سلامت مردم در کشمکش بیمه و بیمارستان های خصوصی

ژانویه 9, 2020اخبار روز بیمه

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: همه انسان‌ها در طول عمر خود نیازمند بهره گیری از خدمات درمانی هستند و درکناردریافت خدمات پزشکی و درمانی، برآمدن از پس هزینه‌های درمانی به یکی از معضلات معیشتی جامعه تبدیل شده است.

با اجرای طرح تحول سلامت فعالیت‌های بیمارستان‌ها و سازمانهای بیمه‌ای دچار تغییر شد و با افزایش مراجعه افراد به بیمارستان‌های دولتی رو به روشدیم٬ طرحی که باوجود تمام پیشرفت‌های که داشت، اما همچنان با چالش‌هایی مواجه است.

در این راستا دولت از طریق سازمان‌های بیمه‌ای سعی درپوشش بخشی از هزینه‌های درمان افراد برآمد.

با تصویب دولت٬ بیمه همگانی اجباری و مقرر شد که بیمه‌ها بخشی از هزینه‌های درمانی افراد را برعهده بگیرند و بیمارستان‌ها نیز موظف به پذیرش بیماران و تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های این بیماران در شکل بیمه شدند و افراد نیز موظف شدند تا به طور مرتب وهر ماهه حق بیمه خود را پرداخت تا در موارد ضروری بتوانند از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند.

بیمه‌های اصلی کشور شامل بیمه‌های تأمین اجتماعی ٬خدمات درمانی ٬ بیمه درمانی نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد خمینی (ره) هستند که سعی دارند با پوشش بخشی از خدمات پزشکی بیماران از هزینه‌های درمان بیماران بکاهند و در این بین نقش متقابل بیمارستان‌ها و مراکز بیمه‌ای الزام آور است.

با وجود پرداخت حق بیمه‌ای که سالیانه مردم پرداخت می‌کنند اما در مواقع ضروری که توانایی پرداخت هزینه‌های اولیه خدمات درمانی خود را ندارند، برخی از بیمارستان‌ها٬ مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها همکاری لازم برای پرداخت هزینه را با افراد تحت پوشش بیمه انجام نمی‌دهند که این عدم همکاری ناشی از عدم تعامل مراکز درمانی و سازمان‌های بیمه گر است.

برخی بیماران هزینه اولیه مرخص شدن از بیمارستان را ندارند

در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی شیراز برای آغاز خدمات رسانی به بیماران، هزینه‌های بیمارستان راهمان ابتدا دریافت و سپس با ارائه سندی، بیماران را به سازمان‌های بیمه‌ای ارجاع می‌دهند و گرفتن هزینه‌های بیمارستان را به سازمانهای بیمه گر می‌سپارند.

این در حالی است که بسیاری از بیماران حتی توانایی پرداخت هزینه‌های اولیه خدمات پزشکی خود را ندارند و این به عاملی برای فشار اقتصادی به مردم تبدیل شده است.

بیمارانی که سال‌های سال حق بیمه به سازمان‌های بیمه گر پرداخت کرده بودند این روزها در بی تفاوتی بیمارستان‌های خصوصی و عدم تعامل بیمه‌ها با این مراکز در سردرگمی‌به سر می‌برند.

برخی‌ها حتی توان پرداخت نرخ‌ها را ندارند که بعداً از بیمه طلب کنند و این امر آنها را وادار می‌کند که به ناچار به بیمارستان‌های دولتی مراجعه کنند از این رو حجم مراجعه به این بیمارستان‌های دولتی نیز افزایش می‌یابد. بیمارستان‌های دولتی که می‌توانست به جای خدمات رسانی به این بیماران، افرادی که تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی نیستند را مورد توجه و ارائه خدمات دهند.

۱۰ بیمارستان‌های خصوصی شیراز حاضر به انعقاد قرارداد با بیمه نیستند

مدیر کل بیمه سلامت استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در استان فارس ۵۴ بیمارستان دولتی – دانشگاهی داریم که در تمام این ۵۴ بیمارستان تمام مردم از خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند و هیچ مشکلی نداریم. مشکل ما با ۱۰ بیمارستان خصوصی در شیراز است و به طور یکطرفه قرارداد خود را لغو کرده‌اند.

دکتر فرهاد لطفی گفت: درگذشته ما به این بیمارستانها بدهی داشتیم که بر اساس اقدامات انجام شده تمام بدهی‌های بیمه به این بیمارستان‌ها پرداخت شد اما بعد از پرداخت بدهی‌های بیمه به این ۱۰ بیمارستان٬ این بیمارستان‌های خصوصی به طور یکطرفه قرارداد خود با بیمه را فسخ و حاضر به همکاری با سازمان بیمه نیستند.

سند ارائه شده بیمارستان‌های خصوصی بیشتر از بودجه ماست

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس گفت: ما هرماه یک مقدار بودجه داریم و هر بیمارستان در ماه به مقدار خاصی می‌تواند برای ما سند بیاورد اما این بیمارستانها بیان می‌کنند که ما سند بیشتری داریم وبا توجه به اینکه بودجه ما دولتی و مشخص است ما قادر به پوشش همه این هزینه‌ها نیستیم و این به عاملی برای عدم تمایل بیمارستان‌ها به انعقاد قرارداد شده است.

مدیر کل بیمه سلامت استان فارس در خصوص پرداخت هزینه‌های درمانی به مردم گفت: ما هیچ بدهی‌ای به بیمارستانها نداریم و طبیعتاً طبق قانون افراد بعد از مراجعه به این بیمارستانها سند هزینه‌ها را برای ما می‌آورند و ما پیگیری می‌کنیم و بعد ازسه تا چهار ماه تمام پولی که هزینه شده را به افراد پرداخت می‌کنیم.

دکتر لطفی بیان کرد: بیمارستان‌ها اگر بخواهند در چارچوب بودجه بیمه قرارداد ببند ما استقبال می‌کنیم اما بیمارستان‌ها این کار را انجام نمی‌دهند.

استان فارس دومین استان در زمینه هزینه‌های درمانی است

دکتر فرهاد لطفی گفت: بودجه این سازمان از طریق دولت تأمین می‌شود و با توجه به اینکه استان فارس مقام دوم را در زمینه هزینه ایی دارد انتظارما این است که دولت بودجه بیمه سلامت را افزایش دهد تا ما بتوانیم با این بیمارستانها قرارداد ببندیم.

وی عنوان کرد که بخش تأمین اعتبار در دست دولت است واگر نمایندگان و دولت از بودجه بیمه سلامت حمایت کنند قطعاً می‌توانیم به سمت بهتر شدن عملکرد بیمه درمانی پیش رویم.

موضوع حائز اهمیت این است که عدم تعامل بیمارستانها٬ درمانگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها با سازمانهای بیمه فشار اقتصادی را بر مردم وارد آورده و در این شرایط سخت اقتصادی بر مشکلات مردم افزوده و پیشبرد طرح تحول سلامت را با چالش رو به روک رده است.

باید ذکر کرد که عدم پرداخت به موقع هزینه‌های بیمارستان‌ها عاملی برای بی رغبتی بیمارستانها برای انعقاد قرداد است و در این بین مردم جامعه به عنوان قشری آسیب پذیر تمام هزینه‌های این عدم همکاری را به دوش می‌کشد و باید با تعامل صحیح و به دور از هرگونه بحث سودجویانه و در این شرایط سخت اقتصادی به مردم کمک کرد نه اینکه باری بر دوش مردم شد.

در این رابطه پیگیری‌های انجام گرفته و تماس با بیمارستان‌های خصوصی شیراز، این بیمارستانها حاضر به گفتگو در این زمینه نشدند و تلاش خبرنگار مهر برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع از بیمارستان‌های خصوصی شهر بی نتیجه ماند.

به هر حال سلامت بیماران و اقتصاد آنها این روزها در کشمکش‌های اقتصادی و منفعتی این دو نهاد نادیده گرفته شده است از این رو باید هرچه سریع‌تر برای رفع این مشکل اقدامات جدی به عمل آورد.

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند