خطر و خسارت در کمین کشاورزان استان مرکزی؛ ۹۰ درصد باغات استان مرکزی فاقد بیمه هستند

دسامبر 23, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، بیمه کشاورزی یکی از شاخه‌های تخصصی خدمات بیمه بوده که سابقه آن کمتر از سایر خدمات بیمه‌ای است البته در عصر حاضر، نقش مهم بیمه کشاورزی در توسعه اقتصادی و اجتماعی پررنگ و محرز است و یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع انسانی به‌شمار می‌رود.

این در حالی است که نقش بیمه، تعدیل فشار خسارت‌های ناشی از خطرات است به گونه‌ای که خسارت‌های بالفعل به یک فرد یا یک گروه به یک مزرعه یا مزارع یک منطقه در زمان خاص وقوع آن متمرکز نشده، بلکه زیان اقتصادی و اجتماعی خسارت‌ها در سطح وسیعی توزیع شود.

سرمایه‌گذاری در کشاورزی از نیازهای عمده رشد و توسعه پایدار اقتصادی، ایجاد روندی مطمئن و فزاینده در تولید محصولات کشاورزی و در نتیجه تامین امنیت غذایی مورد نیاز جامعه است، با این حال صاحبان سرمایه اگر در برابر مخاطرات موجود در انجام فعالیت‌های کشاورزی تامین نداشته باشند، حاضر به سرمایه‌گذاری جدید یا توسعه فعالیت‌های اقتصادی نخواهند بود.

خسارت ۳۴۵۰ ریالی بارش و سیل به بخش کشاورزی استان مرکزی

با این حال اواخر فروردین و پس از بارش‌ها و سیل در استان مرکزی بود که معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان مرکزی با جمع‌بندی خسارات وارده به بخش کشاورزی استان مرکزی گفت: آخرین برآوردهای سیل اخیر در استان براساس آخرین گزارشات مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های و هماهنگی فرمانداران استان تقریبا ۳۴۵ میلیارد تومان بوده است.

حمیدرضا کتان‌فروش افزود: خسارت وارد شده به بخش کشاورزی استان در حوزه‌های محصولات زراعی، دیمی‌گندم، جو، باغات، بخش دام، تلفات دام سبک و سنگین، زیربخش‌های فعالیت عشایری، آبزی‌پروری، طیور و غیره است.

این آمار نشانگر یک ضرورت جدی برای ایجاد همتی عالی و همگانی برای ترویج، توسعه و افزایش رغبت کشاورزان و فعالان عرصه کشاورزی استان به بیمه است تا درصورت بروز حوادثی از این دست بیمه جبران کننده خسارت کشاورزان باشد.

خسارت بارندگی به ۶ هزار هکتار از باغ‌های انار استان مرکزی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از خسارات بارندگی‌ها در استان مرکزی خبر داد و گفت: بارندگی به ۶ هزار هکتار از باغ‌های انار این استان امسال خسارت وارد کرد و ۳۴ هزار تن معادل ۴۰ درصد از محصولات این اراضی آسیب دیدند.

علی اصغر زارعی افزود: ۱۰٫۵ هزار هکتار باغ انار در استان مرکزی وجود دارد که بارندگی به حدود ۶۰ درصد این اراضی خسارت وارد کرده که براین مبنا هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال از محصولات این باغ‌ها دچار خسارت شده است.

این آمارها در حالی ثبت و اعلام شد که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم آماری درخور توجه و قابل تامل را ارائه کرده و گفت: بیمه اجباری برای کشاورزان نداریم ولی با توجه به اینکه هر ساله خسارات بسیاری به باغات را شاهد هستیم، باغداران از یارانه‌ای که  دولت برای جبران خسارات اختصاص داده استفاده کنند.

مجید آنجفی افزود: ۹۰ درصد باغات استان مرکزی فاقد بیمه باغات هستند که سعی کردیم با اطلاع‌رسانی، آموزش کشاورزان بتوانیم سطح باغات تحت پوشش بیمه را در استان مرکزی گسترش دهیم بنابراین انتظار داریم باغداران از امتیازات بیمه‌ای برای جبران خسارات و توسعه بیمه باغات استفاده کنند.

وی تصریح کرد: سال گذشته میزان خسارات ناشی از سیل به باغات ۳۵۰ میلیارد تومان بوده که در کنار این رقم سرمازدگی بهار ۹۸ میزان خسارات ۱۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که ارقام مهم و قابل توجهی به‌شمار می‌روند.

انجفی بیان کرد: آمار میزان پرداختی به خسارات ناشی از سیل به باغداران استان را باید صندوق بیمه بانک مرکزی اعلام کند ولی در مورد خسارات ناشی از سرمازدگی بهار امسال تاکنون پرداختی نداشته‌ایم.

به گزارش تسنیم حال باید دید در این مثلث مدیران، کشاورزان و فرهنگسازی در حوزه بیمه کشاورزی مسیر حرکت کشاورزان به سمت استفاده از بیمه پویا و جریان دارد تا ضمن کاهش خسارات از طریق جبران بیمه‌ای شاهد کشاورزی نوین در استان مرکزی باشیم.

انتهای پیام/۷۱۱/ح

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند