تنها یک سوم کشاورزان خراسان جنوبی محصولات خود را بیمه کردند

نوامبر 13, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، پاییز که می‌شود فصل کار و تلاش کشاورزان و بهر‌ه‌برداران در استان کویری خراسان جنوبی آغاز می‌شود.

کشاورزان یک سال شبانه روز تلاش کردند تا در این ایام شاهد به بار نشستن محصولات تولیدی کشاورزی خود باشند اما هوا که ابری می‌شود، بادی که می‌وزد، بارانی که جاری می‌شود دغدغه کشاورزان دو چندان می‌شود که نکند با باد و طوفان و هجوم آفت دسترنج یک ساله آنها را نابود کند.

همین چند روز گذشته بود که  چند گرگ به گله‌ای از دام‌های عشایر در نقطه صفر مرزی در سربیشه حمله کرد و بالای ۳۰۰ میلیون تومان بر دام‌های عشایر خسارت زد و متأسفانه هیچ کدام از دام‌ها بیمه نبود و از این قبیل خسارت کم در استان نداریم.

کشاورزان و دامداران خراسان جنوبی رقبتی برای بیمه محصولات خود ندارند

خسارت‌هایی که در فصل برداشت به محصولاتی مانند زرشک، زعفران، انار، پسته و دام و طیور و دیگر محصولات وارد می‌شود و در برخی از ایام هم خسارت از نوع سرمازدگی، سیل و آفت است و در این راستا چه بسا اگر محصولات و دام عشایر و روستائیان بیمه باشد بخشی از خسارت‌ها جبران شود اما متأسفانه کشاورزان و دامداران استان رقبتی به بیمه محصولات و دام و طیور خود ندارند  که دستگاه‌های مربوطه باید برای فرهنگ سازی این امر مهم بیشتر تلاش کنند.

با آغاز فصل زراعی ۹۹-۹۸ نیز مسئولان تنها راهکار برای جلوگیری از خسارت‌ها را بیمه صندوق کشاورزی می‌دانند. هرچند عدم رضایت برخی از کشاورزان از بیمه باعث کم شدن رغبت برای تمدید بیمه محصولات و دام‌ها شده است.

صندوق بیمه قسمت کمی‌از خسارات را پرداخت می‌کند

استانستی یکی از بهره‌برداران خراسان جنوبی به خبرنگار تسنیم گفت: چند سال است محصولات خود را بیمه می‌کنم و سال گذشته که محصولاتم دچار خسارت شد بیمه مبلغ کمی‌را پرداخت کرد.

وی گفت: اگر بدانیم بیمه خسارت را کامل پرداخت می‌کند محصول خود را بیمه می‌کنیم. سال گذشته مبلغ زیادی خسارت دیدم اما بیمه کمتر از نصف خسارت را پرداخت کرد و همین امر سبب می‌شود بهره‌برداران کمتر به سمت بیمه رغبت پیدا کنند.

تنها یک سوم محصولات کشاورزان استان زیر پوشش صندوق بیمه است

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی اما دلیل رغبت کم کشاورزان برای بیمه را  چیزی دیگر عنوان کرد و گفت: تنها یک سوم کشاورزان استان محصولاتشان زیر پوشش صندوق بیمه محصولات است و مورد بیمه قرار دارند.

غنچه با بیان اینکه  بخشی از دغدغه هر ساله کشاورزان و دامداران در برخی از فصول سال مانند فصل برداشت محصول وقوع حوادثی مانند تندباد، باران رگباری، سیل  حمله آفات است که کشاورزان در فاصله زمانی داشت تا برداشت نگران خسارت‌ها هستند.

کشاورزان با تعرفه‌های بیمه‌ای آشنا نیستند

وی اظهار داشت: یکی از دلایل عدم استقبال برخی از بهره‌برداران از بیمه محصولات این است که دامداران امکان تامین نقدینگی به موقع را ندارند و فرهنگ بیمه پذیری در سطح خراسان جنوبی جا نیفتاده است و بسیاری از کشاورزان با تعرفه‌های بیمه‌ای آشنا نیستند.

غنچه افزود: برای بیمه محصولات دامداران و کشاورزی سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده ان طور که در بخش بیمه طیور تخفیف در نظر گرفتیم و اگر کشاورز بالای ۵۰۰ هزار تومان بیمه کند از مزیت‌های بیمه برخوردار می‌شود.

لزوم فرهنگ سازی بیمه پذیری در خراسان جنوبی

مدیرصندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی گفت: حدود ۲۰ نوع محصول زراعی و باغی بیمه می‌شوند که از جمله این محصولات شامل جو، گندم، زرشک، زعفران، پسته، عناب، بادام، زیتون و خرما است.

غنچه با بیان اینکه در صورت بروز خسارت لازم است بیمه گذاران در اسرع وقت به شعب بانک کشاورزی شهرستان‌های مربوطه برای اعلام خسارت مراجعه کنند افزود: علاوه بر محصولات زراعی و باغی انواع دام سبک و سنگین نیز در تمام ایام سال بیمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیمه‌گری محصولات زراعی و باغی حداکثر تا بهمن ادامه دارد گفت: اما با توجه به وجود خطراتی از جمله سرما و یخبندان شدید لازم است کشاورزان در اوایل فصل و کوتاهترین زمان ممکن نسبت به بیمه محصولات خود از طریق شرکت‌های خدمات بیمه‌ای استان اقدام کنند.

انتهای پیام/۲۵۴/ز

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

کرونا و بیمه عمر

می 23, 20200پسندیدنبیمه عمر, , ,

بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا که از ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۹ در کشور چین، شیوع آن آغاز شد و به سرعت به تمامی‌کشورهای جهان سرایت کرد، در چند ماه گذشته، تمامی‌مشاغل و عرصه‌های مختلف اقتصادی را در تمامی‌کشورهای جهان تحت الشعاع خود قرار داده است. بسیاری از مشاغل با شیوع کرونا تعطیل شده و …

ادامه مطلب
اصول و قواعد اولیه در فروش بیمه های عمر

می 23, 20200پسندیدنآموزش فروش , بیمه عمر, , , ,

در این مطلب قصد داریم به اولین ملزومات فروش بیمه‌های عمر بپردازیم و روشن سازیم که قواعد و اصول اولیه برای فروش بیمه عمر چه مواردی هستند. این اصول، مواردی هستند که شما در هر یک از روش‌های بازاریابی و فروش بیمه عمر که از آن استفاده می‌کنید، باید رعایت نمایید و سبک و شیوه …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند