زنجان| عدم پرداخت به موقع خسارت، بی‌اعتمادی به صندوق بیمه کشاورزی را در پی دارد

ژانویه 2, 2020اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، بخش کشاورزی تامین‌کننده بخش اعظم تولیدات ناخالص داخلی است که همواره سهمی‌از صادرات را نیز به خود اختصاص می‌دهد و یک سوم سهم اشتغال کشور نیز در این بخش قرار دارد و سهم بسیار مهمی‌در معیشت خانواده‌های روستانشین و کشاورز دارد.

از سویی دیگر بیمه محصولات کشاورزی و دامی‌یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند کشاورزان را به تولید دلگرم و امیدوار کند، چرا که خطرات در بخش کشاورزی غیر قابل انکار است زیرا این شغل پرریسک همواره در معرض تهدید بلایای طبیعی همچون سیل، تگرگ، سرمازدگی، حمله آفات و تنش‌های محیطی قرار دارد.

اما با وجود گسترش پوشش بیمه، پرداخت غرامت به کشاورزان به بحثی چالشی و ناراحت‌کننده تبدیل شده است و بسیاری از کشاورزان و دامداران معتقدند صندوق بیمه کشاورزی رویکرد حمایتی خود را از دست داده است و در پرداخت غرامت وارده تعلل می‌کنند یا اصلا پرداختی انجام نمی‌گیرد به عبارتی دیگر در عوض پرداخت غرامت مبلغ را به عنوان بیمه سال بعد محصولات خسارت دیدگان قرار می‌دهد پس باز هم هیچ پرداختی که بتواند به کشاورز کمک کند انجام نمی‌گیرد به همین دلیل تولیدکنندگان بخش کشاورزی و دامی‌دیگر تمایلی برای بیمه کردن محصولات خود ندارند.

از سویی دیگر تعرفه‌های پرداخت حق بیمه، سالانه در حال تغییر است و همین عامل موجب می‌شود تا بسیاری از تولیدکنندگان از پرداخت حق بیمه ناتوان باشند و به عبارتی دیگر تعهدات پرداخت صندوق بیمه کشاورزان به درستی انجام نمی‌گیرد و همین عامل نیز موجب می‌شود تا کشاورزان به بیمه بی‌اعتماد شوند.

استان زنجان نیز بر اساس اظهارت مسئولان این استان، یک سوم تولید در بخش کشاورزی را دارد و بیش از نرم کشوری اشتغال در این بخش را به خود اختصاص داده است، پس ادامه این روند و افزایش تولید در واحد سطح و جلوگیری از ایجاد خسارت‌های شدید مستلزم این است تا کشاورزان این استان نسبت به انجام بیمه محصولات زاراعی، باغی و دامی‌اقدام کنند.

پرویز مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از زنجان با اشاره به اینکه سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی استان ۲۷ درصد است، اظهار داشت: این استان رتبه ۱۸ تولید محصولات زراعی را دارد و از لحاظ تولید محصولات باغی نیز رتبه ۱۸، شیلات رتبه ۲۲ و محصولات دامی‌رتبه ۲۴ را داراست.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان ۳۷ درصد از مزارع استان دیم، ۴۲ درصد آیش، ۱۴ درصد زراعت آبی و ۷ درصد باغی است، ابراز داشت: ۳۳ درصد از جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند که ۳۲ درصد از سهم بخش اشتغال در بخش کشاورزی را شامل می‌شود و سهم این استان از صادرات بخش کشاورزی ۷ درصد می‌باشد.

معاون صندوق بیمه‌ای بانک کشاورزی استان زنجان نیز گفت: امسال طرح‌های بیمه‌ای تجمیعی ترجیحی که دارای حداکثر تعهد بالا است اضافه شده و همچنین امکان شرایط تخفیف و تقسیط حق بیمه نیز وجود دارد و کشاورزان، باغداران و دامداران برای مبلغ بیشتر از پنج میلیون ریال برای محصولات زراعی و بالای ده میلیون ریال برای محصولات باغی و دامی‌می‌توانند از امتیاز تقسیط حق بیمه استفاده کنند.

رامین موسی‌خانی با بیان اینکه مدت زمان بیمه محصولات کشاورزی تا ۱۵ دی ماه تمدید شده است، تصریح کرد: کشاورزان، باغداران و دامداران باید هر چه سریع‌تر در مدت زمان باقی مانده تا مهلت تعیین شده با مراجعه به شعب و نمایندگی‌های بیمه‌ای نسبت به بیمه کردن محصولات خود اقدام کنند. 

اما با تمام گفته‌های کشاورزان و ناملایمی‌های بیمه برای کشاورزان و دامداران معاون خدمات صندوق بیمه ای بانک کشاورزی استان زنجان معتقد است: هم اکنون این استان در بیمه دام نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۳ درصد رشد داشته است و در برخی محصولات زراعی مانند کلزا نیز شاهد رشد ۱۳۷ درصدی است، در صورتی که کشاورزان و باغداران در سال زراعی گذشته نیز خسارتی دریافت نکرده باشند می‌توانند از امتیاز تخفیف ۲۰ درصدی در پرداخت حق بیمه برخوردار شوند.

انتهای پیام/۱۰۱۱/ز

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند