قهرمان‌پور: ریسک ایران در تعاملات بیمه‌ای و مالی جهان افزایش می‌یابد

فوریه 22, 2020اخبار روز بیمه

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: از این پس ریسک ایران در تعاملات بیمه‌ای و مالی جهان و احتمال جریمه شدن بانک‌ها به خاطر همکاری با ایران افزایش می‌باید.

رحمان قهرمان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قرار گرفتن ایران در لیست اقدامات مقابله‌ای FATF گفت: نظام تحریم در FATF الزام آور نیست. این ساز و کار مکانیزم اجبار ندارد که اگر کشوری پایبند به قوانین و توصیه‌های آن نبود نسبت به آن اقدامی‌صورت گیرد یا کشورها درباره آن گزارش دهند.

وی ادامه داد: FATF می‌گوید اگر کشوری ۴۱ توصیه آن را اجرا نکرد، کشورهای عضو باید اقدامات مقابله‌ای نسبت به تعامل با آن کشور انجام دهند تا از آسیب احتمالی آن کشور به نظام مالی یکپارچه جهانی جلوگیری شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: از این پس ریسک ایران در تعاملات بیمه‌ای و مالی جهان و احتمال جریمه شدن بانک‌ها به خاطر همکاری با ایران نیز افزایش می‌یابد. عموما این گونه است که بانک‌ها و کشورهای مختلف از ترس جریمه شدن روابط‌شان با ایران را قطع می‌کنند. البته اقدامات مقابله‌ای به این معنا نیست که پیشاپیش کشورها تعاملات شان را با آن کشور قطع کنند بلکه باید در تعاملات خود احتیاط کنند، اما بسیاری از کشورها در عمل ترجیح می‌دهند در این باره ریسک نکنند.

قهرمان پور گفت: عمده پولشویی در دنیا در کشورهایی از جمله قبرس، پاناما، دبی و غیره انجام می‌شود اما اینها در لیست اقدامات تقابلی هم نیستند از این رو معتقدم بخشی از این اقدامات سیاسی است.

وی تصریح کرد: بعد از برجام در FATF برخی معتقد بودند که آمریکا از FATF به عنوان ابزاری برای اعمال فشار به ایران استفاده می‌کند و دیدگاه دیگر که عمدتا ترامپ بر آن تاکید دارد معتقد است ایران نباید به منابع مالی دسترسی داشته باشد.

قهرمان پور در رابطه با رویکرد دولت در این مرحله به FATF گفت: دولت باید از ابتدا نسبت به این موضوع در بین موافق و مخالف اجماع ایجاد کند. معتقدم دولت در این باره ضعیف عمل کرده است. دولت  باید دغدغه مخالفان را جدی می‌گرفت و برای ایجاد اجماع تلاش می‌کرد. FATF مقوله صرفا حقوقی نیست و کاملا امری سیاسی و مالی در سطح بین‌المللی است. از این رو کاملا با معاهدات از جمله ان پی تی و کیوتو قابل مقایسه نیستند. به معاهدات از جمله CFT باید در چارچوب اجماع سیاسی نگاه کرد نه پیمان حقوقی.

وی ادامه داد: متاسفانه موضوع اجرای توصیه‌های FATF در شرایط ضعف دولت در اجماع سازی برای پذیرش آن، به مسائل سیاسی داخلی و جناحی و عملیات روانی مخالفان وارد شد و عملا کار از دست خارج شد. معتقدم اگر دولت FATF را جدی می‌گرفت و شخص آقای روحانی در این مورد وارد بحث و اقدام می‌شد می‌توانستند بن بست به وجود آمده در این بحث را حل کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اجرای FATF از سوی کشورهایی مثل چین و روسیه گفت: این کشورها نسبت به آمریکا زاویه دارند در عین حال عضو هستند. نهادی مثل FATF متشکل از پیکرهای جدید بین المللی هستند که در آن افراد و سازمان‌هایی از تخصص‌های مختلف دور هم جمع می‌شوند و قوانینی را اجرا می‌کنند از این رو در ایران هم باید بین نهادها و سازمان‌های متولی این بحث هماهنگی و انسجام باشد نه اینکه شاهد اختلاف نظر و نگاه متفاوت هر یک از آنها باشیم.

انتهای پیام

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند