توسعه فروش

آوریل 24, 2020آموزش فروش

در مباحث پیشین در ارتباط با اهمیت ایجاد ارتباط با دیگران و کشف شخصیت خود برای موفقیت در ارتباط با دیگران سخن گفتیم و سپس به چگونگی نمایش خود و اشتراک شخصیت حقیقی خود با دیگران برای ایجاد جذابیت همکاری با شما در دیگران پرداختیم. در این مطلب قصد داریم از راه‌هایی که می‌توانید در دیگران رغبت همکاری با خودتان را ایجاد کنید و راه‌های توسعه فروش و تبدیل تهدیدها به فرصت سخن بگوییم.

نخستین گام در این مسیر، آن است که در کار خود، با اشخاص بزرگ و موفق کار کنید و نیروهایی را که می‌توانند به پیشرفت کار شما و حتی ارتقای خود شما کمک کنند، به استخدام درآورید و بر آن‌ها مدیریت نمایید. اغلب افراد از یافتن شریک تجاری هراس دارند و یا از آن گریزان هستند. اما اگر بر چنین اعتقادی هستید بدانید که که شما به تنهایی می‌توانید یک فروشنده موفق باشید اما قریب به محال است که بتوانید کار خود را در سطح وسیع توسعه دهید و تبدیل به برندی یگانه در کار خود شوید. برای درک اهمیت یافتن یک شریک تجاری خوب به این نکات توجه کنید. نخست آن که در فرایند هم افزایی در عالم واقع که در روابط انسانی اتفاق می‌افتد، هیچ گاه یک به علاوه یک دو نمی‌شود. بلکه در روابط انسانی شما می‌توانید با ایجاد هم افزایی با یک به علاوه یک به نتایجی خیلی بالاتر از دو برسید. وقتی شما از استعدادها و مهارت‌های ذهنی و فنی یک شخص دیگر بهره می‌گیرید، توانمندی‌های خود را نیز به مراتب افزایش می‌دهید و این امر موجب موفقیت روزافزون شما خواهد شد. به یاد داشته باشید که همه ما در بعضی از مهارت‌ها و استعدادها ضعیف هستیم و با کمک دیگران می‌توانیم این نقاط ضعف را در کار خود پوشش دهیم. دوم آن که بی شک همه شما را دوست نخواهند داشت و به شما اعتماد نخواهند کرد. همانطور که شما نیز به همه علاقه ندارید و به همه اعتماد نمی‌کنید. وقتی شریک مناسبی داشته باشید، احتمال موفقیت خود در ارتباط با دیگران را افزایش می‌دهید. چرا که احتمال آن که یک فرد به یکی از شریک‌های تجاری اعتماد نماید، بیشتر می‌شود. سوم آن که هر زمان احساس شکست می‌کنید شخصی وجود دارد که مانع شکست شما شود و از شما حمایت و پشتیبانی نماید. وقتی شما یک تیم داشته باشید، شکست خود را به شکست دیگران پیوند می‌زنید و به جای آن که تنها خودتان برای عدم شکست خود تلاش کنید یک تیم را برای جلوگیری از شکست خود به کار می‌اندازید. چهارم آن که با وجود شریک تجاری یا یک تیم همکاری، شما می‌توانید از فرسایشی شدن کار خود جلوگیری کنید و با روابط دوستانه و صمیمی‌که با تیم خود ایجاد می‌کنید می‌توانید از کار خود لذت ببرید و در حین کار با دیگران از خستگی‌ها و فرسودگی‌های حین کار جلوگیری کنید.

مسأله مهم دیگر آن است که برای به کارگیری دیگران در کار و ایجاد یک تیم کاری یا یافتن یک شریک تجاری چگونه باید عمل کنید تا این ارتباط و همکاری اثرات مثبت ذکر شده در بالا را تضمین نماید و به شکست در همکاری شما نیانجامد. در انتخاب‌های خود برای افرادی که با آن‌ها همکاری و بر آن‌ها مدیریت می‌کنید به شاخص‌های زیر توجه داشته باشید. نخست آن که شما ابتدا باید نقاط ضعف و قوت خود را در کار خود به دقت شناسایی کنید. سپس باید به دنبال افرادی باشید که در کار خود مهارت‌های فنی و دانشی داشته باشند که بتوانند ضعف‌های شما را پوشش دهند و این افراد بتوانند مکمل شما باشند. در حقیقت شما از منظر مهارت فنی و دانش باید به دنبال مکمل‌های خود باشید. همچنین شما باید علاوه بر مسائل فنی، در جذب همکاران و تشکیل تیم کاری خود، به این مسأله نیز توجه داشته باشید که موفقیت شما در گروِ ایجاد محیط کاری سالم و با نشاط برای خود و دیگران است. لذا باید کسانی را به همکاری بگیرید که اصالت و صداقت داشته باشند و به شما اعتماد داشته باشند. همچنین شما نیز باید متقابلاً و کاملاً به آنها ایمان داشته باشید. افرادی را به کار بگیرید که با شما رابطه ای خوب داشته باشند و شوخ طبعی و خوش برخوردی از ویژگی‌های ممتاز آن‌ها باشد.

برای تشخیص این مسأله که چه زمانی باید یک نیروی جدید به تیم کاری خود اضافه کنید، می‌توانید از عنصر زمان استفاده کنید. یکی از برزگ ترین مشکلات شما در مسیر موفقیت همواره مدیریت زمان است. انسان‌های موفق همیشه زمان زیادی را برای کار صرف می‌کنند و این مسأله باعث کمبود زمان برای آن‌ها می‌شود، به گونه ای که گاهی به یک بحران برای برخی افراد تبدیل می‌شود. هر گاه احساس کردید در کار خود با کمبود زمان مواجه هستید و برخی از کارهای شما در طول روز به دلیل کمبود زمان انجام نمی‌شود، بدین معنی است که باید برای به کارگیری یک نیروی جدید دست به کار شوید. در به کار گیری نیروی جدید همواره به این نکته توجه داشته باشید که هیچ کس دقیقاً شبیه شما نیست و بهترین هم تیمی‌شما می‌تواند رقیب شما باشد. همواره به عنوان یک مدیر فروش تلاش کنید استعدادهای تیم خود را ارزیابی کنید و به اعضای تیم خود فرصت اشتباه بدهید و در مقابل هر اشتباهی آن‌ها را جریمه و سرزنش نکنید. یکی دیگر از مهم ترین نکات تشکیل و حفظ یک تیم خوب کاری برای شما مسأله دستمزد است. همواره باید حقوق و دستمزد کافی به اعضای تیمخود بدهید تا انگیزه آن‌ها برای کار با شما دائماً در حال افزایش باشد. از سوی دیگر کم بودن دستمزد باعث قطع همکاری مستمر اعضای تیم شما خواهد شد و تیم شما به طور مستمر در حال تعویض نیروهای خود خواهد بود. این مسأله هزینه آموزش و زمان را برای شما به شدت افزایش می‌دهد و شما را از مسیر موفقیت در فروش دور می‌کند. یکی از راه‌های افزایش انگیزه و کارایی در تیم شما آن است که به افراد فعلی تیم خود اجازه دهید مصاحبه استخدامی‌نیروهای جدید را آن‌ها به جای شما انجام دهند.

گام مهم دیگر در مسیر توسعه فروش، چگونگی هدایت کسب و کار شماست. اولین نکته ای که باید همیشه به یاد داشته باشید، این است که اگر فردی صبح که از خواب برمی‌خیزد از اینکه باید به محل کار خود برود، شاد نشود، قطعاً آن محیط کاری دچار اشکال بوده و به سمت موفقیت حرکت نخواهد کرد. اولین قدم آن و آسوده ای را برای خود و همکاران خود فراهم کنید. رفتار شما با مجموعه و تیم تان باید بتواند تنش‌ها و استرس‌های کار را برای آنان کم و مدیریت کند. در محیط کار باید همواره به همه افراد حق رأی در مسائل مختلف بدهید. هیچ گاه فردی را از مشورت محروم نکنید و هرچ کاه کسی را از مجموعه همفکران خود در محیط کار حذف نکنید. گاهی برای تیم خود وقت‌های خاص اختصاص دهید و به عنوان مثال با آن‌ها در خارج از ساعت کار چای یا قهوه بنوشید یا به مهمانی‌هایشان بروید. در تفویض و تقسیم کارها در گروه بسیار دقت کنید. چرا که همه افراد باید همه کارهای لازم را فرابگیرند و حجم کار آن‌ها نیز نباید ناعادلانه باشد.

گام دیگر آن است که شما باید تلاش کنید تا دیگران شما را بشناسند. برای این کار باید با همه انسان‌ها رفتاری دوستانه داشته باشید. فهرستی از افراد مهم و سرشناسی را که می‌شناسید تهیه کنید و بدانید این افراد مهم ترین افراد شبکه اجتماعی اطراف شما هستند. اطلاعات مربوط به کار خود را به طرق مختلف به اطلاع این افراد برسانید و از آن‌ها برای معرفی کار خود به دیگران یاری بطلبید. با افاد رسانه ای تماس‌ها و ارتباط خود را افزایش دهید. این افراد به واسطه نوع شغل و ارتباطات وسیعی که دارند و روحیه ای که به تدریج به واسطه شغل آن‌ها در ایشان شکل گرفته است، حتی اگر از آن‌ها برای تبلیغ رسمی‌استفاده نکنید، به واسطه ارتباط و دوستی با شما به طور طبیعی مبلغ کار شما خواهند بود و شما را افراد بسیاری معرفی خواهند کرد. اسامی‌افرادی را که در دوره‌های مختلف به طرق مختلف با آن‌ها ارتباط داشته اید فهرست کنید و سعی کنید به هر یک پلی برای ارتباط بیابید. می‌توانید از ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی برای فرستادن یک متن مناسب برای آن‌ها استفاده کنید و ارتباط خود را با بسیاری از این افراد بیشتر و صمیمانه تر کنید. سعی کنید برای کار خود و نتیج آن خبرنامه ای تهیه کنید و به طور مرتب خبرنامه کار خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. همواره به یاد داشته باشید که باید به خبرهای مهم حساس باشید و واکنش نشان دهید. موفقیت‌های دیگران را منعکس کنید و خبر موفقیت شان را با شادی به دیگران اطلاع رسانی کنید. اخبار کار خود را دائماً با گزارشگران و رسانه‌ها در میان بگذارید و از آن‌ها بخواهید که به این مسائل حتی بدون ذکر نام شما بپردازند. در حقیقت گزارش و خبر رایگان برای آن‌ها تهیه کنید تا آن‌ها نیز در آینده تبدیل به رسانه شما شوند.

راهکارهای فوق، خلاصه ای ساده از راه‌های پرشمار ورود به مسیر موفقیت در فروش هستند. برای مطالعه مطالب بیشتر و تخصصی در حوزه آموزش فروش با تمرکز بر آموزش فروش بیمه‌های عمر و آتیه، می‌توانید در سامانه نمایندگان سایت بیمدان عضو شوید و از فضای اختصاصی خود در سایت بیمدان و آموزش‌های مستمر سایت بیمدان به طور رایگان بهره مند شوید.


یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند