طریقه محاسبه خسارت در بیمه بدنه

اکتبر 8, 2019اخبار روز بیمه

طریقه محاسبه خسارت ماشین حادثه‌دیده‌ای که بیمه بدنه دارد پرسش خیلی از بیمه‌گذاران است. بیمه بدنه، جزو بیمه اموال و برخلاف بیمه شخص ثالث اختیاری است.

به گزارش گروه اخبار اقتصادی“ پایگاه خبری” رخ ، شرایط عمومی‌بیمه بدنه وسایل نقلیه زمینی مصوب شورای عالی بیمه (۱۳۸۴.۱۲.۰۹) با عنوان آیین‌نامه شماره ۵۳ شناخته می‌شود.

نحوه تعیین و پرداخت خسارت خودرود، در فصل ششم این آیین‌نامه (ماده ۱۹) در دو حالت خسارت کلی و جزئی بیان شده است:

خسارت کلی ماشن طبق ماده ۱۹ آیین‌نامه شماره ۵۳ شامل دو مورد است:

ملاک محاسبه و تصفیه سرقت یا خسارت کلی، ارزش معاملاتی خودرو (موضوع بیمه) در روز حادثه و حداکثر تا مبلغ بیمه شده خواهد بود. از خسارت کلی، ارزش بازیافتی احتمالی (که توسط شرکت بیمه تعیین می‌شود) و کسورات مقرر (مانند ۱۰ درصد فرانشیز در خسارت اول در مورد عدم موافقت بیمه‌گذار با ارزش تعیین‌شده توسط شرکت بیمه)، از ارزش معاملاتی ماشین (تا سقف مبلغ بیمه‌نامه) کسر می‌گردد و هزینه متعارف نجات و حمل خودرو تا حد مقرر (حداکثر تا بیست درصد کل خسارت وارده) به آن اضافه می‌شود؛ مشروط بر این‌که مبلغ به دست‌‌آمده از کل مبلغ بیمه‌نامه بیشتر نشود.

بنابراین طریقه محاسبه خسارت کلی از قرار زیر است:

درباره تعیین و پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه شرایط و نکات مختلفی در آیین‌نامه شماره ۵۳ ذکر شده است؛ از جمله تبصره‌های ۳ تا ۵ ماده ۱۹ و تبصره ۴ ماده ۳:

خسارت جزئی شامل خسارت‌هایی است که مشمول تعریف خسارت کلی نشود. پرداخت این خسارت جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه نیست بلکه جزو پوشش‌های اضافی و هرچند اضافه نرخ دارد اما توصیه می‌شود.

ملاک تعیین خسارت جزئی و طریقه محاسبه آن شامل موارد زیر است:

نکته آخر این‌که در فصل سوم آیین‌نامه شماره ۵۳ بیمه بدنه، به خسارات‌های مستثنا شده و غیر قابل‌جبران نیز تصریح شده است؛ از جمله:

همچنین تعریف ماشین صفر در بیمه بدنه ماشینی است که ۳ ماه از تاریخ تولیدش گذشته باشد.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند