سرما زعفران کاران خراسان جنوبی را متضرر کرد + تصاویر

نوامبر 25, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، آبان ماه که می‌شود فصل برداشت مرغوب‌ترین طلای سرخ جهان در خراسان جنوبی آغاز می‌شود. این روزها جنب و جوش ۳۸ بهره‌بردار زعفران برای برداشت این محصول در ۱۶ هزار و ۷۰۳ هکتار سطح زیرکشت آغاز شده است.

روزهای پر کار زعفران کاران خراسان جنوبی از آبان ماه آغاز شده و رو به پایان است. روزهای پر جنب و جوشی که ۳۸ هزار بهره‌بردار خراسان جنوبی را از نیمه‌های شب روانه مزارع زعفران می‌کند تا دسترنج یک ساله خود را برداشت کنند. در این ایام شب‌ها نیز حال و هوای زیبایی دارد اقوام و دوستان دور هم جمع می‌شوند تا رشته‌های سرخ رنگ زعفران را از گل برگ‌ها آن جدا کنند و به اصلاح محلی گل زعفران را پاک کنند (پَر کنند).

اما مدتی است همه خراسان جنوبی رو به سردی رفته است و مردمان کویر شب‌های سردی را تجربه می‌کند، سرمای زیر صفری که باعث یخ زدن گل‌های زعفران شده و خسارت زیادی به کشاورزان استان وارد کرده است.

کاهش دمای هوا و یخبندان سبب شد بین ۱۵ تا ۵۰ درصد مزارع زعفران خسارت بیند خسارتی که دسترنج یک ساله آنها را تبدیل به یخ کرد.

ملکی یکی از زعفران کاران در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: با آنکه در شب‌های سرد پلاستیک بر روی گلهای زعفران کشدیم، اما باز مزارع زعفرانم یخ زده و کسی محصولم را خریداری نمی‌کند.

وی اظهار داشت: چند روز گلهای یخ زده را بر بازار بردم و کسی از من خریداری نکرد و همه گلها خراب شده و روی دستانم باقیمانده است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی نیز خبرنگار تسنیم گفت: طی چند شب گذشته، کاهش محسوس دمای هوا و وقوع یخبندان را در استان تجربه کردیم که باعث خسارت ۱۵ تا ۵۰ درصدی به مزارع زعفران شد.

غنچه با بیان اینکه خسارت سرما در مزارع زعفران مربوط به شهرستان‌های قاین، فردوس، سرایان، بشرویه، زیرکوه و بیرجند است افزود: خسارت سرما موجب کاهش کیفیت در رنگ و بوی زعفران می‌شود.

وی اظهار داشت: کاهش کیفیت زعفران در فروش این محصول استراتژیک تاثیر گذاشته و کشاورزان را متضرر کرده است. روز گذشته نیز خسارت سرما به مزارع زعفران منطقه ملوند طبس گزارش شده است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی گفت: گل دهی زعفران با توجه به شرایط اقلیمی‌منطقه از اوایل آبان آغاز شده و تا نیمه دوم آذر ادامه دارد که در این مدت برخی از مناطق دچار خسارت‌های ناشی از یخبندان می‌شوند.

وی در زمینه بیمه گل نرگس نیز اظهار داشت: محصول گل نرگس چندین سال است از سوی استان به صندوق بیمه مطرح می‌شود و با وجود قول‌های متعدد اما هنوز هیچ خبری نیست و آن طور که خبر می‌رسد امسال بیمه گل نرگس در اولویت سازمان نیست.

غنچه با بیان اینکه سطح زیرکشت گل نرگس در استان کم است و بیمه به دنبال بیمه کردن محصولاتی است که اولویت زیادی برای استان داشته باشد افزود: امسال محصول کینوا و به جزو اولویت بیمه است.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم از تحویل ۵۴ کیلوگرم زعفران خشک از آغاز فصل برداشت تاکنون خبر داد و گفت: زعفران خشک در ۴ نوع پوشال معمولی، مرغوب، شبه نگین و نگین از کشاورزان خریداری می‌شود که هر کدام قیمت خاص خود را دارد.

ضیاییان احمدی افزود: زعفران‌هایی تحویلی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و پس از تایید خالص بودن محصول و مرغوبیت آن از کشاورزان خرید حمایتی می‌شود و اتحادیه تعاون روستایی در بیرجند، قاین و شرکت تعاونی در سرایان زعفران تولیدی کشاورزان را به صورت خشک تحویل می‌‌گیرد.

انتهای پیام/۲۵۴/ز

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند