موانع مهم جهش تولید: حق بیمه قرارداد و سازوکارهای غلط مالیاتی

می 9, 2020اخبار روز بیمه

یک کارشناس اقتصادی گفت: پرداخت حق بیمه قراردادها تاکنون فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان وارد نموده به گونه ای که یکی از موانع جدی تولید شده و موجب عدم بیمه کردن کارگران در بعضی از مشاغل تولیدی شده است.

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری رخ، حمید بهزادی بخش کارشناس اقتصادی، دیشب در برنامه «پایش» که با موضوع «موانع و الزامات جهش تولید» پخش شد، با اشاره به اینکه توجه به تولید در کشور، افزایش اشتغالزایی را در پی دارد، گفت: تولیدکنندگان با موانع جدی مواجه هستند که از جمله بحث‌های مرتبط با بیمه تامین اجتماعی و مالیات است.

وی بیان کرد: اساسا بیمه تامین اجتماعی برای این ایجاد شده است که آسایش بیمه شدگان را تامین کند و مانند یک قلک می‌ماند که افراد در آن پول می‌ریزند و پس از بازنشستگی از آن استفاده می‌کنند.

بهزادی گفت: دولت برخی از مشاغل را از پرداخت حق بیمه معاف کرده است و خود اقدام به پرداخت آن می‌کند اما در حال حاضر این حق بیمه‌ها پرداخت نشده و در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سازمان تامین اجتماعی از دولت طلبکار است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این بدهکاری دولت باعث شده است است که به سازمان تامین اجتماعی فشار وارد شود و سازمان مذکور به دنبال تراز کردن ورودی و خروجی خود از روش‌های دیگر باشد، یکی از این روش‌ها دریافت حق بیمه قراردادها است، پرداخت این نوع حق بیمه آشکارا نوعی دستبرد به جیب تولیدکنندگان می‌باشد.

وی افزود: پرداخت حق بیمه قراردادها تاکنون فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان وارد نموده به گونه ای که یکی از موانع جدی تولید شده و موجب عدم بیمه کردن کارگران در بعضی از مشاغل تولیدی شده است.

بهزدادی بخش با بیان اینکه دخالت دولت در سازمان تامین اجتماعی باید حداقل شود، گفت: دولت باید معافیت‌های بیمه ای را حذف کند و بدهی خود را به سازمان اجتماعی پرداخت نماید.

وی ادامه داد: از طرفی سازمان تامین اجتماعی هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی را زیر مجموعه خود دارد که به دلیل عدم مدیریت کارآمد به ضررذهی رسیده اند و این مسئله خود باری بر دوش سازمان تامین اجتماعی است که حاصل آن فشار به بیمه شدگان این سازمان است.

این کارشناس اقتصادی افزود: مالیات مانع دوم جهش تولید است به گونه ای که ممیزی محوری و ارزش افزوده بلای جان تولیدکنندگان کشور شده است. متاسفانه سیستم نظام مند دقیقی در گرفتن مالیات وجود ندارد، به نحوی که با ابزار مالیات علی الراس بیشترین مالیات از تولیدکنندگان گرفته می‌شود، البته سال ۹۴ قرار بر این بود اینگونه مالیات برداشته شود تا که تا به حال انجام نشده است.

بهزادی افزود: به دلیلی عدم وجود ابزارهای کافی برای سازمان مالیات، قانون جامع مالیاتی تاکنون اجرایی نشده است، مالیات بر ارزش افزوده نیز فشار زیادی به تولیدکننده وارد نموده این مورد نیز نیازمند اصلاح است.

این کارشناس اقتصادی در پایان بیان کرد: برای حل معضل مالیات بر ارزش افزوده باید جریان پول و کالا در کشور شفاف شود، باید به سمت صندوق‌های مکانیزه فروش رفت و بانک‌ها نیز در این مسئله باید کمک کنند تا این معضل که مانع جدی تولید است، رفع شود.

بیشتر بخوانید:

اولویت‌های ۱۰ گانه جهش تولید در استان تهران اعلام شد

ابتکار بازیگر نوجوان سینما و تلویزیون در سال جهش تولید

جزئیات جلسه ستادجهش تولید با حضور وزرای صمت و نفت

 

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب
آینده مالی را با بیمه عمر تأمین کنیم

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  یکی از ابعاد اصلی زندگی هر شخص، بعد اقتصادی است. یعنی خیلی از اهدافی که در زندگی قصد رسیدن به آن‌ها را داریم، باید برای رسیدن به آن هزینه مالی کنیم. چه برای خودمان و چه برای عزیزانمان. حال اگر سرپرست خانواده هم باشید و مسئولیت سایر اعضای خانواده یا عزیزان …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند