های سرپایی و ۹ و سه دهم میلیارد تومان هزینه‌های انجام شده هم مربوط به خدمات درمانی بستری است.

وی عنوان کرد: در ارتباط با مطالبات بیمارستان‌های دانشگاهی و دولتی تا تیرماه امسال و دانشگاه‌های غیردولتی هم تا خردادماه امسال پرداختی صورت گرفته است.

انتهای پیام/ش

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند