مشکلات بیمه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان رفع شود/خلاء قانونی در حوزه شرکت‌های دانش بنیان

دسامبر 8, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حسین افشین معاون زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۹ آذر) قوه مقننه درباره فعالیت شرکت‌های دانش بنیان، اظهار داشت: در بند ۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ارتقای سطح خدمات دانش بنیان با حمایت هدفمند از صادرات کالاها دیده شده است و در سال ۸۵ لایحه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان توسط دولت ارائه و در سال ۸۹ در مجلس مصوب شد.

وی بیان کرد: در این قانون تمام وظایف و حمایت‌ها برعهده وزارت علوم گذاشته شده در صورتی که اکنون معاونت علمی‌– فناوری ریاست جمهوری همه کارها را پیش می‌برد و فعالیت این معاونت با خلأهای قانونی روبروست.

معاون زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن مناسب ارزیابی کردن اقدامات معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان افزود: عدم وجود قانون در زمینه فعالیت معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری سبب شده تا مجلس نظارت بر هزینه کرد بودجه‌های این معاونت نداشته باشد.

افشین ادامه داد: عملکرد معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری مثبت است، زیرا افراد مسئول در این حوزه به خوبی کار می‌کنند، اما ساختاری وجود ندارد و مجلس باید برای ایجاد ساختار مناسب اقدام کند تا افراد بعدی نیز همانند آقای ستاری خوب کار می‌کنند.

معاون زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: اگر مشکلات اقتصاد کلان را حل کنیم، ۹۰ درصد مشکلات دانش بنیان نیز حل می‌شود، ولی تا زمانی که استراتژی نداشته باشیم، توسعه پایدار ایجاد نمی‌شود.

وی با انتقاد از عملکرد آموزش و پرورش به دلیل عدم توجه به نخبگان فعال گفت: در دانشگاه‌ها زیرساخت آزمایشگاهی فرسوده شده و امکانات لازم جهت اقدامات مطلوب وجود ندارد.

افشین با اشاره به مشکلات ارزی و تحریمی‌در حوزه شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: سیاست ارزی ما باید حامی‌شرکت‌های دانش بنیان باشد و با ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌توان از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کرد و دولت باید در این زمینه تجدیدنظر کند. باید بازار شرکت‌های دانش بنیان بچرخد تا دیدگاه مثبتی نسبت به تولید داخل ایجاد شود.

**عدم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در بدنه حاکمیت

همچنین افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران  با اشاره به وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در کشور گفت: در شرایط کنونی این شرکت‌ها مشکلات بسیاری در بخش‌های مختلف به ویژه حوزه بیمه دارند.

وی افزود: یکی از مشکلات بیمه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان مسئله اجرای ماده ۴۲ قانون تأمین اجتماعی است، بر اساس این قانون، مهلت یک ماهه‌ای برای رسیدگی به مسائل این شرکت‌ها و هیأت‌های تجدیدنظر تعیین شده است، حال اگر شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه اطلاعات و مدارک تأخیر داشته باشند جریمه می‌شوند امّا اگر سازمان تأمین اجتماعی در این عرصه تأخیر کند هیچ مشکلی برایش پیش نمی‌آید از این رو باید یک زمان مشخص برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شود.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران ادامه داد: یکی دیگر از مسائل نحوه رسیدگی به شکایات در سازمان تأمین اجتماعی و ترکیب هیأت تجدیدنظر است، این هیأت باید با حضور نماینده کارفرما، نماینده کارگر و نماینده سازمان تأمین اجتماعی تشکیل شود اما در شرایط کنونی هیأت مذکور با حضور نماینده اتاق بازرگانی، نماینده تأمین اجتماعی و نماینده وزارت کار تشکیل می‌شود حال این سؤال پیش می‌آید که آیا با این ترکیب می‌توان رأیی به نفع شرکت‌های دانش بنیان صادر کرد.

کلاهی افزود: در شرایط کنونی وقتی مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان به سازمان‌ تأمین اجتماعی می‌روند برای دریافت مفاصا حساب باید تعهد دهند که سازمان می‌تواند صورت حساب ۱۰ ساله این شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

وی  تصریح کرد: متأسفانه در شرایط کنونی سازمان تأمین اجتماعی وظیفه اصلی خود را فراموش کرده زیرا این سازمان از شرکت‌ها و افراد پول دریافت می‌کند تا خدمات ارائه کند اما الان این روند برعکس شده، حال باید مشخص شود که سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان خدماتی بوده یا سازمانی مطالبه‌گر است.

رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران با بیان اینکه متأسفانه در بدنه حاکمیتی حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان دیده نمی‌شود، گفت: در حوادث آبان ماه ۱۶۳ ساعت اینترنت در کشور قطع شد و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در این مدت نزدیک به ۱۰هزار میلیارد تومان از نظر مالی ضرر کردند امّا به این مسئله توجهی نشد و همکاران ما به تدریج در حال خروج از کشور هستند.

**مجلس برای سرمایه‌گذاران در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان مشوق‌های مالی پیش‌بینی کند

براساس این گزارش محمد مهدی فریدوندمدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در نشست علنی امروز  مجلس در جریان بررسی دستاوردهای و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و نوآورانه گفت: ۴۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان امروزه در حال فعالیت هستند که در حوزه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری نیاز به حمایت بخش‌های مختلف از جمله قوه مقننه دارند.

وی عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان برای اجرای قراردادهای خود نیاز به ضمانتنامه دارند که از طریق صندوق‌های حمایتی و تخصصی ارائه می‌شود اما متأسفانه برخی از دستگاه‌ها از پذیرش این ضمانتنامه‌ها امتناع می‌کنند که نیازمند پیگیری مراجع قانونی است.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران افزود: مسئله تأمین مالی نیز یکی از دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان است که بر این اساس باید یادآور شد منابع فعلی در اختیار معاونت علمی‌فناوری ریاست جمهوری، پارک‌های علم و فناوری و  … پاسخگوی این نیاز و دغدغه نیست.

فریدوند اظهار داشت: همچنین عدم امکان تأمین مالی از طریق نظام بانکی نیز از دیگر دغدغه‌های شرکت‌های نوآورانه محسوب می‌شود که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید به این مهم رسیدگی کنند.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران گفت: وزارت صمت و بانک مرکزی نیز باید تلاش کنند تا مشکلات ارزی، تخصیص ارز، ثبت سفارش و دیگر مسائل مربوط به حوزه ارزی شرکت‌های دانش ‌بنیان برطرف شد زیرا امروزه مشکلات زیادی در این حوزه مشاهده می‌شود.

وی در خصوص حمایت قوه مقننه از شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری‌های دانش‌بنیان مشمول مالیات می‌شود در حالی که مجلس می‌تواند مشوق‌های سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گیرد.

فریدوند گفت: صدور بیمه‌نامه‌های تخصصی به دلیل ریسک بالای کار در حوزه دانش‌بنیان و نوآورانه امری مهم محسوب می‌شود که بیمه مرکزی باید به این امر توجّه جدی کند تا مشکلات و دغدغه‌ها برطرف شود.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه می‌توان در مناقصات توجه جدّی به شرکت‌های دانش‌بنیان شود تا از این طریق اقتصاد این شرکت‌ها شکوفاتر شود.

**زیرساخت‌های بلااستفاده در دانشگاه‌ها دراختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار گیرد

 

نوید نجاتبخش آزادانی رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان در نشست علنی امروز مجلس در تشریح مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در حوزه امور گمرکی و مالیاتی گفت: شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان ۱۷۰ پروژه‌هایتک در بخش تحقیق و توسعه دارد، اما بامشکلاتی در زمینه امور گمرکی و مالیاتی روبروست و امروز می‌خواهم به نمایندگی از شرکت‌های دانش بنیان مشکلات این حوزه را بیان کنم.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان بیان کرد: در سطح جهانی توجه دولت‌ها به شرکت‌های دانش بنیان است، اما در کشور ما کل رقم معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان بسیار ناچیز بوده است.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته مبالغی که شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تحقیق و توسعه هزینه می‌کنند را به جای مالیات تلقی می‌کنند، اما در کشور ما با توجه به حدود اعتبارات کمکی، تخصیص اعتبار به شرکت‌های دانش بنیان دچار مشکلاتی است.

نجاتبخش آزادانی ادامه داد: به صورت معمول واردات شرکت‌های دانش بنیان کم است، اما فرآیند گمرکی موجود، واردات را طولانی می‌کند که باید کمیته ای تشکیل شده و این امر تسهیل و تسریع شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان تصریح کرد: زیرساخت‌های زیادی در دانشگاه‌ها وجود دارد در حالی که دانشجویی ندارند و می‌توان با مساعدت وزارت علوم و دستگاه‌های مذکور این ظرفیت را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار داد.

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند