تولید کننده ماهی در قفس: تمام سرمایه‌ام در دریا است اما بیمه ندارم

نوامبر 23, 2019اخبار روز بیمه

حسین یوسفی مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا که در دیدار اخیر ۲۵۰۰ نفر از فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب سخنرانی داشت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  اظهار کرد: ذخایر دریایی آبزیان در ایران و سایر کشورها در حال کاهش است؛ به همین منظور  با سیاست‌های وزیر جهاد کشاورزی برای تولید آبزیان بزرگترین مزرعه پرورش ماهی در قفس در ایران با تکنولوژی روز دنیا در دور افتاده‌ترین نقطه استان هرمزگان ایجاد شده است.

وی افزود: این مزرعه برای ۱۰۸ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است و ۵۰ درصد محصول تولید آن به خارج از کشور صادر و مابقی در بازار داخلی مصرف می‌شود.

مدیرعامل  این شرکت پرورش ماهی در قفس ادامه داد:  محصول تولید این مزرعه، ماهی‌های صبیتی و شانک است که هر دو رقم در بازار‌های جهانی مشتری زیادی دارد.

وی با اشاره به اظهارات خود در دیدار با رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: با توجه به اینکه ۵ هزار کیلومتر سواحل شمال و جنوب با احتساب جزایر، ساحل داریم فرصت مناسبی برای اشتغال در مناطق محروم  و مرزی کشور ایجاد شده است که علاوه بر تولید، ارزآوری و اشتغال پایدار  برای کشور، امنیت و تثبیت سکونت سواحل نشینان را نیز به ارمغان می‌آرود.

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از واردات تجهیزات تولید ماهی در قفس

مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا ادامه داد: ۷۰ درصد تجهیرات مورد نیاز پرورش ماهی در قفس وارداتی است و با توجه به اینکه به طور مستقیم برای تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد نباید از واردات  آن مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی اخذ کرد. 

وی اظهار داشت: قصد شرکت ما از واردات این محصولات، فروش در بازار نیست، بلکه واردات تکنولوژی است و برای مصارف داخلی خود شرکت  استفاده می‌شود اما با این وجود مجبور به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستیم.

یوسفی در ادامه با اشاره به امکان توسعه این صنعت گفت: همه صیادانی که در منطقه اقدام به صید می‌کنند می‌توانند با دریافت تسهیلات ارزان قیمت به راحتی واحد‌های ۵۰ تنی تا ۲۰۰ تنی را راه اندازی و به این صنعت ورود پیدا کنند.

وظایف حاکمیتی برای پرورش ماهی در قفس به درستی انجام نمی‌شود

یوسفی اظهار داشت: میزان تولید میگوی کشور بعد از انقلاب صفر بود و دولت وقت تسهیلاتی زیادی برای راه اندازی این صنعت پرداخت کرد اما اکنون بدون اتکا دولت به سرعت به کار خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: شرکت ما بخش زیادی از کار‌هایی که انجام می‌دهد حاکمیتی است به طوری که  تا به امروز واکسن این ماهیها در ایران نیامده بود به همین منظور مجبور شدیم به صورت شخصی برای تامین واکسن مورد نیاز اقدام کردم؛ در بحث آموزش نیز کارشناسان خود را برای آموزش به ترکیه اعزام می‌کنیم  همچنین از کارشناسان مطرح دنیا با هزینه‌های شخصی برای حضور در ایران و انتقال دانش و آموزش دعوت به عمل می‌آوریم.

مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا اظهار داشت: در صورتی که این صنعت در کشور پابگیرد و بتوانیم بچه ماهی را در داخل تولید کنیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود؛ در حال حاضر  در شرکت خودمان به دنبال تولید بچه ماهی از ماهی‌های مولد خلیج فارس هستیم، درحالی که این وظایف را باید سازمان تحقیقات شیلات انجام دهد.

وی اظهار داشت: در کشور ترکیه فردی با  سی و پنج تن ماهی پرورش ماهی در قفس را  شروع کرده و  امروز آن را به شصت و پنج هزار تن رسانده است؛ او چه کار کرده، چرا ما نیز نباید بتوانیم این کار را انجام دهیم؟

یوسفی گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند که مشکلاتی که هست باید برداشته شود و گیرها رفع شود.

ظرفیت ۴ میلیون تنی پرورش ماهی در قفس

وی به این موضوع نیز اشاره کرد که مقام معظم رهبری زمانی که شنیدند تولید آبزیان در کشور که قبل از پیروزی انقلاب ۳۲ هزار تن بودT امروز به یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن رسیده است فرمودند:  این توفیق‌ها نیز باید منعکس شود؛ اگر مشکلات منتقل می‌شود موفقیت‌ها نیز باید منتقل شود. 

وی اظهار داشت:در این دیدار رهبر معظم انقلاب به اهمیت بهرمندی از ظرفیت‌های کشور اشاره کردند.

مدیرعامل شرکت طرح توسعه نیکسا اظهار داشت: باید توجه داشت که توانمندی‌های کشورمان بسیار بالا است به طوری که بر اساس مطالعات سازمان شیلات و مهندسان داخلی و خارجی در بخش تولید ماهی قفس، می‌توانیم ۴ میلیون تن تولید داشته باشیم.

پرورش ماهی در قفس بیمه ندارد

وی اظهار داشت: بیمه محصولات کشاورزی هنوز چهار چوب مشخصی برای این صنعت جدید (پرورش ماهی در قفس) ایجاد نکرده درحالی که در همه بخش‌های دیگر مانند زراعت و دام و طیور خدمات بیمه ای تعریف شده است.

یوسفی با اشاره به اینکه حوادث طبیعی زیادی در دریا و برای صنعت پرورش ماهی در قفس وجود دارد گفت: ورود بیمه به این صنعت از الزامات است در غیر این صورت پرورش ماهی در قفس رشد نمی‌کند ؛ در دریا حوادث پیش بینی نشده زیادی وجود دارد که  ممکن است یک‌شبه همه سرمایه یک تولید کننده را از بین ببرد.

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند