معرفی آثار تازه مرکز پژوهش های جوان با محوریت کسب و کارهای جدید

اکتبر 12, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگارمهر، مرکز پژوهش‌های جوان با اهدافی چون تعمیق و ارتقای معرفت دینی، نخبه‌پروری، ارایه نظام ‌واره فکری و معرفی الگوهای رفتاری برای نسل نو و با رهگیری اصول و سیاست‌های تاسیس شده است. این مرکز جزو زیرمجموعه‌های پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی‌است. این مرکز مجموعه کتاب‌هایی با محوریت آشنایی با فضای کسب و کارهای جدید منتشر کرده که درباره آنها با سعید کرمی‌رئیس مرکز پژوهش‌های جوان مصاحبه کردیم؛ مشروح این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید؛

*مرکز پژوهش‌های جوان تاکنون چه کتاب‌هایی را با محوریت آشنایی با آشنایی با فضای کسب و کارهای جدید منتشر کرده است؟

تا به حال آثار ارزشمندی مانند کتاب «در امدی بر اقتصاد تعاونی از منظر اسلام»نوشته حجت الاسلام دکتر احمدعلی یوسفی،«معاملات فارکس»،نوشته حجت الاسلام سید مهدی معلمی،«آشنایی با بازار سرمایه اسلامی(بورس)»نوشته مشترک حجت الاسلام سید عباس موسویان و ابوذر سروش و«سکه‌های گداخته»(ربا در زندگی روزمره) اثر علی هوشیار در این مرکز منتشر شده است.

*درکتاب «در آمدی بر اقتصاد تعاونی از منظر اسلام»به چه محورهایی پرداخته می‌شود؟

در این کتاب بیان می‌شود که بررسی ابعاد و قلمرو اقتصاد تعاونی از منظراسلام مستلزم پاسخ به پرسش‌های  چندی است؛از جمله اینکه مفهوم تعاون(لغوی واصطلاحی) چیست؟تاریخچه و ریشه‌های شکل‌گیری اندیشه اقتصاد تعاونی چیست؟توسعه و سیرتحول اقتصاد تعاونی درجهان چگونه بوده است؟ماهیت و ابعاد اقتصاد تعاونی چیست؟آیا ماهیت و ابعاد اقتصاد تعاونی ازمنظراسلام مورد تایید است؟جایگاه اقتصاد تعاونی نسبت به نظام سرمایه‌داری و کمونیسم چگونه است؟جایگاه اقتصاد تعاونی نسبت به اقتصاد بخش دولتی وخصوصی چیست؟اهداف اقتصاد بخش تعاونی چیست؟آثار و پیامدهای اقتصاد تعاونی چیست؟

*انگیزه اصلی از نگارش کتاب،«معاملات فارکس»چه بوده است؟

بازار فارکس با حدود ۱/۶ میلیارد دلار معامله، روزانه از بزرگترین بازارهای مالی دنیاست. از عوامل گسترش آن می‌توان به سهولت ورود با سرمایه اندک، بی وقفه بودن معاملات، دسترسی آسان به اطلاعات و صرفه جویی در زمان، اشاره داشت. البته دسترسی به این بازار همیشه سودآور نیست و فقدان دانش و تجربه مخاطرات جبران ناپذیری به بار می‌آورد. وجود مخاطرات این بازار و کلاهبرداری از طریق آن، موجب غرری بودن فارکس شده که آن را مشمول قواعد عمومی‌معاملات غرری می‌سازد. بازار بین المللی مبادلات ارز (فارکس) از بزرگترین بازارهای مالی دنیا است. پیشرفت الکترونیک و گسترش تکنولوژی و ارتباطات شگفت­آوری که امروزه به دلیل وجود اینترنت و رایانه در اختیار همگان قرار گرفته است باعث سهولت در امر تجارت و به خصوص تجارت در بازارهای مالی جهانی شده است. ویژگی­های منحصر به فرد این بازار سبب شده است که روز به روز بر رونق آن افزوده شود به گونه­ای که آنرا به بزرگترین و شناورترین بازار مالی دنیا مبدل ساخته است.

در چند سال اخیر بازار فارکس بسیار مورد توجه هموطنان عزیز به ویژه دانشجویان قرار گرفته است. باید دانست که  سهولت دسترسی به فارکس الزاماً موفقیت در این بازار را تضمین نمی­کند بلکه در صورت نداشتن دانش و تجربه کافی و بدون داشتن آگاهی از وضعیت حقوقی و فقهی قراردادهای مرسوم در فارکس، در بیشتر مواقع موفقیت در این بازار سرابی دور از دسترس است و نتایج زیانباری به دنبال دارد.

*بخش‌های اصلی این کتاب کدامند؟

 در این کتاب محورهای انواع معاملات در فارکس،ریسک‌ها و خطرهای ورود به بازار فارکس،روش‌های پوشش ریسک در بازار فارکس،بازار فارکس و آسیب‌های اقتصادی ناشی از خروج ارز از کشور،کلاهبرداری در بازار فارکس،بررسی فقهی بازار فارکس و… به خواننده اموزش داده می‌شود.

*رویکرد کلی در کتاب«آشنایی با بازار سرمایه اسلامی‌(بورس)»چیست؟

کتاب «آشنایی با بازار سرمایه اسلامی‌(بورس)» به دنبال آن است تا با بیانی ساده، ضمن مروری مختصر بر تاریخچه بازارهای اوراق بهادار، خواننده را با مفهوم دارایی مالی آشنا سازد. در ادامه ضمن تبیین ارکان نظام مالی، به بررسی مهمترین ابزارهای مالی مورد استفاده در بازارهای مالی می‌پردازد. در بخش بعدی بازارها و ابزارهای مالی فعال در یک نظام مالی اسلامی‌مورد بررسی قرار می‌گیرد و جایگاه نهادها در نظام مالی اسلامی‌ایران ارائه می‌شود. انتظار می‌رود خواننده پس از مطالعه کتاب با مفاهیم و کلیات بازارهای سرمایه اسلامی‌(با تاکید بر سازوکارهای موجود در بازار اوراق بهادار ایران) و نیز برخی از مهمترین نهادهای مالی مانند صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری آشنا شود و آمادگی لازم را برای ورود به چنین بازارهایی به دست آورد. مطالعه این کتاب شرط لازم برای ورود به بازارهای اوراق بهادار است و برای کسب شرط کافی باید مطالعات تخصصی‌تری در این زمینه صورت پذیرد.

*کتاب «سکه‌های گداخته» (ربا در زندگی روزمره)  چه مضامینی را مورد توجه قرار می‌دهد؟

این کتاب از چهار فصل تشکیل شده که شامل: «مباحث مربوط به ربا، تعریف، تاریخچه، ربا در ادیان و انواع ربا»، «ربا در معاملات بانکی»، «ربا در بازار غیرمتشکل پولی» و «ربا و مسئولیت افراد، جامعه و نظام» می‌باشد. این کتاب نگاهی گذرا با بیانی روان و تبیینی مختصر از ربا، مسیر تاریخی و دلایل نامطلوب بودن ربا را ارائه می‌دهد.

*اهمیت این کتاب چیست؟

کتاب مذکور موضوعات، مطالب و مصداق ‌های سودمند و کارگشایی از مسئله ربا را جمع ‌آوری کرده و در قالبی کاربردی در اختیار مخاطبان می‌‌نهد تا به پاسخ ‌هایی سودمند درباره یکی از مسائل زندگی روزمره خود دست یابند و بستری مناسب برای بهبود و رشد فرهنگ دینی در مواجهه با مقوله ربا، شناخت آن و پرهیز از آن فراهم آید. در این کتاب به تبیین ربا، جایگاه آن در اسلام،معاملات آلوده به ربا  در میان مردم ـ اعم از معاملات رایج در بورس،بیمه، بانک و بازارهای غیرمتشکل پولی ـ و در کنار آن نظریاتی را که برای مشروع جلوه دادن بهره مطرح شده، می‌‌پردازد. در پایان نیز، مسئولیت افراد، جامعه و نظام را در قبال مسئله ربا بیان کرده است. هدف این کتاب بهبود فرهنگ عمومی‌مردم مسلمان در ارتباط با معاملات در بازارهای مختلف، مسئله ربا و افزایش مطلوبیت زندگی در پرتو شناخت احکام آن است. در این ‌باره پاسخ ‌های مراجع تقلید گاهی مستقیم بوده و البته بیشتر اقتباس شده ‌اند.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند