بیمه درمان تکمیلی

بیمه تکمیلی یا بیمه درمان تکمیلی؛ ضروری یا غیر ضروری!؟

آگوست 6, 2020بیمه تکمیلی , بیمه عمر

تأمین هزینه‌های درمانی، همواره یکی از مهم ترین دغدغه‌های خانواده در سطح ایران و جهان است. بیمه تکمیلی، پوششی برای پاسخگویی به این دغدغه محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم بیمه تکمیلی را به عنوان یکی از مهم ترین خدمات بیمه ای معرفی نماییم.

بیمه تکمیلی چیست؟

در تمامی‌کشورهای جهان، تأمین هزینه‌های درمانی، یکی از مسائل مهم خانواده محسوب می‌شود. بالا بودن هزینه‌های درمانی باعث تقاضای بسیار زیاد خدمات بیمه ای در این زمینه شده است. برای پاسخگویی به این نیاز خانواده‌ها در کشورهای مختلف، خدمات بیمه ای متفاوتی ارائه می‌شود.

در ایران، خدمات بیمه درمان، توسط برخی سازمان‌های خدمات اجتماعی ارائه می‌شود. این سازمان‌ها، بیمه درمان پایه را ارائه می‌کنند. بدین معنی که فرد و خانوداه وی را تحت پوشش قرار می‌دهند اما تنها بخشی از هزینه‌های وی را پرداخت می‌کنند.

پیشتر در مطلبی به پوشش‌های این بیمه کاربردی پرداخته بودیم.

بیمه تکمیلی، بیمه ای است که توسط شرکت‌های بیمه، جهت تأمین سایر هزینه‌های درمان ارائه می‌شود. آن بخش از هزینه‌های درمان که توسط بیمه پایه تأمین نمی‌شود، توسط پوشش تکمیلی، پوشش داده می‌شود. بنابراین برای برخورداری از پوشش تکمیلی، داشتن یک بیمه پایه ضروری است. افرادی که فاقد بیمه درمان پایه باشند، نمی‌توانند پوشش تکمیلی داشته باشند. چرا که پوشش تکمیلی، در حقیقت مکمل بیمه پایه در حوزه تأمین هزینه‌های درمان است. بدین معنی که آن بخش از هزینه‌های درمان که بیمه گر پایه تقبل نمی‌کند، پوشش تکمیلی می‌پردازد.

بیمه درمان پایه یا بیمه گر پایه!

در کشور ایران برخی سازمانهای خدمات اجتماعی، موظف به ارائه خدمات درمانی هستند. این سازمانها، شامل تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، سازمان بیمه سلامت و … هستند. بنابراین افراد بسته به محل کار خود می‌توانند تحت پوشش یکی از بیمه‌های درمان پایه قرار گیرند. به عنوان مثال، فرهنگیان تحت پوشش بیمه پایه فرهنگیان قرار دارند. کارکنان نیروهای مسلح نیز تحت پوشش بیمه نیروهای مسلح یا خدمات درمانی هستند. یکی از رایج ترین بیمه‌های درمان پایه نیز در ایران بیمه تأمین اجتماعی است. لذا بیمه تکمیلی را گاهی با نام بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی نیز یاد می‌کنند

بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی، یکی از اصطلاحات رایج افرادی است که تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار دارند. در حقیقت بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی، همان پوشش تکمیلی است که توسط شرکتهای مختلف بیمه ارائه میشود. افرادی که فاقد بیمه درمان پایه هستند، امکان دریافت پوشش تکمیلی را ندارند.

در سال‌های اخیر، جهت پوشش هزینه‌های درمان برای همه افراد جامعه،سازمان بیمه سلامت نیز راه اندازی شده است. بیمه سلامت، از جمله بیمه‌های پایه درمان است که همه افراد میتوانند جهت داشتن آن اقدام کنند. بنابراین با داشتن بیمه سلامت، فرد میتواند از پوشش تکمیلی نیز برخوردار شود.

موارد تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی

 • جبران هزینه‌های بیمارستانی و جراحی ناشی از بیماری، حادثه و سایر پوششهای اضافی. این پوششها باید مازاد بر سهم بیمه گر پایه باشد.
 • جبران هزینه‌های بستری ، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیو گرافی قلب و انواع سنگ شکن. این خدمات می‌تواند در بیمارستان یا مراکز جراحی محدود انجام شده باشد.
 • جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی. شامل جراحی مربوط به سرطان، مغز و اعصاب، گامانایف، قلب، پیوند ریه و کبد و کلیه و مغز استخوان.
 • جبران هزینه‌های زایمان اعم از طبیعی و سزارین.
 • جبران هزینه‌های درمانی نازایی و باروری
 • جبران هزینه‌های مربوط به رفع عیوب انکساری چشم
 • جبران هزینه‌های پاراکلینیکی (تشخیص درمانی). شامل سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، سی تی اسکن، آندوسکوپی، ام.آر.آی، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو، دانسیتومتری، تست ورزش، و … .
 • جبران هزینه‌های خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایشهای تشخیص پزشکی، پاتولوژی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب و فیزیوتراپی.
 • جبران هزینه‌های ویزیت و دارو
 • جبران هزینه‌های دندان پزشکی
 • جبران هزینه خرید سمعک
 • جبران هزینه عینک و لنز تماس طبی
 • جبران هزینه تهیه اعضای بدن
 • جبران هزینه اروتز که بلافاصله بعد از عمل جراحی مورد نیاز باشد.
 • جبران هزینه تشخیص بیماری‌ها و ناهنجاریهای جنین منوط به داشتن پوشش زایمان
 • جبران هزینه همراه افراد زیر هفت سال و بالاتر از هفتاد سال در بیمارستان
 • جبران هزینه آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی

معرفی بیمه تکمیلی دانا

خدمات بیمه تکمیلی، توسط شرکتهای مختلفی ارائه میشود. تقریباً تمام شرکتهای بیمه این خدمات را ارائه میکنند. بعنوان نمونه ای از شرکتهای بیمه، در این مطلب بیمه تکمیلی دانا را معرفی میکنیم.

در حوزه بیمه‌های تکمیلی، بیمه دانا از جمله بیمه‌های صاحب سابقه و قدیمی‌محسوب میشود. پوشش تکمیلی در شرکت بیمه دانا تنها به صورت گروهی ارائه میشود.

تمامی‌خدماتی که در بالا اشاره شد، در شرکت بیمه دانا ارائه میشود. میزان تعهدات پوششها در بیمه تکمیلی دانا، بر اساس نوع تفاهم در هر قرارداد متفاوت خواهد بود.در تعهدات شرکت بیمه دانا، سقف تعهدات خاصی وجود ندارد. بدین معنی که بر اساس توافق، شرکتهای مختلف میتواندد پوششهای تکمیلی را تا مبلغ دلخواه خریداری کنند. هرچند در میزان تعهدات، تعداد افراد تحت پوشش تأثیرگذار خواهد بود.

فرانشیز بیمه تکمیلی دانا برای گروه‌های زیر ۵۰ نفر، ۳۰% و برای گروه‌های بالاتر ۱۰% است. دوره انتظار زایمان برای گروه‌های زیر ۵۰ تا ۲۵۰ نفر، نه ماه است. برای گروه‌های بیش از ۲۵۰ نفر، دوره انتظار زایمان ۶ ماه است. دوره انتظار بستری نیز برای همه گروه‌ها، سه ماه خواهد بود.

در انتها برای خوانندگان عزیزی که می‌خواهند به صورت مختصر و مفید هر آنچه که مرتبط با بیمه تکمیلی است دریابند به صورت اینفوگرافی مطالب را شرح داده ایم.

اینفوگرافی بیمه درمان تکمیلی


پست های مرتبط

پوشش های بیمه درمان تکمیلی
پوشش های بیمه تکمیلی

جولای 4, 20200پسندیدنبیمه تکمیلی , بیمه عمر

در این مطلب سعی داریم تا رک و پوست کنده به شما بگوییم بیمه تکمیلی چه پوشش‌هایی دارد و شما چطور می‌توانید بهترین نوع این بیمه طلایی را خریداری کنید. همراه وبسایت بیمدان باشید و با خیالی راحت اطلاعات بیمه ای خود را افزایش دهید.

ادامه مطلب
بیمه درمان تکمیلی
بیمه تکمیلی در ۳ دقیقه و نیم!

جولای 4, 20200پسندیدنبیمه تکمیلی , بیمه عمر

بیمه تکمیلی چی هست؟ سوالی که بسیاری از افراد می‌پرسند و پاسخی برای آن پیدا نمی‌کنند! اگر هم پیدا کنند بیشتر گیج می‌شوند تا روشن شوند! در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما خیلی ساده و روان درباره این بیمه کاربردی صحبت می‌کنیم.

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند