توسعه کشور با اقتصاد نفتی ممکن نمی شود

اکتبر 13, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری عصر سه شنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: کشور هرگز با نفت نمی‌تواند به توسعه دست یابد زیرا با یک حادثه و یا مشکلاتی که موجب قطع صدور نفت شود دچار چالش می‌شویم.  

ستاری تصریح کرد: اقتصاد نفتی هرگز به توسعه منجر نخواهد شد زیرا توسعه مفهوم درون زایی دارد شاید از بیرون هم کمک بگیریم اما اتکا به درون کشور مهم است.

معاون علمی‌و فنآوری ریاست جمهور بیان کرد: تکنولوژی هرگز خریدنی نیست بلکه باید آن را یاد بگیریم نه آن که آن را وارد کنیم البته در اقتصاد نفتی توسعه، دانش، شغل و رفاه خریدنی است و با فروش نفت محقق می‌شود در حالی که در اقتصاد دانش بنیان مسائل مالی در ردیف آخر است و خودمان باید تلاش کنیم تا به توسعه دست یابیم.

تکیه بر خام فروشی منطقی نیست

ستاری در ادامه گفت: در اقتصاد دانش بنیان تکیه برخام فروشی منطقی نیست و جایگاهی ندارد و این که با داشتن کشاورزی، صنعت و معدن فقط مواد خام آن را صادر کنیم یک اشتباه بزرگ است.

وی اضافه کرد: اگر قرار است خام فروشی کنیم پس چرا دانشگاه ایجاد کرده ایم و وقت جوانان را با علم آموزی می‌گیریم در حالی که در این رویکرد سرمایه‌های کشور هدر می‌دهد.

ستاری گفت: در اروپا یک عطر ۱۰۰ دلار و یک دارو ۲ هزار دلار قیمت دارد در حالی که ما با هزاران میلیارد سرمایه گذاری یک بشکه نفت را ۵۰ دلار می‌فروشیم و خوشحال هستیم اما دنبال فراوری محصول برای افزایش ارزش افزوده کالا نیستیم.

وی اظهارداشت: در اقتصاد نفتی قوانین و بوروکراسی فراوان و دولت هم بزرگ است و در کشوری که وابسته به نفت باشد دیگر کارآفرینی ارزش نیست به همین دلیل یک مجوز و استعلام ماهها و سالها طول می‌کشد و ما دولتی‌ها مانع تحقق اقتصاد دانش بنیان می‌شویم.

ستاری اضافه کرد: باید کارآفرین باشید تا متوجه شوید بیمه و مالیات و تولید و وام چه معنایی دارد و امروز مدیران باید درک کنند منزلت یک کارآفرین در جامعه چقدر است و کسی که ۱۰۰ شغل ایجاد کرده ارزش کارش با ما دولتی‌ها خیلی فرق دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: وقتی یک مدیر دولتی افتخار می‌کند که کسب و کاری را تعطیل کرده هرگز به عواقب بیکاری توجه نداشته و این رویکرد زاییده اقتصاد نفتی است.

وی اضافه کرد: امروز ما به زیست بوم نیاز داریم و قزوین این ظرفیت را دارد با اتکا به توانمندی‌های دانشگاهی، کشاورزی و صنعتی و گردشگری جایگاه خود را ارتقا بخشد.

ستاری گفت: دانشگاه آزاد قزوین و دانشگاه بین الملل یک نمونه بی نظیر است و خوشبخانه توسعه صنعتی که در برخی استانها رخ داده در قزوین اتفاق نیفتاده و شما وقتی مشکل آب داشتید دنبال صنایع فولاد و پتروشیمی‌نرفتید تا با بحران مواجه شوید و این رویکرد منطقی بوده است.

وی اضافه کرد:توسعه زمانی محقق می‌شود که از داخل بجوشیم و زیرساخت فرهنگی ایجاد کنیم لذا در بخش پژوهش توصیه می‌کنم اشتباهات گذشته را تکرار نکنید و بدانید محصولی از پژوهش بیرون می‌آید که بخش خصوصی در آن سرمایه گذاری کند.  

ستاری گفت: پول بخش خصوصی منجر به محصول می‌شود و دولت باید زیرساخت را ایجاد کند و اگر می‌خواهید مانع ایجاد شود کار را به دولت بدهید زیرا سرمایه گذاری دولتی منجر به تولید محصول نمی‌شود.

از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم   ستاری در ادامه تصریح کرد: زیست بوم اقتصاد دانش بنیان جدی گرفته شده و باید کمک کنید تا صدور مجوزها کوتاه شود.

وی اظهارداشت: سالهاست واردات چی هستیم چون نفت فروختیم و جنس وارد کردیم به همین دلیل شبکه واردات در سالهای گدشته بخوبی پا گرفته و برای برخورد با آن به مبارزه فرهنگی و اقتصادی نیاز داریم.

ستاری تصریح کرد: برای تولید گوشت ۴۰ مجوز و برای واردات ۳ مجوز و قاچاق هیچ مجوزی لازم ندارد و این روند نشان می‌دهد که ما واقعا حامی‌تولیدکننده نیستیم لذا انتظار می‌رود مدیران دستگاههای اجرایی زمان پاسخ به استعلام و مجوزها را به حداقل برسانند تا تکلیف سرمایه گذار مشخص شود.

معاون علمی‌و فنآوری ریاست جمهور تصریح کرد: باید بپذیریم در فضای کسب و کار در سالهای اخیر اتفاق جدیدی نیفتاده هر چند دولت الکترونیک اجرا شده اما جایگاه خوبی در این بخش نداریم و باید عقب ماندگی‌ها جبران شود.

ستاری گفت: دنبال شهر هوشمند و نوآور هستیم و تحقق آن نیاز دارد که مردم تا زمان مرگ در حال آموزش باشند لذا مراکزی لازم است تا شتاب دهنده‌ها مستقر شوند و ما در داخل شهر هر جا مکانی معرفی شود حمایت می‌کنیم تا این طرح شکل بگیرد.

کارآفرین مقدس است/ باید حمایت شود

وی اظهارداشت: در خصوص اقتصاد مقاومتی هر جا مشکل داشته باشید در دولت پیگیری می‌کنیم اما بدانید توسعه واقعی توسط شما صورت می‌گیرد و ما فقط ابزار حمایتی هستیم و اگر می‌خواهید جوانان شما از استان خارج نشده به دیگر استانها و سایر کشورها نروند باید وارد کار شده و از ایده‌های آنها حمایت کنید.

ستاری گفت: همه جوامع توسعه یافته از درون شروع کردند و در قزوین هم شما نیروی خوب و خلاق دارید و قطب صنعت هستید و با این ظرفیت‌ها نباید اصلا بیکار داشته باشید لذا انتظار داریم به کارآفرین اهمیت دهید زیرا همه آنها مقدس هستند که با این همه سختی برای دیگران شغل ایجاد کرده و کار دولت را سبک کرده اند و ما مدیران وظیفه داریم مشکلاتشان را حل کنیم و خودمان دنبال دریافت مجوز کارآفرینان باشیم.

معاون رئیس جمهور برای پیگیری و حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان استان با جدیت قول مساعدت داد.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند