روایت تسنیم از مشکلات نرگس‌کاران خراسان جنوبی؛ گل‌های نرگس امسال هم بیمه نمی‌شود

نوامبر 26, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بویش در فضای شهر پیچیده است هر سال این ایام که می‌رسد درب گل فروشی‌ها و حتی مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها هم دسته‌های گل نرگس خودنمایی می‌کند.

عطر نرگس خراسان جنوبی با دیگر نرگس‌ها تفات زیادی دارد آنقدر بویش منحصر به فرد است که رو دست نرگس‌زارهای شیراز می‌زند.

فصل زمستان در خراسان جنوبی با آغاز برداشت گل نرگس همراه است. زمستان که می‌شود بوی عطر نرگس‌ها فضای روستاها را معطر می‌کند و تداعی هوای بهاری را در زمستان برای هر بیننده‌ای به ارمغان می‌آورد.

«نرگس» گلی که بهارش در زمستان است

گل نرگس برخلاف بسیاری از گل‌های دیگر تابستان خواب است و در زمستان گل می‌دهد این گل بسیار کم توقع است و نیاز به آبیاری زیاد ندارد و حتی با آب باران سبز می‌شود و گل می‌دهد.

در ۳۶ کیلومتری غرب شهرستان بیرجند مرکز خراسان جنوبی منطقه‌ای قرار دارد که به دیار گل‌های نرگس معروف است. جایی در حاشیه کویر که شرایط اقیلمی‌مناسب برای رویش گل نرگس آن را به دیار نرگسی معروف کرده است.

«کوه نرگسو» زادگاه ناب‌ترین نرگس وحشی کشور 

زادگاه گل نرگس در شرق کشور «نرگس کوه» یا «کوه نرگسی» یا به لهجه محلی «کوه نرگسو» است که در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر خوسف و در جهت غرب یا قبله خوسف قرار دارد در این منطقه نرگس وحشی می‌روید. نرگس وحشی با نرگسی که در باغ‌ها می‌بینیم از نظر طول ساقه فرق دارد.

نرگس وحشی دارای اسانس بالایی بوده و جنبه دارویی آن نیز از گذشته‌های دور مدنظر ساکنان این دیار بوده است.

برای دیدن کوه نرگسی راهی شهرستان خوسف می‌شویم. در همان میدان ورودی شهر بانویی را می‌بینم که بر روی صندلی ایستگاه اتوبوس نشسته و مشغول فروش گل‌های نرگسی است که زنبیل قرار دارد. حال و روز نرگس کاران را از او جویا می‌شوم.

شهرستان خوسف به گل‌های نرگسش معروف است

وی که ۶۵ سال دانست گفت: از زمانی که به یاد دارم خوسف را با گل‌های نرگس می‌شناسند. مادرم از کوه نرگسی برایم اینگونه گفت که قرن‌های قبل گذر چوپانی به نرگس کوه می‌افتد و وقتی این گل زیبا را در دامن صحرا می‌بیند پیازش را به خانه می‌آورد و نشا می‌کند.

این بانوی خوسفی افزود: شهرستان خوسف منطقه انارخیز بوده و زیردرخت‌های انار پیاز گل نرگس را می‌کاشتند تا در تابستان به واسطه برگ‌های این درختان گرما به آن آسیب نرساند و در زمستان هم با ریختن برگ‌ها نور مورد نیاز آن تامین شود.

یکی دیگر از نرگس‌کاران نیز بیان کرد: در حال حاضر بازار فروش یکی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان است و باید نهادهای حمایتی در این راستا به کمک بهره‌برداران بشتابند.

لزوم احداث کارخانه فرآوری گل نرگس در خوسف

وی بیان کرد: مسئولان باید برای احداث کارخانه فرآوری گل نرگس در خوسف دست به کار شوند و تلاش کنند زمینه صدور گل به دیگر استانها و خارج از کشور فراهم شود. تعاونی‌ها  واتحادیه‌های روستایی گل را خریداری کنند تا شاید بخشی از مشکلات کشاورزان برطرف شود.

نرگس کار خوسفی افزود: بیش از ۲۰ سال است به تولید گل نرگس مشغول هستم اما متاسفانه آورده‌ چندانی برای من نداشته است. در فصل برداشت قیمت گل کم است و به نفع بهره‌بردار نیست. ای کاش گل نرگس نیز مانند دیگر محصولات استراتژیک استان خرید تضمینی شود.

نبود بیمه از  مشکلات نرگس کاران

یکی دیگر از نرگس‌کاران نیز نبود بیمه گل نرگس را از مشکلات پیش روی کشاورزان دانست و گفت: من نرگس‌کار هر روز بعد از برداشت در مسیر جاده خوسف می‌ایستم تا اتوبوس‌هایی که به سمت تهران می‌روند گل را به آنها بفروشم و باید نهاد و تشکلی ایجاد شود که این کار را برای کشاورز انجام دهد تا دست واسطه و دلالان کوتاه شود.

وی اظهار داشت: نرگس برای ما درآمد آنچنانی ندارد اما به دلیل اینک کشت آن از گذشتگان به ما ارث رسیده به کاشت و برداشتش خو گرفته‌ایم.

یکی دیگر از نرگس‌کاران اظهار داشت:گل نرگس به عنوان پنجمین محصول صادراتی خراسان جنوبی نیازمند توجه و حمایت جدی است تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این استان کویری باشد.

وی عنوان کرد: کهن‌ترین نرگس‌زارهای خراسان جنوبی متعلق به شهرستان خوسف است و گل نرگس این شهرستان در قیاس با دیگر گل‌های مشابه نرگس در کشور حرف اول را می‌زند ما به علت نبود آگاهی و معرفی کافی و عدم تبلیغ و شناسانده نشدن آن تاکنون نتوانسته است جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کند.

برداشت ۲۰ میلیون شاخه گل نرگس در استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: برداشت گل‌های نرگس از ۳۷ هکتار سطح زیرکشت مزارع استان آغاز شده است.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود ۲۰ میلیون شاخه گل نرگس برداشت شود گفت: کار برداشت این گل خوشبو همه ساله از اواخر مهرماه واوایل آبان آغاز و با توجه به شرایط جوی تا پایان اسفند ادامه پیدا می‌کند.

راه‌اندازی انجمن ملی گل نرگس

وی اظهار داشت: در حال حاضر انجمن ملی گل نرگس در حال شکل‌گیری است که امید است این انجمن بتواند شرایط خاص و مناسبی را برای توزیع فراوری و صادرات این محصول فراهم کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: بیشترین سطح زیرکشت گل نرگس در خوسف و طبس است و پیش‌بینی می‌شود در صورت شرایط مساعد آب و هوایی امسال ۱۰۰ میلیارد ریال نصیب بهره برداران نرگس کار شود.

بیمه گل نرگس در اولویت جهاد کشاورزی نیست

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی نیز در زمینه بیمه گل نرگس اظهار داشت: محصول گل نرگس چندین سال است از سوی استان به صندوق مطرح می‌شود و با وجود قول‌های متعدد اما هنوز هیچ خبری نیست و آن طور که خبر می‌رسد امسال بیمه گل نرگس در اولویت سازمان نیست.

غنچه با بیان اینکه سطح زیرکشت گل نرگس در استان کم است و بیمه به دنبال بیمه کردن محصولاتی است که اولویت زیادی برای استان داشته باشد افزود: امسال محصول کینوا و به جزو اولویت بیمه است.

تاکنون علی‌رغم این توانایی استان هیچ توجهی برای معرفی این نوع از گل منحصر به فرد صورت نگرفته است در حالی که عصاره‌های تهیه شده از این گیاه بسیار گران قیمت بوده و می‌تواند اقتصاد کشاورزی استان را پویا کند و برداشت این محصول در زمستان می‌تواند یکی از مهمترین عوامل جذب توریست در منطقه باشد.

اگر چه در عصر حاضر، زیباترین و در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین تحفه‌ها یک شاخه گل یا دسته گل است که به مناسبت‌های بسیاری هدیه می‌شود اما آیا تاکنون نهادی به فکر برطرف کردن مشکلات باغبان خسته است که این گل‌ها را به ثمر نشانده است؟ این پرسشی است که پاسخش را از مسئولان ذی‌ربط باید خواست.

بی‌شک گل نرگس به‌عنوان پنجمین محصول صادراتی خراسان جنوبی، نیازمند توجه و حمایت جدی است تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این استان کویری باشد.

انتهای پیام/۲۵۴/ح

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

کرونا و بیمه عمر

می 23, 20200پسندیدنبیمه عمر, , ,

بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا که از ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ در کشور چین، شیوع آن آغاز شد و به سرعت به تمامی‌کشورهای جهان سرایت کرد، در چند ماه گذشته، تمامی‌مشاغل و عرصه‌های مختلف اقتصادی را در تمامی‌کشورهای جهان تحت الشعاع خود قرار داده است. بسیاری از مشاغل با شیوع کرونا تعطیل شده و …

ادامه مطلب
اصول و قواعد اولیه در فروش بیمه های عمر

می 23, 20200پسندیدنآموزش فروش , بیمه عمر, , , ,

در این مطلب قصد داریم به اولین ملزومات فروش بیمه‌های عمر بپردازیم و روشن سازیم که قواعد و اصول اولیه برای فروش بیمه عمر چه مواردی هستند. این اصول، مواردی هستند که شما در هر یک از روش‌های بازاریابی و فروش بیمه عمر که از آن استفاده می‌کنید، باید رعایت نمایید و سبک و شیوه …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند