عراق برای خرید شلتوک خوزستان رغبت نشان نداده است

نوامبر 10, 2019اخبار روز بیمه

محمد سواری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: استان خوزستان سومین استان برنج‌کار کشور بعد از مازندران و گیلان است که تمامی‌کشاورزان برنج‌کار آن با عشق و علاقه پایه کار هستند و فعالیت خوبی دارند.

وی با اشاره به زیر کشت رفتن ۲۱۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان برای شلتوک بیان کرد: در حال حاضر حدود ۶۳۰ هزار نفر در بخش برنج‌کاری فعال هستند.

سواری تصریح کرد: شهرهای مختلف استان خوزستان از شمال شرق و غرب گرفته تا جنوب و از جمله شهرهای دزفول، شوش، شوشتر، ایذه، اهواز، رامهرمز، رامشیر، سوسنگرد، کارون، حمیدیه و آبادان کشت شلتوک را انجام می‌دهند.

رئیس انجمن برنج استان خوزستان در خصوص برنامه ریزی‌های انجام شده برای این میزان از کشت شلتوک در خوزستان گفت: بعد از خسارت‌های وارده سیل ۹۸ به کشاورزان استان خوزستان و از بین رفتن محصولات کشت زمستانه آنها در بهار سال جاری که امکان برداشت را از آنها گرفته بود، دستور منع و محدودیت کشت تابستانه از سوی استاندار خوزستان صادر شد و برای همین مردم و جوانان شهرهای مختلف استان با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری نسبت به کشت محصولات کشاورزی مختلف از جمله برنج اقدام کردند.

کاشت به روش خشکه کاری

وی با اشاره به کافی نبودن زیرساخت و برنامه‌ریزی‌های لازم برای کشت شلتوک در استان خوزستان گفت: متأسفانه دیدگاه موجود در کشور برای کشت برنج در خوزستان مثبت نیست و وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به دنبال حذف این کشت در استان هستند؛ با پیگیری و اطلاعیه‌های انجمن برنج‌کاران خوزستان و سازمان جهاد کشاورزی خوزستان روش خشکه کاری را در میان کشاورزان نهادینه کردیم که آنها با این روش آب کمتری را مصرف می‌کنند.

سواری با بیان اینکه امسال هم ۵۰ درصد از برنج‌کاری‌های استان خوزستان به روش خشکی کاری انجام شد، بیان کرد: انتظار داشتیم که مسئولان همت و رغبتی داشته باشند تا با کمک شرکت بازرگانی یا قیمت تضمینی برنج را افزایش دهند و یا آن را به صورت حمایتی و توافقی از کشاورزان خریداری کنند.

رئیس انجمن برنج استان خوزستان گفت: در حال حاضر قیمت تضمینی خرید برنج هر کیلویی چهار هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است؛ این در حالی که همه می‌دانند در خوش‌بینانه ترین حالت ممکن ۵۰ درصد از شلتوک‌های برداشت شده به برنج تبدیل می‌شوند و با چنین به قیمتی عملاً نصف محصول شلتوک کشاورزان خریداری می‌شود که این به ضرر آنها است.

بازار عراق به خوبی بررسی نشده است

سواری بیان کرد: به مسئولان اعلام کردیم که نرخ خرید هر کیلو برنج را در قالب خرید توافقی افزایش دهد تا ضرری به کشاورزان وارد نشود؛ هر چند که بنا به درخواست وزارت جهاد کشاورزی برای صادرات شلتوک دفتر صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت خود را به گمرک اعلام و در نهایت گمرک نیز بلامانع بودن صادرات این محصول آن هم فقط از خوزستان را به مبادی خروجی این استان ابلاغ کرده ولی به نظر می‌رسد بازار فروش این محصول در عراق به خوبی بررسی نشده است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه خرده کشاورزان اطلاعات دقیقی از معاملات بین المللی و یا صادرات محصولات خود به خارج از کشور ندارند، دستور استاندار خوزستان برای عدم رایزنی خریداران عراقی به صورت مستقیم با برنج‌کاران خوزستانی خیلی هم خوب است؛ چون سندیکا و تشکلات مختلف با داشتن مشاوران حقوقی و تجاری نسبت به انجام صادرات محصول به صورت قانونی اقدام می‌کنند.

سواری تصریح کرد: کشورها خواهان ورود محصولات یا کالاهای مختلف معمولاً روند صادرات را برای کشور مقابل تسهیل می‌کنند اما تاکنون طرف عراقی برای خرید محصول برنج یا شلتوک استان خوزستان رغبت نشان نداده است.

عراق هم تولید دارد

رئیس انجمن برنج استان خوزستان ادامه داد: مسئولان استان خوزستان برای اثبات حسن نیت خود و اینکه مخالف صادرات نیستند، نسبت به اخذ مجوز صادرات شلتوک و برنج اقدام کردند ولی عراق معادل خوزستان تولید این محصول را دارد و در حال حاضر هم شاید وضعیت امنیتی کشور روند صادرات را به تأخیر بیندازد.

سواری در خصوص صادرات شلتوک تر به عراق بیان کرد: حتی خود دولت عراق هم برنج شالی را به صورت خشک شده یعنی شالی‌کوبی خریداری می‌کنند.

وی با اشاره به وجود مشکلات برای خشک کردن برنج‌های تولیدی گفت: با توجه به سطح زیر کشت شلتوک پیش‌بینی می‌‌شود که حدود ۸۴۰ هزار تُن شلتوک از این اراضی تولید و در نهایت نیز بالغ بر ۴۲۰ هزار تن برنج خشک از آنها استحصال شود.

سواری اظهار کرد: با تدابیری که اندیشیده شد، تمام واحدهای شالی‌کوبی حتی آنها که نیمه فعال و یا تعطیل بودند را وارد مدار کردیم و در حال حاضر ۲۵۰ کارخانه با تمام ظرفیت، توان و حتی سرمایه شخصی خود فعالیت می‌کنند.

رئیس انجمن برنج استان خوزستان بیان کرد: زمان شروع برداشت شلتوک از اول ماه آبان است ولی هماهنگی‌های لازم از مهرماه انجام شده تا شاهد خسارت کشاورزان نباشیم.

سواری بیان کرد: اگر شرکت توزیع برق خوزستان همکاری لازم را برای تأمین برق این کارخانه‌ها داشته باشد تا کشاورزان متضرر نشوند و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیز سوخت لازم برای تجهیزات این کارخانه‌های شالی‌کوبی را تأمین کند تا آنها سوخت را از بازار آزاد نگیرند (با توجه به مؤثر بودن در افزایش قیمت تمام شده تولید محصول) می‌توان از آسیب به کشاورزان جلوگیری کرد.

وی با اشاره به شاغل بودن ۵ هزار نفر در کارخانه‌های شالیکاری خوزستان گفت: در استان‌های دیگر کارخانه‌ها مشمول کمک‌های دولتی برای بیمه کارکنان خود هستند ولی در استان خوزستان این کارخانه‌ها از دریافت چنین کمک‌هایی محروم مانده و قطعاً برای کارخانه داری که فصلی کار می‌کند اصلاً صرفه اقتصادی ندارد که بدون این حمایت‌ها نیروهای خود را بیمه کنند.

سواری گفت: از تمامی‌مسئولان ملی و استانی تقاضا داریم تا اقدامات لازم را در زمینه بیمه یا طرح‌های حمایتی را از این کارخانه‌ها داشته باشند. این کارخانه‌ها سوله دارند و بعد از دریافت شلتوک آن‌ها را خشک و به صورت تدریجی به برنج تبدیل می‌کنند.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

کرونا و بیمه عمر

می 23, 20200پسندیدنبیمه عمر, , ,

بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا که از ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ در کشور چین، شیوع آن آغاز شد و به سرعت به تمامی‌کشورهای جهان سرایت کرد، در چند ماه گذشته، تمامی‌مشاغل و عرصه‌های مختلف اقتصادی را در تمامی‌کشورهای جهان تحت الشعاع خود قرار داده است. بسیاری از مشاغل با شیوع کرونا تعطیل شده و …

ادامه مطلب
اصول و قواعد اولیه در فروش بیمه های عمر

می 23, 20200پسندیدنآموزش فروش , بیمه عمر, , , ,

در این مطلب قصد داریم به اولین ملزومات فروش بیمه‌های عمر بپردازیم و روشن سازیم که قواعد و اصول اولیه برای فروش بیمه عمر چه مواردی هستند. این اصول، مواردی هستند که شما در هر یک از روش‌های بازاریابی و فروش بیمه عمر که از آن استفاده می‌کنید، باید رعایت نمایید و سبک و شیوه …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند