دغدغه این روزهای کارگران تولید قطعات خودرو/ساز دستگاه ها کوک نیست

نوامبر 29, 2019اخبار روز بیمه

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: تولیدکنندگان قطعات خودرو، پرداخت نشدن مطالباتشان از سوی خودروسازهای کشور را مهمترین مشکل فراروی عنوان می‌کنند و معتقدند در صورت تداوم این وضعیت آینده شعلی فعالان این بخش به مخاطره خواهد افتاد.

 برخی تولیدکنندگان قطعات خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر، پرداخت نشدن معوقات از سوی خودروسازها، مشکلات مالیاتی، دارایی و تامین اجتماعی را از جمله مشکلات این صنعت در استان اعلام کردند و خواستار رفع آن از سوی مسئولان استانی و ملی شدند.

محمد ناظری یک تولیدکننده قطعات خودرو در استان مازندران، با عنوان اینکه میزان مطالبات به حدی شده که پرداخت نشدن آن کارگاه‌های قطعه سازی را به تعطیلی می‌کشاند گفت: اگر تا آخر ما به داد ماه نرسند، به مشکل برمی‌خوریم.

میزان مطالبات به حدی شده که پرداخت نشدن آن کارگاه‌های قطعه سازی را به تعطیلی می‌کشاند گفت: اگر تا اخر ما به داد ماه نرسند، به مشکل برمی‌خوریم

وی با اظهار اینکه خودروسازها به وعده‌هایشان عمل نکرده اند و در حال حاضر وضعیت بازپرداخت مطالبات ۱۶ ماهه انجام می‌شود گفت: چگونه با این وضعیت می‌توان کارگاهی را مدیریت کرد درحالی که امکان خرید مواد اولیه به صورت دین یا معوق را نداریم.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد یک بی عدالتی در مجموعه خودروسازها در پرداخت مطالبات وجود دارد و به برخی شرکت‌ها در بازه زمانی کمتری مطالبات پرداخت می‌شود ادامه داد: تاکنون ۲۹ درصد از ارزش کالاهای ارسال کرده را دریافت کردیم.

این تولیدکننده تصریح کرد: ما دنبال تسهیلات نیستیم اما وقتی مطالبات را از خودروسازی‌های نگرفتیم دچار مشکل شدیم و تداوم این روند، سبب می‌شود تا خط تولید متوقف شود.

میرزایی دیگر تولیدکننده قطعات خودرو نیز می‌گوید: برای پرداخت بدهی‌ها، تقسیط ۱۰ ماهه قائل شدند و اگر نقدینگی داشته باشیم پرداخت حقوق پرسنل اولویت است اما با شرایط فعلی امیدی به نگهداری پرسنل نیست.

تعدیل نیرو به قطعات خودروسازی رسید

وی که واحد تولیدی اش در شهرک منصورکنده بابل فعالیت دارد با بیان اینکه تعداد پرسنل ما در اول سال ۳۳۰ نفر بود و اکنون به ۲۲۰ نفر رسیده است، مطالبات از شرکت‌های خودروسازی را از مشکلات بیان کرد و با بیان اینکه جزو پنج قطعه ساز برتر ایران هستیم یادآور شد: از صنایع دیزل و خودروسازها مطالبات داریم و عدم دریافت آن ما را در تامین حقوق پرسنل با مشکل مواجه کرده است.

این تولیدکننده یادآور شد: دریافتی ما یک سوم مواد اولیه نیست درحالی که هزینه‌ها چندبرابر شده است و مطالباتی که داریم مربوط به یکسال قبل است و هنوز چک خودروسازان پاس نشده است و این مسائل سبب معوقات بیمه ای و مالیاتی شده است.

علی مولایی دیگرتولیدکننده با اظهار اینکه ۳۶ سال سابقه تولیدی داریم عنوان کرد: اگر خودرو به قیمت تمام شده فروخته شود مسائل حل می‌شود اما زمانی که خودرو به نرخ حقیقی فروخته نشود مشکل خودروساز بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی گشایش‌ها را تایید نکرده است اگر گشایش‌ها را تایید نکند برخی واحدها ظرف چند هفته آینده تعطیل می‌شود.

تولیدکننده دیگری با بیان اینکه یک هفته دیگر کارخانه من تعطیل می‌شود خواستار رفع مشکلات فراروی شد و عنوان کرد: صندوق توسعه ملی باید حمایت لازم را به عمل آورد.

در عین حال احمد حسین زادگان استاندار مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر خواستار تمکین بانکهای خصوصی نسبت به مصوبات ستاد تسهیل شد و گفت:اگر بانک‌ها مصوبات ستاد تسهیلات را اجرا نکنند مشکلات حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک‌های خصوصی حمایت لازم به عمل نمی‌آورند و برای برخی واحدها اجراییه صادر کرده است و اگر همکاری دادگستری و استانداری نبود یک واحد تولیدی با ۲۰۰ نیرو تعطیل می‌شد.

همچنین حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صمت مازندران نیز گفت: مازندران چهارمین استان تولید قطعات خودرو در کشور است و برخی تولیدکنندگان بزرگ در استان وجود دارد اما کاهش تولید خودروسازهای بزرگ مشکلاتی را برای استان ایجاد کرده است.

ورود وزیر به ماجرای خودروسازی

وی یادآور شد: برخی فشارهای دستگاه‌های اجرایی و مشکلات دیگر نشانه‌هایی از خطرات برای کاهش اشتغال در صنعت قطعات خودرو را ایجاد کرده است و باید مسائل این بخش را برطرف کرد.

رضا رحمانی وزیر صمت نیز در جریان سفر به مازندران و بازدید از واحدهای تولید قطعات خودرو به جریان خودرو اشاره کرد و گفت: اینکه می‌گویند ارزان می‌فروشیم حرف نادرستی است زیرا در حوزه تولید خودرو ضرردهی نداریم و مشکلات موجود در آن ناشی از مسائل مدیریتی و شرکت‌های چندلایه است و واگذاری این شرکت‌ها به جد دردستور کار قرار گرفته است و اگر این شرکت‌های چندلایه و زیان ده جمع آوری شود مشکل حل می‌شود و موافق افزایش قیمت خودرو نیستم.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند