Header image
بیمه عمر در دوران کرونا

شرایط کسب و کار بیمه عمر در دوران کرونا و پساکرونا

ژوئن 28, 2020بیمه عمر

یکی از نگرانیهای تمامی‌کسب و کارها در ماههای اخیر، شرایط ادامه آنها در دوران کرونا و پساکرونا بوده است. بیمه عمر و فروشندگان آن نیز از این قاعده مستثنا نبوده اند. فروشندگان بیمه در این دوره، تلاش کرده اند بازار خود را از گزند آسیبهای این بیماری حفظ کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی کسب و کار بیمه عمر در دوران کرونا و پساکرونا بپردازیم.

تأثیر اولیه کرونا بر کسب و کار

با شیوع بیماری از ابتدای اسفند ماه سال گذشته، بسیاری از کسب و کارها رونق خود را از دست دادند. با شروع قرنطینه نیز بسیاری از مشاغل ناگزیر به طور موقت تعطیل شدند. برخی مشاغل نیز به دلیل عدم توان ادامه حیات در شرایط اقتصادی جدید، به کلی رو به تعطیلی گذاشتند. بنابراین، بسیاری از مشاغل، در دوران شیوع ویروس ناگزیر از تعدیل نیرو و بسیاری از کارگران و کارمندان بیکار شدند. اما با توجه به ضرورت ارائه خدمات بیمه ای، شرکتهای بیمه با کاهش ساعات کار، به کار خود ادامه دادند. هرچند در دوران قرنطینه دفاتر نمایندگان بیمه نیز ناگزیر تعطیل و این مسأله بر کسب و کار آنها تأثیرگذار بود. بسیاری از مشاغل، در این دوران، به فروش محصولات و خدمات خود به صورت غیرحضوری روی آوردند. لذا کسب و کار اینترنتی و مجازی در این ایام رونق بسیار زیادی یافته است.

چندی پیش، بیمدان در مقاله ای به طورمفصل به این مساله پرداخته بود.

بیمه عمر در دوران کرونا

بدیهی است بازار بیمه عمر نیز همانند سایر کسب و کارها از شیوع این ویروس تأثیراتی گرفته است. تأثیرات کرونا بر این بازار از چند منظر قابل بررسی است.

۱- توسعه فروش و خدمات بیمه عمر به صورت غیرحضوری

در این دوران، فروشندگان بیمه نیز تلاش کرده اند، خدمات خود را بیشتر به صورت غیرحضوری ارائه کنند. یکی از نشانه‌های روشن این مسأله، افزایش سایتهای فروش بیمه در این دوره بوده است. همچنین بسیاری از نمایندگان بیمه، تلاش کرده اند خدمات خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام گسترش دهند. در ماههای اخیر به شکل چشمگیری شاهد افزایش حضور نمایندگان بیمه در شبکه‌های اجتماعی بوده ایم. تلاش نمایندگان بیمه برای توسعه خدمات مجازی خود و حفظ آن برای دوران پساکرونا کاملاً مشهود بوده است.

نتیجه گیری:

بنابراین یکی از مهمترین تأثیرات این بیماری بر بازار بیمه عمر، گسترش خدمات غیرحضوری و فروش مجازی بیمه بوده است. قابل پیشبینی است که این مسأله در سالهای آتی تأثیر بسیار چشمگیری بر بازار بیمه کشور خواهد داشت. گسترش خدمات مجازی، ممکن است موجب شود در دوره پساکرونا بسیاری از نمایندگان بیمه از بازار رقابت خارج شوند. نمایندگانی که زیرساختهای لازم برای ارائه خدمات در فضای مجازی را فراهم نکنند، قادر به رقابت در آینده نخواهند بود.

۲- کاهش فروش بیمه عمر

با تعطیلی مشاغل و شروع قرنطینه در این دوران، فروش بیمه‌های عمر نیز با کاهش چشمگیر مواجه شد. با توجه به تعطیلی دفاتر نمایندگان و خانه نشینی تمامی‌مردم، این کاهش فروش امری طبیعی به نظر می‌رسد. لذا اولین تأثیر محسوس ویروس بر بازار بیمه‌های عمر در کوتاه مدت منفی بوده است. در حقیقت کووید ۱۹ برای بیمه عمر نیز مانند سایر کسب و کارها یک تهدید جدی بوده است. فعالان این بازار، تلاش دارند از طرق مختلف این تهدید را به فرصت تبدیل کنند. یکی از این راهکارها همان ارائه خدمات غیرحضوری به مشتریان بوده است که به آن اشاره شد. یکی دیگر از راهکارهای مقابله با کاهش فروش، تکیه بر ضرورت ماهوی بیمه‌های عمر در این دوران بوده است. راهکار دیگر شرکتهای بیمه نیز افزایش خدمات خود برای پوشش کووید ۱۹ بوده است. در ادامه به بررسی دو راهکار فوق با شرح بیشتر خواهیم پرداخت

۳- افزایش تقاضای بیمه عمر

بیمه عمر از معدود مشاغلی بوده است که دو اثر متناقض از این بیماری گرفته است. اثر نخست همان تهدید کاهش فروش در اثر قرنطینه و تعطیلی دفاتر نمایندگی بوده است. اما اثر دوم افزایش تقاضای بیمه عمر به دلیل هراس بیشتر سرپرستان خانوار از مرگ در اثر بیماری بوده است. بنابراین بیمه‌های عمر به دلیل خدمات خاص خود، علاوه بر تهدید با یک فرصت نیز مواجه بوده اند.

با شیوع ویروس در کشور، بسیاری از افراد جامعه، بیش از پیش به پدیده مرگ و عواقب آن اندیشه کردند. نگرانی آینده خانواده در صورت فوت سرپرست خانوار در اثر این بیماری، ذهن اکثریت جامعه را مشغول نموده است. بدیهی است این نگرانی موجب تقاضای بیشتر بیمه‌های عمر و گسترش و توسعه فرهنگ آن در سطح جامعه خواهد شد. با توجه به ضعف فرهنگی جامعه ایران در این حوزه، این اتفاق می‌تواند به عنوان فرصتی فرهنگی نیز محسوب گردد. بیمه عمر با ارائه پوشش سرمایه فوت، تنها محصولی است که می‌تواند این نگرانی را در خانواده رفع کند. همچنین این محصول با رفع این نگرانی می‌تواند تا اندازه ای از آثار روانی شیوع ویروس در کشور نیز بکاهد.

نگرانی خانواده‌ها برای چیست؟

از سوی دیگر بسیاری نیز نگرانی دیگری جهت تأمین هزینه‌های درمانی در صورت ابتلا به کووید ۱۹ را دارند. تأمین هزینه‌های درمانی همواره در سطح جوامع مختلف یکی از مهمترین نگرانیهای نهاد خانواده محسوب میشود. لذا تقاضا برای بیمه‌های سلامت نیز طی چند ماه گذشته تحت تأثیر قرار گرفته است. بسیاری به دنبال خدمات بیمه ای خاص جهت تأمین هزینه‌های درمانی در صورت ابتلا به کووید ۱۹ بوده اند. این تقاضا نیز موجب ارائه خدماتی از سوی شرکتهای بیمه برای پاسخگویی به این نگرانی جدید در کشور شده است. این خدمات جدید زمینه ساز تأثیر بعدی ویروس بر بیمه‌های عمر شده است که ذیلاً به آن خواهیم پرداخت.

۴- ارائه پوششهای جدید در بیمه عمر

با شیوع کووید ۱۹، تقاضا برای بیمه ای که هزینه درمانیِ ابتلا به آن را تأمین نماید، افزایش داشته است. به این منظور صنعت بیمه کشور راهکارهای مختلفی را در چند ماه گذشته ارائه نموده است. شرکت‌های مختلف بیمه نیز خدمات مختلف و گسترده ای را برای رفع این نگرانی در سطح جامعه ارائه کرده اند. یکی از این خدمات، در نظر گرفتن پوشش بیمه ای خاص برای این کووید ۱۹ در شرکتهای مختلف بوده است. برخی از شرکتهای بیمه اقدام به ارائه یک بیمه خاص برای پوشش هزینه‌های درمانی این ویروس نمودند. برخی دیگر نیز پوشش ویژه ای را تحت عنوان پوشش کرونا به بیمه عمر یا حوادث خود اضافه کردند. در برخی از شرکتهای بیمه نیز کووید ۱۹ به امراض خاص تحت پوشش در بیمه‌های عمر افزوده شده است.

این خدمات به منظور کاهش نگرانی خانواده‌های ایرانی از تأمین هزینه‌های درمانی پوشش بیماری ارائه شده است. از سوی دیگر این خدمات توانسته است تا حدودی، با کاهش فروش بیمه‌های عمر در این دوران مقابله کند.


پست های مرتبط

تهعدات بیمه عمر
جدول محاسبات یا جدول تعهدات بیمه عمر؟

آگوست 19, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از ویژگیهای بیمه عمر امکان آگاهی متقاضی بیمه عمر از جزئیات آن، پیش از صدور بیمه است. این امکان از طریق جدول محاسبات یا جدول تعهدات بیمه عمر میسر می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی جدول محاسبات یا جدول پیشبینی تعهدات بیمه عمر بپردازیم.

ادامه مطلب
بیمه عمر و تامین آتیه
بیمه عمر انفرادی؛ از صفر تا صد

آگوست 5, 20200پسندیدنبیمه عمر

بیمه عمر، انواع مختلفی دارد. تقسیم بندی بیمه عمر به بیمه عمر انفرادی و بیمه عمر گروهی، یکی از تقسیم بندی‌های بیمه عمر است. این انواع شامل بیمه عمر آنلاین و غیر آنلاین نیز می‌شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع بیمه عمر انفرادی بپردازیم.

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند