جانشین «باقر لاریجانی» منصوب شد/ حکم وزیر بهداشت برای «حق دوست»

ژانویه 2, 2020اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، در پی استعفای دکتر باقر لاریجانی از معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر علی اکبر حق دوست به عنوان معاون آموزشی جدید وزارت بهداشت معرفی شد.

دکتر علی اکبر حق دوست هم اکنون ریاست مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را برعهده دارد.

وی پیش از ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان، معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت و  مشاور معاونت آموزشی را برعهده داشت.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در حکمی‌دکتر علی اکبر حقدوست را به عنوان معاون آموزشی این وزارتخانه منصوب کرد.

در حکم وزیر بهداشت آمده است:

«با توجه به سوابق علمی‌و اجرائی ارزنده جنابعالی ، بدینوسیله بعنوان معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب می‌شوید . انتظار می‌رود در آن جایگاه حساس موارد ذیل را که از قبل نیز شروع شده پیگیری و محقق فرمائید.

۱. با توجه به تاثیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت ، جامعه محور شدن آموزش علوم پزشکی یک ضرورت اجتناب ناپذیرست. انتظار می‌رود با جدیت و همت بی وقفه مدل علمی‌این حرکت زیربنائی طراحی و اجرا شود. طرح جدید «هرخانه یک پایگاه سلامت» و ادغام آموزش جامعه نگر در این طرح بنیادین از آثار ماندگار در ایام باقیمانده دولت خواهد بود.

۲. به دلیل مشغله فراوان روسای دانشگاه‌ها پرداختن به بخش درمان و حل و فصل مشکلات مالی دانشگاه‌ها، بخش آموزش دچار غفلت مزمن شده است.

اینجانب تلاش می‌کنم با اصلاح هرچه زودتر ساختار اداره دانشگاه‌ها و همچنین روان سازی گردش مالی و وصول مطالبات سازمان‌های بیمه گر از این دغدغه‌ها بکاهم . مع الوصف توجه ویژه جنابعالی به امر آموزش و نظارت مستمر بر کیفیت آن می‌تواند آموزش علوم پزشکی را از آسیب پذیری بیشتر برهاند.

ضروری است شیوه پذیرش دانشجو، مهارت آموزی، نحوه ارتقاء اساتید، شیوه انتخاب هیئت بورد، طول دوره‌های آموزشی، نسبت و تعداد رشته‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، روش‌های انگیزشی و ده‌ها مورد دیگر در دانشگاه‌ها بازنگری شود.

سرعت عمل در این مباحث اساسی بسیار حائز اهمیت است و ضروری است ست با نظر خواهی از اعضاء هیئت علمی‌دانشگاه‌های سراسر کشور با برگزاری نشست و تشکیل کمیته‌های متعدد هرچه زودتر راهکارهای اساسی را بیابیم.

۳. در سال‌های اخیر بدلیل جایگاه اجتماعی و بعضا” اقتصادی رشته‌های علوم پزشکی تلاش در کسب صندلی در دانشکده‌ها تبدیل به رقابتی فراتر از رقابت‌های علمی‌گشته و مداخلات شیوه‌های غیر اخلاقی را سبب شده است. ضروریست با طراحی ساز و کارهای نظارتی مستمر و همکاری  دستگاه‌های ذیربط به پایش این موارد بپردازید تا شائبه بی عدالتی در آموزش علوم پزشکی و بازشدن هرگونه روزنه ورود دانشجو با اهرم‌هایی غیر از هوشمندی و بضاعت علمی‌مرتفع شود.

صندلی دانشگاه باید جایگاه فرزندان با استعداد کشور از همه اقشار و طبقات اجتماعی و بدون امکان استفاده از هرگونه رانت باشد.

۴. حضور معاونین آموزشی دانشگاه‌ها در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دانشگاهی کمرنگ است . ضرورت دارد معاونین آموزشی با سرکشی مستمر شیوه درمان در بیمارستان‌های دانشگاهی را ارزیابی و هرگونه کاستی را مرتفع کنند.

شیوه درمان در بیمارستان دانشگاهی حاصل نحوه آموزش درست و یا نادرست است که معاونین آموزشی نقش اساسی در این امر مهم دارند.

۵. اخلاق پزشکی بعنوان جزء تفکیک ناپذیر آموزش متاسفانه مورد توجه ویژه قرار نمی‌گیرد . در برخوردهای سرزده اینجانب به مراکز بیمارستانی بعضا” شاهد عدم رعایت موازین کامل اخلاقی در رده‌های مختلف هستم.

احترام به مردم  اعم از بیمار و یا همراه وی و همچنین اساتید از الزامات آموزش در کلیه رشته‌ها ، بخصوص رشته‌های علوم پزشکی است که لازمست مورد مداقه بیشتر قرار گیرد.

۶.بلاتکلیفی در شرح وظایف بیمارستان‌های آموزشی بعضا” موجب سرگردانی مردم می‌شود . برای مثال تعیین تکلیف و شرح وظایف متخصص طب اورژانس و مرزبندی آن با وظایف انترن، رزیدنت و اساتید در بخش اورژانس بیمارستان‌های دانشگاهی از ضرورت‌هائی است که اینجانب از مدت‌ها قبل دنبال می‌کنم و ضروت دارد با هماهنگی معاون درمان، نحوه اداره اورژانس در بیمارستان‌های دانشگاهی تعیین تکلیف شود.

۷. تهیه مطالب آموزشی برای همه گروه‌های هدف بخصوص در مورد بیماری‌های شایع واگیر و غیر واگیر، ارتقاء کیفیت زندگی در مورد سالمندان و دیگر گروه‌ها، جمعیت و آثار ناشی از آهنگ رشد کند و منفی آن از رسالت‌های آن معاونت است که لازمست با پرهیز از مدیریت جزیره ای و بنحو ادغام یافته با هماهنگی معاونت‌های بهداشت، درمان، پژوهش و دیگر معاونت‌های ذیربط اقدام فرمائید.

۸. استفاده از روش ‌های نوین آموزشی، دانشگاه مجازی و آموزش از راه دور و بهره گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی برای کلیه گروه ‌های هدف از مسئولیت‌های اساسی آن معاونت است که باید مورد توجه قرار گیرد.

۹. تعریف جایگاه علمی‌طب سنتی و طب مکمل در آموزش علوم پزشکی و ادغام آن در نظام ارائه خدمت و تعیین محلی برای ارائه این خدمات در بیمارستان ‌های دانشگاهی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است . بدیهی است در صورتیکه جنابعالی و همکاران ارجمندتان عالمانه به این امر مهم نپردازید بی تردید مورد دست اندازی و تاخت و تاز افراد غیر علمی، غیر حرفه ای و سودجو قرار خواهد گرفت و مردم نیز از این بابت زیان خواهند کرد.

۱۰. قرار گرفتن دانشگاه‌ها در طراز بین المللی، خلق ثروت با پیوند آنها با پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان و نقش آفرینی در اقتصاد ملی نیز مقوله ای ست که برنامه، پیگیری مستمر و هماهنگی بیشتری با معاونت پژوهشی را می‌طلبد و شایسته است در این راستا نیز گام‌های موثری برداریم.

توفیق جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم»

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند