مالیات ارزش افزوده با بیمه‌های عمر چه می‌کند؟

دسامبر 31, 2019اخبار روز بیمه

محمد رضا خوش کیش- عضو شورای عالی بیمه با ارسال یادداشتی به خبرگزاری تسنیم، نوشت: براساس برنامه ششم توسعه کشور و همچنین برنامه افق ۱۴۰۴ کشور، ضریب نفوذ بیمه می‏‌بایست به بالاترین ضریب نفوذ بیمه در منطقه خاورمیانه تبدیل شود و حال با ضریب نفوذ بیمه حدود ۳/۲ آیا  برنامه‌‏های اعلامی‌دولت  خصوصاً در حوزه مالیات بر ارزش افزوده در جهت رسیدن به این هدف موثر است؟

در روز ۱۳ آذر با دعوت رییس جمهور به همایش سالیانه بیمه در سالن برج میلاد تهران به دعوت رییس کل بیمه مرکزی ضمن هدف مهم افزایش اعتبار این همایش صنفی، یک هدف مهم دیگر و اساسی برای صنعت بیمه وجود داشت و آن تجدید نظر در مالیات بر ارزش افزوده است که در بودجه سال ۹۹ و بر اساس مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تایید مالیات بر ارزش افزوده، دو معافیت این مالیات بر بیمه‌‏های عمر و بیمه‌‏های درمان نیز حذف گردیده است.

مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون مصوب آن در جهت کاهش مصرف و بر اساس ارزشی که یک شخص حقیقی یا حقوقی از یک عملکرد اقتصادی حاصل می‏‌نماید، اعمال می‏گردد، حال با توجه به این موضوع مهم که بیمه یک عقد برای تقسیم ریسک است و در اصل جبران قسمتی از زیان بیمه‏‌گذار یا شخص ثالث و اصولاً در ماهیت ایجاد ارزش افزوده در آن ابهام وجود دارد و همچنین بر اساس مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس با اعمال مالیات بر ارزش افزوده خصوصاً در ۳ نوع بیمه‏های عمر و درمان و شخص ثالث که شاهد کاهش تقاضا و کاهش ضریب نفوذ بیمه خواهیم بود، آیا این قانون و دیگر قوانین بالادستی ،برنامه ششم توسعه و سیاست‏‌های افق ۱۴۰۴ را نقض نخواهد کرد؟

آیا نتیجه اعمال مالیات ارزش افزوده بر صنعت بیمه بر اساس قانون مصوب مالیات ارزش افزوده در جهت کاهش مصرف و کاهش تقاضا در حوزه بیمه، چیز دیگری نخواهد بود؟

در سیاست‌‏های کلان توسعه به بیمه عمر به عنوان یک موتور محرکه اقتصاد کشور و افزایش سهم این نوع بیمه در سبد بیمه‏‌گری کشور تاکید گردیده است، آیا حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده بر بیمه‏‌های عمر باعث کاهش فروش این بیمه‏‌ها در کشور و در جهت کاهش آثار توسعه اقتصادی آن نخواهد شد؟

آیا منافعی که از مالیات این بیمه‌‏ها برای دولت عاید می‏شود در مقابل خسارت توسعه اقتصادی ایجاد شده برابری خواهد نمود؟

 آیا  هزینه بالایی که جامعه در جهت ضریب نفوذ پایین بیمه‏‌های ثالث به علت زندانی و گرفتار شدن خانوارهای بدهکار دیه پرداخت می‏‌نماید در مقابل عایدی مالیات برای دولت از این بیمه‏‌نامه مهم و استراتژیک در کنار ۲۵ درصد عوارض مختلف قابل قبول است؟

بیمه‌‏نامه‏‌های درمان که برای خانواده‏‌ها و جامعه کارمندی و کارگری ، نقش ایجاد امنیت و آرامش را در حوزه بهداشت و درمان  دارد و با افزایش هزینه حق بیمه با اعمال مالیات بر ارزش افزوده که منجر به  کاهش خدمات و افزایش هزینه و کاهش سرانه این بیمه‏‌نامه می‏گردد، آیا در جهت رضایت اقشار مردم می‏‌باشد؟

امیدوارم در جهت افزایش ضریب نفوذ بیمه و افزایش توان خدمت صنعت بیمه و ارائه خدمات مطلوب و جلوگیری از افزایش قیمت خدمات، دولت و مجلس در جهت حذف مالیات بر ارزش افزوده برای صنعت بیمه اقدام عاجل را اعمال فرمایند و نقش مهم و اثر بخش بیمه مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران بعنوان متولی اصلی صنعت بیمه کشور و نیز سندیکای بیمه‏گران برای جلوگیری از ایجاد این خسارت بزرگ برای بیمه‏‌گذاران و بیمه‏‌گران بسیار حائز اهمیت است. 

انتهای پیام/

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب
آینده مالی را با بیمه عمر تأمین کنیم

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  یکی از ابعاد اصلی زندگی هر شخص، بعد اقتصادی است. یعنی خیلی از اهدافی که در زندگی قصد رسیدن به آن‌ها را داریم، باید برای رسیدن به آن هزینه مالی کنیم. چه برای خودمان و چه برای عزیزانمان. حال اگر سرپرست خانواده هم باشید و مسئولیت سایر اعضای خانواده یا عزیزان …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند