“مرز خسروی” امروز باز می‌شود / پرداخت غرامت تا ۳۶۰ میلیون تومان به زائران بیمه شده

اکتبر 12, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حسین ذوالفقاری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته برای حضور زائران ایرانی در اربعین حسینی اظهار کرد: تاکنون حدود ۲ میلیون نفر در سامانه سماح نام‌نویسی کردند که پیش‌بینی می‌کنیم برای اربعین امسال بیش از ۳ میلیون زائر در کربلا حضور یابند؛ این در حالی است که از ۱۶ مهر تا دو روز پس از اربعین موکب‌ها نیز به خدمات‌رسانی ادامه خواهند داد.

وی درباره صدور برگه تردد به جای پاسپورت برای برخی از زائران اظهار کرد: بعد از لغو ویزا، در خواست برای سفر به عراق افزایش یافت و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ برابر درخواست صدور گذرنامه داشتیم؛ نیروی انتظامی‌برای پاسخگویی به این وضعیت فعالیتهای خود شبانه‌روزی کرد اما باز هم با انباشت تقاضا روبه‌رو شد از این رو تلاشهایی صورت گرفت تا طی توافق با عراق مجوز قانونی که بتوانیم از یک برگه برای تردد استفاده کنیم صورت گرفت نهایتا راهکاری تحت عنوان برگه تردد مورد توافق قرار گرفت و عراقی‌ها پذیرفتند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: براین اساس از روز شنبه اعتبار این برگه‌ها آغاز می‌شود؛ افرادی که درخواست گذرنامه می‌کنند همه مدارکشان را تحویل خواهند داد و در صورت امکان برایشان گذرنامه صادر می‌شود اما اگر چنین شرایطی فراهم نشد برگه تردد صادر می‌شود و بعد از بازگشت آنها از عراق گذرنامه به محل سکونتشان ارسال می‌شود.

در ادامه این گفت‌‌وگوی خبری، قربانی معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز طی تماس تلفنی آماری از وضعیت حمل و نقل جاده‌ای مطرح کرد و گفت: در حوزه زیرساختها و پایانه از لحاظ پارکینگ و تاسیسات بهبود چشمگیری داشته‌ایم؛ ۸ هزار دستگاه اتوبوس از ۱۲ هزار اتوبوس فعال در کشور برای خدمات‌رسانی در ایام منتهی به اربعین در نظر گرفته شده که اگر لازم باشد درصد دیگری به آن اضافه خواهیم کرد.

وی افزود: طرح حمل و نقل اربعین قرار بود از ۱۷ مهر آغاز و تا ۱۳ آبان ادامه داشته باشد اما به دلیل استقبال چشمگیری که از این طرح صورت گرفته، خدمات‌رسانی را از روز چهارشنبه آغاز کردیم.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره نرخ بلیط هواپیما نیز گفت: نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد به ظرفیت هواپیمایی افزوده شده و برای بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ مهر ماه قیمت‌ها فیکس و اعلام شده است؛ بر این اساس برای مسیر تهران به کربلا مبلغ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و از مشهد به کربلا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده و هیچ آژانسی حق تغییر قیمت را ندارد.

وی درباره تعیین مبداءهای معین در موج بازگشت زائران اظهار کرد: مرزهای شلمچه، چذابه و مهران با اطمینان در اختیار هموطنان قرار دارد؛ از ۲۴ مهر تا ۲۹ مهر پیک ترددهاست از این رو بررسی‌های صورت گرفت که با توجه به اینکه استقبال از مرز مهران بیشتر بوده است برای خدمات‌رسانی بیشتر در دوره پیش از پیک کسانی که از مرز مهران وارد کشور شوند از ۳ ایستگاه به یکی از شهرهای همدان، کرمانشاه و خوزستان منتقل خواهند شد.

ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی  اربعین در ادامه سخنان قربانی با اعلام این خبر که استاندار کرماشناه اعلام کرد که مرز خسروی از روز جمعه باز خواهد شد، گفت: لازم است درباره مبداءهای معین که معاون سازمان راهداری به آن اشاره کرد، توضیحاتی ارائه دهم.

وی افزود: اگر برای ایام اربعین ۳ یا یا ۴ میلیون زائر به عراق اعزام شوند، سناریوهایی متفاوتی خواهیم داشت؛ در حال حاضر خدمات‌رسانی ۸ هزار دستگاه اتوبوس، ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس شهرداری‌ها و ۲۵۰ دستگاه از خودروهای سپاه در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین  با اشاره به اینکه تنها ۴۰۰ اتوبوس برای افراد خاص مانند معلولان کاپوتاژ خواهد شد، تصریح کرد: از آنجایی که باید احتمال افزایش جمعیتی بیش از ۳ میلیون زائر را داشته باشیم، برنامه‌ریزی‌های صورت گرفت؛ با توجه به اینکه نمی‌توانیم در چنین شرایطی تعداد اتوبوسها را افزایش دهیم، اعلام کردیم کسانی که می‌توانند با خودروی شخصی خود سفر کنند در غیر این صورت و با ایجاد شرایط بحرانی در حمل و نقل زائران را از ۳ ایستگاه به شهرهایی که آقای قربانی به آن اشاره کرد منتقل کنیم؛ این وضعیت بهتر از این است که مردم در نقطه صفر مرزی روی زمین بمانند.

ذوالفقاری درباره نرخ پارکینگ‌ها اظهار کرد: مشکل گره ترافیکی سال گذشته برطرف شد و از این رو سرعت حمل و نقل افزایش خواهد یافت علاوه بر این پارکینگ‌ها را مکلف کردیم که سرقت آتش‌سوزی و… پاسخگوی مالکان خودروها باشند همچنین ستادهای اورژانس نرخ اورژانس‌ها نرخ پارکینگ را افزایش ندادند و اگر به ظاهر اجحاف شد، می‌توانند موضوع را گزارش کنند تا به آن رسیدگی کنند.

وی درباره بیمه شدن زائران اربعین گفت: در طول سال ۲ مبلغ ۲۲ و ۱۶ هزار تومان برای سفر به عتبات از زائران دریافت می‌شود اما ما به عنوان مدافع زائر این مبلغ را در مجموع به ۲۲ هزار تومان کاهش دادیم و برای توقف آن چانه‌زنی کردیم بنابر این ما نرخی تعیین نکردیم؛ برای اقدامات تروریستی و تصادف ۳۶۰ میلیون تومان بیمه تعیین شده و برای فوت عادی زائر ۴۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: همچنین بیمه‌گرها در بیمارستانها حضور دارند و علاوه بر کنسولگری‌ها اعلام کرده‌ایم که بیمه‌گرها در موکب‌ها نیز حضور داشته باشند در صورتی که در لحظه مراجعه زائر به یکی از مراکز عنوان شده بیمه‌گر حضور نداشت می‌توانند فاکتور هزینه‌های خود را ارائه و مبلغ را دریافت کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین خاطرنشان کرد: یک ریال از هزینه بیمه برای سازمانهای دولتی و غیردولتی پرداخت نمی‌شود این در حالی است که برای بیمه شدن زائران از کلمه اجبار استفاده نکردیم و اعلام شده انجام این کار ضرورت دارد اما در صورتی که زائران خود را بیمه نکنند دیگر نباید توقعی داشته باشند.

در پایان این گفت‌وگوی خبری حجت‌الاسلام رحمانی؛ مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت طی گفت‌وگوی تلفنی به موضوع گمشدگان و راهنمای زائر اشاره کرد و گفت: این مسئولیت این موضوع به سازمان حج واگذار شده که برای آن نرم‌افزاری تحت عنوان مصباح طراحی شده و در اختیار زائران قرار خواهد گرفت؛ در این نرم‌افزار اماکن مهم و موکب‌ها همراه با نقشه وجود دارد و به زائران کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند