پوشش امراض خاص در بیمه عمر

بیماران خاص و پوشش های اضافی بیمه عمر

جولای 22, 2020بیمه عمر

پوشش بیماریهای خاص، یکی از پوششهای اضافی بیمه عمر است. این پوشش بیمه عمر، برای بیماران خاص ارائه میشود. در این مطلب قصد داریم کلیه شرایط این پوشش را با توجه به اشتراکات آن در شرکتهای مختلف تشریح کنیم.

بیماریهای تحت پوشش

منظور از بیماران خاص در پوشش بیماریهای خاص افرادی هستند که یه یکی از امراض خاص مبتلا میشوند. این پوشش بیمه عمر در شرکتهای مختلف با شرایط نسبتاً متفاوتی ارائه میشود. در برخی از شرکتها تعداد امراض خاص، در پوشش بیمه بیماریهای خاص بیشتر و در برخی کمتر است. بنابراین برخی شرکتها بیماران خاص بیشتر و برخی بیماران خاص کمتری را تحت پوشش قرار میدهند. با این وجود در تمامی‌شرکتهای بیمه اشتراکاتی در این پوشش بیمه عمر وجود دارد. بیماریهای خاصی که در اغلب شرکتهای بیمه تحت پوشش بیمه بیماریهای خاص قرار میگیرند به شرح زیر است.

هم چنین جهت مطالعه توضیحات بیمه مرکزی درباره بیمه عمر می‌توانید اینجا کلیک کنید.

 • سکته قلبی (MI)

عبارت است از از بین رفتن بخشی از عضله قلب در نتیجه خونرسانی ناکافی بر اساس یافته‌های بالینی

 • سکته مغزی (stroke)

عبارت است از هر واقعه عروق مغزی شامل انفارکتوس، خونریزی یا آمبولی که باعث عوارض نرولوژیک گردد.

 • جراحی قلب باز

عبارت است از انجام عمل جراحی قلب باز به وسیله گرافت عروق کرونر. لزوم انجام عمل جراحی باید به وسیله آنژیوگرافی عروق کرونر تأیید شده باشد. آنژیوپلاستی یا هر نوع اقدام دیگری که از طریق روشهای داخلی عروقی انجام میگیرد، از تعریف فوق مستثنی خواهد بود.

 • سرطان

عبارت است از رشد سلولهای بدخیم در ارگانها که به بافتها و ارگانهای همجوار یا دور تهاجم یافته باشد. هرگونه سرطان در جای غیر مهاجم و کلیه سرطانهای پوست به استثنای ملانوم بدخیم از تعریف فوق مستثنی هستند.

 • پیوند اعضای اصلی بدن

پیوند اعضای اصلی بدن شامل پیوند قلب، کلیه، ریه، کبد یا مغز استخوان و هزینه‌های احتمالی خرید عضو میشود.

سایر بیماران خاص تحت پوشش

همانطور که گفته شد، در برخی از شرکتهای بیمه، تعداد بیماران خاص و بیماریهای خاص تحت این پوشش بیشتر است. در برخی شرکتها بیماران خاص مبتلا به سایر بیماریها نیز تحت پوشش قرار میگیرند. در برخی شرکتها، تعداد بیماریهای در پوشش بیمه بیماریهای خاص به ۱۶ یا ۲۰ عدد نیز میرسد. برخی از بیماران خاص یا بیماریهای خاص تحت پوشش در این شرکتها به شرح زیر هستند. پارکینسون، آلزایمر، انواع هپاتیت، دیابت، دیالیز کلیوی، تمام جراحی‌های قلب و … .

چگونگی تعیین مبلغ پوشش بیمه بیماریهای خاص

مبلغ این پوشش بیمه عمر، غالباً به صورت ضریبی از سرمایه فوت بیمه نامه تعیین میشود. یعنی بیمه گذار، در فرم پیشنهاد، مبلغ سرمایه فوت و ضریب پوشش بیمه بیماریهای خاص را نیز انتخاب میکند. با تعیین مبلغ سرمایه فوت و ضریب این پوشش بیمه عمر، مبلغ پوشش در سال اول تعیین میشود. با تعیین ضریب رشد سرمایه فوت در فرم پیشنهاد نیز مبلغ سرمایه فوت در سالهای بعد مشخص میگردد. همچنین مبلغ پوشش بیمه بیماریهای خاص نیز در سالهای بعد با همان نسبت پیشین تعیین میشود.

نحوه پرداخت پوشش امراض خاص

نحوه پرداخت مبلغ مربوط به پوشش امراض خاص به بیماران خاص در شرکتهای مختلف بیمه ای متفاوت است. بطور کلی در شرکتهای مختلف، مبلغ این پوشش، به دو روش به بیماران خاص پرداخت میشود. در برخی شرکتها، سرمایه امراض خاص در سال بروز بیماری، به شکل سرمایه ای و غرامت به بیماران خاص پرداخت میشود. یعنی به محض محرز شدن ابتلای بیماران خاص، کل مبلغ مندرج در جدول تعهدات، بدون نیاز به فاکتور پرداخت میشود. در برخی دیگر از شرکتها، مبلغ پوشش امراض خاص، با ارائه فاکتور از سوی بیماران خاص انجام میشود. جهت اطلاع از نحوه پرداخت این پوشش در شرکتهای مختلف میتوانید به مقالات مقایسه شرکتهای مختلف در بیمدان مراجعه کنید.

پرداخت سرمایه امراض خاص در اکثر شرکتهای بیمه­ به ازای هر بیماری یک بار در هر سال صورت میگیرد. با این وجود در برخی شرکتها نیز در کل دوره بیمه، تنها یک بار هزینه این پوشش به بیماران خاص پرداخت میشود. در تمامی‌موارد تأیید بیمه­ گر و پزشک معتمد شرکت بیمه ضروری خواهد بود. دوره انتظار بیماریهای خاص، سه ماه از شروع پوشش است که در این مدت بیمه گر تعهدی نخواهد داشت.

در برخی از شرکتهای بیمه علاوه بر امراض فوق، امراض دیگری نیز تحت پوشش قرار میگیرند.

استثنائات پوشش امراض خاص

موارد ذیل از شمول تعهدات بیمه گر در پوشش امراض خاص بیمه نامه عمر خارج است.

 • در صورتی که بیماریهای تحت پوشش، قبل از شروع این پوشش آغاز شده باشد.
 • مبتلا شدن به بیماریهای تحت پوشش در اثر اعتیاد به مشروبات الکلی و مواد مخدر
 • ابتلا به بیماری ایدز
 • ابتلا به هر نوع بیماری دیگر به استثنای موارد ذکر شده در بالا

تعهد بیمه­ گر

بیمه گر باید در صورت ابتلای بیمه شده به بیماریهای خاص، سرمایه­ پوشش را به بیمه گذار پرداخت نماید. پرداخت سرمایه امراض خاص در اکثر شرکتهای بیمه­ به ازای هر بیماری یک بار در هر سال بیمه پرداخت میشود. در تمامی‌موارد تأیید بیمه­ گر و پزشک معتمد شرکت بیمه ضروری خواهد بود. همچنین در تمامی‌موارد باید دوره انتظار بیماری نیز سپری شده باشد.

دوره انتظار

دوره انتظار هر یک از بیماریهای خاص ذکر شده، سه ماه از شروع این پوشش در بیمه عمر است. در طول دوره انتظار، بیمه­ گر تعهدی در جبران خسارات وارده نخواهد داشت.

وظایف بیمه شده و بیمه­ گذار در هنگام وقوع خطرات تحت پوشش بیماریهای خاص

بیمه گذار یا بیمه شده باید ظرف مدت دو ماه از تاریخ ابتلا، مراتب را به اطلاع بیمه گر برسانند. همچنین باید مدارک مورد درخواست را ظرف این مدت به بیمه گر ارائه نمایند. حق انجام هر گونه معاینه پزشکی از بیمه شده یا تحقیق از پرونده پزشکی وی برای بیمه گر محفوظ است.

مهلت پرداخت خسارت توسط شرکت بیمه­ گر

بیمه گر باید حداکثر یک ماه پس از تکمیل مدارک خسارت، سرمایه امراض خاص را به بیمه گذار پرداخت نماید.

مدارک لازم جهت پرداخت خسارت

 • کپی برابر اصل مدارک پزشکی و بیمارستانی مرتبط با بیماری
 • نظریه پزشک معالج (اصل یا کپی برابر اصل)
 • سوابق بیماری بیمه شده در خصوص اقدامات تشخیصی مرتبط با زمان شروع بیماری. این سوابق شامل گزارش پاتولوژی، گزارش MRI و پروتکلهای درمانی تجویز شده توسط پزشک معالج میشوند.
 • سایر مدارک که توسط پزشک معتمد بیمه گر حسب مورد تعیین میگردد.

پست های مرتبط

بیمه عمر، بیمه عمر چیست، مزایای بیمه عمر، بهترین بیمه عمر، بیمه عمر پاسارگاد، خرید بیمه عمر، مشاوره خرید بیمه عمر، مشاوره اینترنتی خرید بیمه عمر، بیمه عمر پاسارگاد، جدول محاسبه بیمه عمر، جدول فروش بیمه عمر، محاسبه بیمه عمر، بیمه عمر چیست
شرایط پوشش بیماری های خاص بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری

دسامبر 10, 20190پسندیدنبیمه عمر, ,

پوشش بیماری‌های خاص، یکی از پوشش‌های اضافی بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری است که بیمه گذار می‌تواند آن را روی بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری خود خریداری کند. پیش از این و در مطالب پیشین سایت بیم دان توضیحات اجمالی در رابطه با پوشش بیماری‌ها خاص ارائه کرده ایم. اکنون قصد داریم در …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند