تدوین سند توسعه مهارت در کردستان/نیروی ماهر نیاز بازار کار است

اکتبر 15, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، مهارت؛ مقوله ای که به گفته بسیاری از کارشناسان آموزشی و اقتصادی، نیازمند بازار کار برای رسیدن به توسعه است. در واقع یکی از مهم ترین عوامل بیکاری باز می‌گردد به بی مهارتی متقاضیان کار؛ معضلی که نمی‌توان سیاست‌های نادرست دولت و غفلت از ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار را نادیده گرفت.

در هر صورت بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از جوانان در سن کار هیچ مهارتی برای ورود به بازار کار ندارند لذا این که باید با مهارت آموزی بیکاری را مهار کرد، واقعیتی است که بسیاری از مسئولان خود نسبت به آن واقف هستند.

یکی از مراکزی که می‌تواند در زمینه مهارت آموزی به نیروهای متقاضی کار کمک کند مرکز فنی و حرفه ای است. سازمانی که با تدوین سند توسعه مهارت از مرداد ماه سال جاری در خصوص بهره گیری از نیروی ماهر در بازار کار اقدام کرده و به دنبال آموزش‌های پایدار برای متقاضیان است.

در همین راستا باتوجه به اینکه استان کردستان از نظر بیکاری، تورم و در واقع وضعیت اقتصادی مطابق آمارهای منتشر شده در مرز خطر قرار دارد، تدوین سند توسعه مهارت برای آن می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

سندی برای توسعه

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان در همین زمینه در نشست شورای مهارت شهرستان قروه با محوریت تدوین سند توسعه مهارت در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: باتوجه به سیاست‌های سازمان تصمیم بر این شد که سند آموزش‌های مهارتی با رویکرد محلی و منطقه ای تدوین شود.

به گفته «سید جمیل احمدی» فعالیت برای این سند از مرداد ماه ۹۸ شروع و چارچوب کار مشخص شده و در برنامه است که برای تمامی‌شهرستان‌های استان این مهم محقق شود و تمامی‌برنامه‌های آموزشی در بازه زمانی ۳ ساله بر اساس همین سند باشد.

وی رویکرد محلی و منطقه ای را یکی از ویژگی‌های سند توسعه مهارت دانست. «یکی از ویژگی‌های سند رویکرد منطقه ای و محلی است که باتوجه به ظرفیت‌هایی که در هر شهرستان و منطقه وجود دارد نیازهای آموزشی را احصا کرده و فرصت‌های شغلی و نیروهای انسانی علاقه مند آموزش خواهند دید.»

«احمدی» از نقش این سند در روند توسعه گفت. «اجرای این سند می‌تواند به توسعه اشتغال و ایجاد شغل پایدار کمک کند و اینکه باید رویکرد آموزشی سند به سمت و سوی معرفی مزیت‌های شهرستان برود.»

وی خواستار تعامل و همکاری تمامی‌ادارات برای اجرا هرچه بهتر سند توسعه مهارت شد. «این سند یک کار بین دستگاهی بوده و نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها و بخش خصوصی است چرا که نیروهای ماهر را همه بخش‌های دولتی و خصوصی نیاز دارند و تربیت آنان از ضروریات برای بازار کار است.»

مطابق اظهارات «احمدی» بعد از اینکه سند تدوین شد سالانه برنامه عملیاتی نوشته شده و برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های سند هر ساله پایشی انجام خواهد شد تا مشخص شود چند درصد از کارها اجرا گردیده است.

وی تغییر مسیر آموزش و اشتغال را از دیگر اهداف تدوین سند مهارت دانست. «هرگونه پروژه‌ای باید پیوست آموزشی برای نیروی انسانی داشته باشد و در واقع اگر بتوان نیروی انسانی ماهر پرورش داد و زمینه اشتغال ایجاد شود در رفع بیکاری اثربخش خواهد بود.»

استفاده از ظرفیت‌های محلی

در ادامه سرپرست فرمانداری  قروه هم از مهارت به عنوان یکی از ارکان لازم برای رونق اشتغال نام برد. «اکثر دنیا امروزه به دنبال این هستند تا مهارتی که روند توسعه را در پیش می‌گیرد را در اولویت کارهای خود قرار دهند.»

به گفته «حسین الماسی» در قروه ظرفیت‌های بسیاری همانند معادن وجود دارد که باید با جلوگیری از خام فروشی بتوان مهارت‌های مرتبط را آموزش داده و محصولات معدنی از سنگ تا طلا را فراوری کرد.

وی استفاده از این ظرفیت‌ها را برای رونق اشتغال مهم خواند و اجرای سند توسعه مهارت را در این راستا ضروری دانست.

رئیس مرکز فنی و حرفه ای قروه هم در این نشست از آموزش ۳۳۰ هزار نفر ساعت با هزار و ۳۸۰ نفر دوره و ۳ هزار و ۶۰۰ نفر ازمون در سال گذشته خبر داد.

فردین نامور به عملکرد ۶ ماهه سال جاری اشاره کرد و گفت: در ۶ ماهه ابتدای سال جاری ۱۲۳ هزار و ۴۹۹ نفر ساعت برای ۶۴۴ کارآموز ثبت نام شده آموزش‌های لازم را دیده اند.

وی اضافه کرد: تعداد آموزشگاه‌های آزاد شهرستان قروه ۱۵ مورد است که در سال جاری تاکنون ۹۴ هزار و ۳۵۴ نفر ساعت آموزش داده شده است.

مهارت اساس بازار کار

در حال حاضر مهارت آموزی از جمله ضروریات فعلی استان است که می‌تواند سبب تولید علم و ایجاد زمینه‌های اشتغال پایدار باشد.

اشتغالی که برای گروه‌های هدف سند همانند زنان سرپرست خانوار، دانش آموزان، افراد دارای معلولیت، زندانیان، دانشجویان، سربازان وظیفه، آسیب دیدگان اجتماعی، متقاضیان مهارت آموزی و معتادان بهبود یافته در نظر گرفته شده است.

همچنین شاغلان بنگاه‌های اقتصادی، زنان خانه دار، فارغ التحصیلان دانشگاهی، ساکنان مناطق روستایی و سکونت گاه‌های غیررسمی، مشمولان بیمه بیکاری، پناهندگان و اتباع خارجی و ساکنان مناطق محروم و مرزی از دیگر گروه‌های هدف سند توسعه مهارت هستند.

حال باتوجه به این موارد انتظار می‌رود خروجی آموزه‌های مهارتی و وضعیت اشتغال افراد مهارت آموز در کنار توجه به تخصص در آموزش‌های نظری با نگاهی به معضل بیکاری و وضعیت بازار کار مناسب باشد و از طرفی تدوین سند توسعه مهارت هم تنها به حرف و روی کاغذ نماند و به همسان سازی عرضه و تقاضا در بازار کار کمک کند.  

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند