معاون آموزشی وزارت بهداشت منصوب شد

ژانویه 2, 2020اخبار روز بیمه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی‌دکتر علی اکبر حقدوست را به عنوان معاون آموزشی این وزارتخانه منصوب کرد.

به گزارش ایسنا، در متن حکم وزیر بهداشت خطاب به دکتر حقدوست آمده است: انتظار می‌رود در جایگاه حساس کعاونت آموزشی، موارد ذیل را که از قبل نیز شروع شده پیگیری و محقق فرمائید. ۱-با توجه به تاثیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت ، جامعه محور شدن آموزش علوم پزشکی یک ضرورت اجتناب ناپذیرست. انتظار می‌رود با جدیت و همت بی وقفه مدل علمی‌این حرکت زیربنائی طراحی و اجرا شود. طرح جدید “هرخانه یک پایگاه سلامت ” و ادغام آموزش جامعه نگر در این طرح بنیادین از آثار ماندگار در ایام باقیمانده دولت محترم خواهد بود. ۲-بدلیل مشغله فراوان روسای محترم دانشگا ه ‌ها پرداختن به بخش درمان و حل و فصل مشکلات مالی دانشگاه‌ها ، بخش آموزش دچار غفلت مزمن شده است .

اینجانب تلاش می‌کنم با اصلاح هرچه زودتر ساختار اداره دانشگاه‌ها و همچنین روان سازی گردش مالی و وصول مطالبات سازمان‌های بیمه گر از این دغدغه‌ها بکاهم . مع الوصف توجه ویژه جنابعالی به امر آموزش و نظارت مستمر بر کیفیت آن می‌تواند آموزش علوم پزشکی را از آسیب پذیری بیشتر برهاند.

ضروریست شیوه پذیرش دانشجو ، مهارت آموزی ، نحوه ارتقاء اساتید ، شیوه انتخاب هیئت بورد، طول  دوره-های آموزشی ، نسبت و تعداد رشته‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، روش‌های انگیزشی و دهها مورد دیگر در دانشگاه ‌ها بازنگری شود .

سرعت عمل در این مباحث اساسی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و ضروریست با نظر خواهی از اعضاء هیات علمی‌دانشگاه ‌های سراسر کشور با برگزاری نشست و تشکیل کمیته‌های متعدد هرچه زودتر راهکارهای اساسی را بیابیم.

۳-در سال‌های اخیر بدلیل جایگاه اجتماعی و بعضا” اقتصادی رشته‌های علوم پزشکی تلاش در کسب صندلی در دانشکده‌ها تبدیل به رقابتی فراتر از رقابت ‌های علمی‌گشته و مداخلات شیوه‌های غیر اخلاقی را سبب شده است . ضروریست با طراحی ساز و کارهای نظارتی مستمر و همکاری  دستگاه‌های ذیربط به پایش این موارد بپردازید تا شائبه بی عدالتی در آموزش علوم پزشکی و بازشدن هرگونه روزنه ورود دانشجو با اهرم‌هائی غیر از هوشمندی و بضاعت علمی‌مرتفع گردد. صندلی دانشگاه باید جایگاه فرزندان با استعداد کشور از همه اقشار و طبقات اجتماعی و بدون امکان استفاده از هرگونه رانت باشد.

۴-حضور معاونین محترم آموزشی دانشگاه‌ها در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دانشگاهی کمرنگ است . ضرورت دارد معاونین  محترم آموزشی با سرکشی مستمر شیوه درمان در بیمارستان‌های دانشگاهی را ارزیابی و هرگونه کاستی را مرتفع نمایند. شیوه درمان در بیمارستان دانشگاهی حاصل نحوه آموزش درست و یا نادرست است که معاونین آموزشی نقش اساسی در این امر مهم دارند.

۵-اخلاق پزشکی بعنوان جزء تفکیک ناپذیر آموزش متاسفانه مورد توجه ویژه قرار نمی‌گیرد . در برخوردهای سرزده اینجانب به مراکز بیمارستانی بعضا” شاهد عدم رعایت موازین کامل اخلاقی در رده‌های مختلف می‌باشم. احترام به مردم  اعم از بیمار و یا همراه وی و همچنین اساتید از الزامات آموزش در کلیه رشته‌ها ، بخصوص رشته‌های علوم پزشکی است که لازمست مورد مداقه بیشتر قرار گیرد.

۶-بلاتکلیفی در شرح وظایف بیمارستان ‌های آموزشی بعضا” موجب سرگردانی مردم می‌شود . برای مثال تعیین تکلیف و شرح وظایف متخصص طب اورژانس و مرزبندی آن با وظایف انترن ، رزیدنت و اساتید در بخش اورژانس بیمارستان‌های دانشگاهی از ضرورت‌هائی است که اینجانب از مدت‌ها قبل دنبال می‌کنم و ضروت دارد با هماهنگی معاون محترم درمان ، نحوه اداره اورژانس در بیمارستان‌های دانشگاهی تعیین تکلیف شود.

۷-تهیه مطالب آموزشی برای همه گروه‌های هدف بخصوص در مورد بیماری‌های شایع واگیر و غیر واگیر، ارتقاء کیفیت زندگی در مورد سالمندان و دیگر گروه‌ها، جمعیت و آثار ناشی از آهنگ رشد کند و منفی آن از رسالت‌های آن معاونت است که لازمست با پرهیز از مدیریت جزیره ای و بنحو ادغام یافته با هماهنگی معاونت ‌های بهداشت ، درمان ، پژوهش و دیگر معاونت‌های ذیربط اقدام فرمائید .

۸-استفاده از روش ‌های نوین آموزشی ، دانشگاه مجازی و آموزش از راه دور و بهره گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی برای کلیه گروه ‌های هدف از مسئولیت‌های اساسی آن معاونت محترم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

۹-تعریف جایگاه علمی‌طب سنتی و طب مکمل در آموزش علوم پزشکی و ادغام آن در نظام ارائه خدمت و تعیین محلی برای ارائه این خدمات در بیمارستان ‌های دانشگاهی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است . بدیهی است در صورتیکه جنابعالی و همکاران ارجمندتان عالمانه به این امر مهم نپردازید بی  تردید مورد دست  اندازی و تاخت و تاز افراد غیر علمی‌، غیر حرفه ای و سودجو قرار خواهد گرفت و مردم نیز از این بابت زیان خواهند کرد.

۱۰-قرار گرفتن دانشگاه‌ها در طراز بین المللی ، خلق ثروت با پیوند آنها با پارک‌های علم و فناوری و شرکت ‌های دانش بنیان و نقش آفرینی در اقتصاد ملی نیز مقوله‌ای است که برنامه، پیگیری مستمر و هماهنگی بیشتری با معاونت محترم پژوهشی را می‌طلبد وشایسته است در این راستا نیز گامهای موثری برداریم . توفیق جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم .

انتهای پیام

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب
آینده مالی را با بیمه عمر تأمین کنیم

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  یکی از ابعاد اصلی زندگی هر شخص، بعد اقتصادی است. یعنی خیلی از اهدافی که در زندگی قصد رسیدن به آن‌ها را داریم، باید برای رسیدن به آن هزینه مالی کنیم. چه برای خودمان و چه برای عزیزانمان. حال اگر سرپرست خانواده هم باشید و مسئولیت سایر اعضای خانواده یا عزیزان …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند