بیمه مهندسی چیست؟

بیمه مهندسی ؛ از سیر تا پیاز

ژوئن 25, 2020بیمه عمر , بیمه مهندسی

یکی از رشته‌های بیمه ای که در میان صاحبان صنایع بسیار متداول و در میان اکثر مردم تا اندازه زیادی ناشناخته مانده، بیمه مهندسی است. آشنایی با بیمه‌های مهندسی به ویژه برای افرادی که قصد ورود به صنعت یا عرصه ساخت و ساز را دارند، بسیار حائز اهمیت است. لذا در ادامه قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم که بیمه مهندسی چیست؟ و کارکردهای بیمه مهندسی کدام اند؟

بیمه مهندسی چیست؟

بیمه مهندسی، خسارات فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی در دوره احداث پروژه‌های ساخت و ساز و نصب تجهیزات، دوره بهره برداری از پروژه‌ها، خسارات وارده به ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی، صنعتی و تولیدی را به تناسب هر رشته تحت پوشش قرار داده و لذا در دسته بیمه‌های اموال قرار می‌گیرد.پیش تر در مقاله ای دیگر در وبسایت بیمدان به این موضوع پرداخته بودیم.

 انواع بیمه مهندسی

یکی از انواع تقسیم بندی‌های بیمه نامه‌ها در صنعت بیمه مهندسی، تقسیم بندی آنها براساس «نوع خطرات تحت پوشش» است. از این منظر به طور کلی دو نوع بیمه را می‌توان تقسیم بندی نمود:

۱- بیمه با خطرات نامبرده: در اکثر رشته‌های بیمه، خطرات تحت پوشش در بیمه نامه به صراحت ذکر گردیده و جبران خسارت‌های وارد به مورد بیمه به همان خطرات نامبرده محدود می‌گردد. در متن این نوع بیمه نامه‌ها، خطرات تحت پوشش بیمه نامه به صراحت نام برده می‌شوند. بیمه  مهندسی با خطرات نام برده در سه دسته بیمه مهندسی شکست ماشین آلات، بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمانی و بیمه سازه‌های عمرانی تکمیل شده دسته بندی می‌شوند.

۲- بیمه تمام خطر: در بیمه نامه‌های تمام خطر کلیه خطرات به جز خطراتی که صراحتاً در بیمه نامه در بخش استثنائات ذکر شده اند، تحت پوشش می‌باشند. بنابراین در بیمه نامه‌های تمام خطر، خطرات تحت پوشش ذکر نمی‌گردند و در شرایط عمومی‌آنها صرفاً به استثنائات پرداخته می‌شود. بیمه مهندسی تمام خطر شامل بیمه مهندسی تمام خطر پیمانکاران، بیمه تمام خطر نصب، بیمه جامع پروژه، بیمه ماشین آلات و تجهیزات و پیمانکاری، بیمه جامع ماشین آلات، بیمه تجهیزات الکترونیک و بیمه تمام خطر اموال می‌شود.

موارد ذکر شده، برای تمامی‌دوره‌های اجرا، ساخت و ساز و یا دوره نصب تجهیزات و نیز برای دوره بهره برداری کاربرد دارند.

بیمه مهندسی تمام خطر پیمانکاران، بیمه تمام خطر نصب و بیمه جامع پروژه از جمله بیمه‌هایی هستند که برای دوره اجرا، ساخت و ساز و یا دوره نصب صادر می‌شوند.

بیمه مهندسی تمام خطر پیمانکاران مربوط به دوره اجرای انواع پروژه‌های عمرانی و زیربنایی (ساخت و نصب) بوده و برای جبران خسارات فیزیکی، ناگهانی و غیرقابل پیشبینی وارد به پروژه‌های در حال ساخت در دوره اجرای آنها صادر می‌شود . موضوع بیمه در بیمه نامه تمام خطر پیمانکاران، پروژه‌های در حال اجراست.

بیمه مهندسی تمام خطر نصب تلفیقی است از پوششهای بیمه «مونتاژ» که در آلمان مورد عمل بوده و بیمه «تمام خطر پیمانکاران» که در انگلستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هدف اصلی بیمه تمام خطر نصب، ارائه پوشش جامع (تمام خطر) برای پروژه‌های مربوط به نصب ماشین آلات و تجهیزات است.

بیمه مهندسی جامع پروژه، مختص پروژه‌های ساخت و نصب در مقیاس بزرگ بوده و تأمین کننده پوشش جامع برای انواع پروژه‌ها در طول دوره ساخت یا نصب تجهیزات است. پوششهای این بیمه نامه از شروع پیش انبارداری آغاز در ادامه به دوره ساخت یا نصب و بعد از آن دوره آزمایش و راه اندازی تعمیم می‌یابد.

بیمه ریسک‌های عمرانی تکمیل شده، بیمه تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاری، بیمه شکست ماشین آلات، بیمه تجهیزات الکترونیک، بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمانهای مسکونی و بیمه تمام خطر اموال نیز از جله بیمه‌هایی هستند که برای دوره بهره برداری صادر می‌شوند.

تفاوت بیمه مهندسی با بیمه مهندسین ناظر

بسیاری هنگام مواجه شدن با نام بیمه مهندسی، به دلیل عدم آشنایی، آن را با بیمه مهندسین ناظر، به اشتباه، مشابه تصور می‌کنند در حالی که بیمه مهندسین ناظر، شاخه ای از بیمه مسئولیت است که مسئولیت حرفه ای مهندسین ناظر را در مقابل مالک، شخص ثالث و کارکنان پروژه، بیمه می‌کند.

علاقه مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مسائل مرتبط به درگاه سازمان نظام مهندسی کشور نیز مراجعه کنند.


پست های مرتبط

بیمه عمر، فروش بیمه عمر، فروش آنلاین بیمه عمر، خرید بیمه عمر، بیمدان، خرید بیمه عمر، بیمه عمر، بیمه عمر چیست، بیمه عمر، بیمه عمر پاسارگاد، بیمه عمر خوب یا بد
مهندس! مراقب باش!

جولای 13, 20190پسندیدنبیمه عمر به زبان ساده , بیمه مهندسی,

بیمه مهندسی به زبان ساده اگر مهندس هستید و یا حتی اگر یکی از اقوامتون مهندس هست معمولا این جمله رو زیاد شنیدین. مهندسی مخصوصا شاخه‌هایی از اون که با حوزه عملیاتی و ساخت و ساز سر و کار داره با خطر سر و کار داره و بخاطر همین نیاز به بیمه که حکم پیشگیری …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند