صرفه جویی ۱۰ درصدی بودجه ۳ بانک و بیمه دولتی کفاف ۱ ماه یارانه را می‌دهد

دسامبر 10, 2019اخبار روز بیمه

رضا غلامی‌پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به  بودجه ۹٫۳ میلیارد تومانی کشور در سال ۱۳۴۰ گفت: شاخص قیمت‌ها طی ۵۸ سال گذشته حدود ۳۸۰۰ برابر شده که اگر بودجه هم همین‌ قدر اضافه می‌شد، بودجه سال ۱۳۹۸ باید اندکی بیش از ۳۵۰۰۰ میلیارد تومان می‌شد که یک دوازدهم بودجه مصوب این سال است.

وی به بند ۳ سیاستهای کلی نظام  در خصوص نظام بودجه ریزی اشاره کرد و گفت: بر اساس این سیاست “تدوین نظام بودجه ریزی کشور بر مبنای بودجه ریزی عملیاتی هماهنگ با سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه‌های ۵ ساله و تاکید بر شفاف سازی، قابلیت نظارت و منطقی کردن هزینه‌ها”  صورت می‌گرفت. اگر همین بند از سیاستهای کلی طی ۱۵ سال گذشته انجام می‌شد بخش عمده ای از مشکلات امروز وجود نداشت.

غلامی، با اشاره به اینکه، یکی از محورهای چارچوب اصلاح ساختار بودجه که اخیرا توسط سازمان برنامه و بودجه تدوین شده و تبلیغات فراوان تلویزیونی نیز برای آن انجام شده، “بودجه ریزی بر مبنای عملیات” است، ادامه داد، البته سالهاست که دولتهای مختلف تلاش دارند آن را انجام دهند.

مدیر کل نظارت و هماهنگی دفتر معاون اول رئیس جمهور در دولت نهم گفت: بنظر می‌رسد دولتها اهتمام جدی در انجام این کار نداشته اند چراکه، براساس بند ٣ سیاستهای کلی نظام در بخش مالی که در دی ماه ١٣٨٣ تصویب شده، “تدوین نظام بودجه ریزی کشور بر مبنای عملیات …” از محورهای اصلی نظام مالی کشور بوده است.

این پژوهشگر اقتصادی همچنین با اشاره به مهمترین نکات بودجه شرکتهای دولتی گفت: مجموع بودجه بانک مرکزی، بیمه مرکزی و بیمه ایران در سال جاری بیش از ٣۶ هزار میلیارد تومان است. یعنی با ۱۰ درصد صرفه جویی در هزینه‌های این ٣ شرکت، هزینه یک ماه یارانه پرداختی کشور تامین می‌شود.

وی افزود، باید به این نکته توجه کرد که  بودجه کل شرکتهای دولتی ۱۴۰۰هزار میلیارد تومان است بر این اساس به نظر می‌رسد بایستی صرفه جویی را از شرکتهای دولتی شروع کنند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۸، ۱۴۲ هزارمیلیارد تومان هزار میلیارد تومان بود که در لایحه بودجه ۹۹ به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این پژوهشگر اقتصادی گفت: پرداخت مستقیم به مردم از این محل ۷۴ هزار میلیارد تومان، به دولت و شرکت‌ها ۹۹ هزار میلیارد و برای مابقی هم ۸ محل مصرف جدید اضافه بر سال گذشته ایجاد کرده‌اند.

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند