بیمه فعالان قرآنی در هاله‌ای از ابهام/ خدمتی که متوقف شد

نوامبر 23, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، بحث بیمه تأمین‌اجتماعی و بیمه تکمیلی همواره یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های جامعه قرآنی کشور بوده که در چند سال گذشته با افت و خیزهایی مواجه شده است. بیمه فعالان قرآنی خدمتی بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌از سال ۱۳۸۵ به فعالان قرآنی ارائه کرد تا آنها همراه با دیگر اصحاب فرهنگ و هنر از طریق صندوق حمایت از هنرمندان، روزنامه‌نگاران و نوسیندگان از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

به گفته عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم‌اکنون ۶ هزار و ۹۹۴ نفر از فعالان قرآنی، بیمه شده‌اند. این آمار در حالی از سوی معاون قرآنی وزیر گفته شد که هم‌اکنون روند صدور بیمه برای فعالان قرآنی متوقف شده است و فقهی‌زاده دلیل آن را مشکلات اقتصادی می‌داند.

این اولین‌بار نیست که روند صدور بیمه فعالان قرآنی با اختلال مواجه می‌شود. شهریورماه سال ۱۳۹۲ نیز بیمه فعالان قرآنی برای کسانی که قصد عضویت در آن را داشتند، قطع و از عضویت جدید جلوگیری شد. در سال ۱۳۹۳ و در دوران علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌نیز یک‌مرتبه این روند تا تأسیس صندوق مجزا متوقف شد.

فقهی‌زاده روز گذشته در جمع فعالان قرآنی یاسوج اعلام کرد که علت اصلی توقف روند صدور بیمه، مشکلات مالی است و این در حالی است که او در بخش دیگری از سخنانش به تخصیص “یک‌میلیارد تومان” بن‌ِ خرید به فعالان قرآنی اشاره کرده و گفته است: در بیست‌و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن، یک‌میلیارد بن خرید کالا به فعالان قرآنی اختصاص یافت.

متأسفانه فقط فعالان قرآنی نیستند که بیمه آنها دچار مشکل شده است و  اقشار دیگری هم در این گروه قرار گرفته‌اند که البته اتحادیه‌‌های آنها از طریق مجلس شورای اسلامی، نسبت به تصویب بیمه اقداماتی داشته‌اند اما فعالان قرآنی در این بین مهجور واقع شده‌اند و کسی به فکر حمایت از آنها نیست. 

پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان حق بیمه در ماه

موضوع بیمه فعالان قرآنی و مسکوت ماندش یکی از مهم‌ترین مطالبه‌های مؤسسات قرآنی در این روزها است، به‌طوری که در صد‌وچهارمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی که ۱۲ آبان‌‌ماه سال جاری برگزار شد؛ حجت‌الاسلام “علی‌رضا شاهسونی”، مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت “بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)” با اشاره به مشکلات مؤسسات قرآنی گفت: اولین مشکل مؤسسات قرآنی، بحث بیمه است که همچنان در ابهام قرار دارد و کمر مؤسسات را شکسته است. معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد زمانی در قالب بیمه هنرمندان تعدادی از فعالان قرآنی را بیمه کرد اما بعد از مدتی که با روند کاهش مواجه شد به یکباره مسکوت ماند.

شاهسونی با طرح این سؤال که چرا بحث بیمه فعالان قرآنی یکبار برای همیشه برطرف نمی‌شود، گفت: بیمه‌ای که در گذشته برای فعالان قرآنی در نظر گرفته شده بود بیمه هنرمندان بود که بسیاری از مزایای بیمه اجباری و بیمه درمان را نداشت. در حال حاضر برای بیمه کردن هر کدام از فعالان قرآنی همکار در مؤسسه باید ماهانه ۵۲۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کنیم که مجموعاً به مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان در ماه می‌رسد. مؤسسات دیگر نیز به‌همین صورتند، همه اینها در حالی است که به راحتی می‌توان آن را حل کرد.

انتهای پیام/

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند