بیمه شخص ثالث

درباره بیمه ثالث

جولای 20, 2020بیمه اتومبیل , بیمه عمر

بیمه شخص ثالث یرفروشترین بیمه در کشور ماست. در این مطلب قصد داریم شما را با نکات کلیدی و ضروری این بیمه آشنا کنیم.

بیمه ثالث خودرو یعنی چی؟

اول از همه باید بدانیم معنای این بیمه چیست؟ این بیمه که از مشقات بیمه وسایل نقلیه است دربرگیرنده شخص سوم در یک حادثه رانندگی است. پیش از این در مطلبی به بررسی بیمه بدنه خودرو پرداخته بودیم.

شخص اول بیمه گزار یا به عبارتی مالک خودرو است که این بیمه را خریداری می‌کند. شخص دوم شرکت بیمه یا همان بیمه گر است و شخص سوم یا به عبارتی همان شخص ثالث، فرد زیان دیده در حادثه غیر از راننده مقصر در حادثه است.

نکته مهم این است که طبق قانون بیمه ثالث، کلیه خسارت‌های مالی و جانی شخص ثالث، توسط شرکت بیمه جبران می‌شود. جدا از آن تنها خسارت‌های جانی راننده مقصر نیز ذیل بیمه حوادث که به بیمه ثالث اضافه شده است جبران می‌شود.

مبنای قیمت بیمه ثالث چیست؟

شرکتهای مختلف بیمه اقدام به فروش این بیمه اجباری و ضروری می‌کنند. تمامی‌این شرکتها بر اساس یک مبنای واحد با تغییراتی جزئی در خدمات، نرخنامه خود را تنظیم می‌کنند. مبنای تعیین نرخ، حق دیه اعلامی‌از سوی قوه قضاییه است که به صورت سالانه اعلام می‌شود. در سال ۹۹ حق دیه کامل در ماههای حرام ۴۴۰ میلیون و در ماههای عادی ۳۳۰ میلیون تومان اعلام شد.

تخفیف بیمه ثالث چگونه منظور می‌شود؟

قانون مرتبط با تخفیف بیمه ثالث مدتی می‌شود که تغییر کرده است. طبق قانون جدید، برای محاسبه تخفیف این بیمه، باید از میزان درصد تخفیف بیمه‌نامه قبلی و حوادث راننده که بر روی بیمه‌نامه قبلی نوشته شده استفاده کرد. به عنوان مثال اگر درصد تخفیف ثالث ۱۵ و درصد تخفیف حوادث راننده ۱۰ باشد از همین اعداد برای استعلام قیمت استفاده می‌شود. در مرحله بعد اینکه در مدت بیمه‌نامه قبلی از آن استفاده شده یا نه مهم است. اگر در این مدت از بیمه‌ ماشین استفاده شده باشد باید تعداد خسارت‌های جانی، مالی و حوادث راننده نیز که بر روی بیمه نامه درج شده محاسبه گردد.


پست های مرتبط


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند