تشکیل ۳۰۰۰ پرونده تغییر کاربری اراضی کشاورزی در محاکم قضایی

دسامبر 24, 2019اخبار روز بیمه

ایسنا/لرستان مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ در کشور بیش‌از ۱۰۰ هزار هکتار زمین کاربری خود را از دست دادند و در استان نیز از سال ۹۰ تا هشت ماهه ابتدایی سال ۹۸ حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد تغییر کاربری داشتیم که بیش‌از ۳۰۰۰ مورد پرونده تشکیل شده و در محاکم قضایی است.

کاوس رمضان‌زاده  امروز در گردهمایی تخصصی بررسی نقش و جایگاه دهیاران در حفاظت از اراضی کشاورزی و توسعه فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی شهرستان خرم‌آباد  که در سالن همایش‌های جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد، با اشاره به این‌که زمین نقش حیاتی در زندگی انسان دارد، اظهار کرد: ایران از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است که کشاورزی را ابداع کرده است.

وی با بیان این‌که در طول سال‌ها و قرون مختلف کشاورزی قوانینی در رابطه با تغییر کاربری وجود نداشته تا این‌که در سال ۱۳۴۰ در قالب اصلاحات ارضی اولین قانون در این رابطه تصویب شد، عنوان کرد: تا قبل‌از تصویب این قانون ۶۵ درصد جمعیت روستاها بودند از سال ۶۵ این میزان به نصف رسید و بعداز جنگ این روند معکوس شده و اکنون ۳۵ درصد روستا نشین و ۶۵ درصد شهرنشین داریم.

رمضان‌زاده با بیان این‌که شهرنشینی معضلاتی دارد به‌ ویژه در شهرهای بزرگ که در کنار زمین‌های مرغوب ایجاد شدند، تصریح کرد: در سال ۷۴ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات تصویب شد که ماده اول آن کلاً تغییر کاربری را ممنوع کرده، در حال حاضر مشکل ما با تغییر کاربری‌های دامنه‌دار و غیرقانونی به ویژه در دامنه شهرهاست که روزانه در حال افزایش است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با اشاره به این‌که میل افراد به طبیعت گردی باعث ازبین رفتن اراضی در اطراف شهرها شده، عنوان کرد: در همه شهرستان‌ها گشت‌های حفظ کاربری داریم، اما باتوجه به امکانات محدود نمی‌شود با این گشت‌ها از تمام اراضی بازدید و سرکشی کرد و تمهیدات دیگری را می‌طلبد.

وی با بیان این‌که عموم روستاها دهیار دارند و در آن‌ها طرح‌هادی اجرا شده‌است، ادامه داد: عموماً در همه شهرستان‌ها جلسات این‌چنین برگزار می‌شود که مثمرثمر بوده‌است.

رمضان‌زاده بیشتر مشکلات دهیاران مربوط به ساختمان‌های مسکونی در خارج از طرح‌هادی است، عنوان کرد: یکی‌از وظایف جهاد کشاورزی حفظ کاربری کشاورزی است، در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ در کشور بیش‌از ۱۰۰ هزار هکتار کاربری خود را از دست دادند و در استان نیز از سال ۹۰ تا هشت ماهه ابتدایی سال ۹۸ حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد تغییر کاربری داشتیم که بیش‌از ۳۰۰۰ مورد پرونده تشکیل شده و در محاکم قضایی است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با بیان این‌که لازم است دهیاران در انجام وظایف قانونی خود به ویژه در مورد مسکن عمل کنند، تصریح کرد: باید در طرح‌های‌هادی روستایی بازنگری داشته باشیم چراکه اکنون مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها باب شده و دهیاران هرگونه تغییر کاربری را در حوزه روستای خود به ویژه در منازل مسکونی و ویلا باغ‌ها گزارش دهند.

وی با بیان این‌که در خرم‌آباد ۱۰۷ مورد حکم تخریب درمورد باغ‌ویلاهای غیرقانونی صادر شده، ادامه داد: لازم است دهیاران کلیه ساخت و سازهای داخل و خارج طرح‌هادی را تحت نظر بگیرند تا قبل‌از ساخت و ساز جلوی آن گرفته شود چراکه تاکنون بیش‌از دو هزار پرونده در سیستم قضایی داریم.

انتهای پیام

مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزپیات کامل


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند