باران مشکلات بر سقف زندگی فاطمه زهرا/مسکن بزرگترین دغدغه

نوامبر 24, 2019اخبار روز بیمه

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: زندگی پازل پیچیده ای است که قطعه‌هایی درشت و کوچک، زشت و زیبا و سالم و مخدوش آن را شکل داده اند. اما تنها کافیست که پازل زندگی ات به هم بریزد و جای قطعات تغییر کند، اینجاست که به خودت گرفتار می‌شوی و مشکلات نه شوقی برای چیدن و از سر گرفتن برایت می‌گذارد و نه توانی برای ادامه مسیر… .

می‌خواهیم از زندگی بانویی روایت کنیم که دست روزگار قطعات پازل زندگی اش را بر هم زده و درد و مشکل زیادی را به دلش مهمان کرده است. بانویی که در سن ۱۶ سالگی مادر می‌شود و اکنون چهار فرزند دارد اما نا مهربانی‌های زیادی بر سقف زندگی اش نقش بسته است.

اکنون تمام بار مشکلات را خود به تنهایی به دوش می‌کشد. فلج شدن نیمه چپ بدن پسر، افسردگی دختر، اعتیاد پسر دوم و جدا شدن از شوهر تنها گوشه ای از مشکلات است و اوج دردها به بی سرپناهی و نداشتن مسکن ختم می‌شود.

به راستی که سخت است زیر رگبار مشکلات دست و پا بزنی اما چتر حمایت خانواده و فامیل بسته باشد. سخت است شب و روزت را در چهار دیواری استیجاری ضجه بزنی و فریادرسی به میدان نیاید. سخت است از جان مایه بگذاری تا فرزندت قد بکشد اما شیره جانت را برای اعتیادش دود کند.

زندگی برایت سخت می‌شود وقتی پسر رشیدت در گوشه ای از منزل گرفتار و خانه نشین شود و حتی توان غذا خوردن و آب نوشیدن هم نداشته باشد. لحظه‌هایت سخت می‌شود وقتی تنها سرگرمی‌زندگی ات مسجد محل می‌شود و از تمام دلخوشی‌های دنیا تنها غم و غصه به خانه ات سر می‌زند. 

اولین دیدار

این‌ها روایت زندگی «فاطمه زهرا»، بانویی جوان صورت بوده که درد و رنج دلش را پیر کرده است. مادری که در گردابی از مشکلات دست و پا می‌زند و تاکنون زندگی روی خوشی به او و فرزندانش نشان نداده است.

برای همدلی با این بانو راهی خانه اش می‌شویم. آسمان چادر ابری اش را به تن کرده و باران آرام آرام ما را همراهی می‌کند. درکوب را چندین بار به در می‌کوبیم. خانمی‌کوتاه قامت به استقبالمان می‌آید و با احترام ما را به داخل دعوت می‌کند. 

از حیاط کوچکی برای رسیدن به حیات خانواده ای محروم عبور می‌کنیم. ورودی منزل به آشپزخانه ای کوچک ختم می‌شود که با گاز و چند تیکه ظرف پر شده است.

اتاقی گنبدی در سمت چپ مان قرار گرفته و ما را برای شنیدن رنجنامه فاطمه زهرا فرا می‌خواند. سادگی و محرومیت بر دیوارهای خالی اتاق فریاد می‌زند. اگرچه به اتاق دیگری متصل است اما برای زندگی خانواده ای سه نفره کافی نیست. 

کاملا صمیمی‌حلقه وار می‌نشینیم تا فضای کوچک اتاق باعث شرم اهل خانه نشود و گفت و گوهایمان را آغاز می‌کنیم. 

تجربه اولین شکست

این بانوی رنج دیده اعتیاد شوهر را اولین تجربه شکست سخت زندگی اش می‌داند و می‌گوید: شوهرم سال‌های اول زندگی سیگار مصرف می‌کرد اما به تدریج به سمت مواد مخدر کشیده شد.

وی با بیان اینکه بعد از گرایش شوهرم به دخانیات، تنها به فکر تامین مواد و سیگار بود، می‌افزاید: برای تامین هزینه موادش وسایل منزل را فروخت و ما را آواره کرد.

فاطمه زهرا در حالی در صدد است بغض صدایش را هموار کند، می‌گوید: سال ۹۳ با شوهر و دخترم عازم کربلا شدیم اما شوهرم از ترمینال بیرجند برگشت و ما را همراهی نکرد.

حال دیگر اشک‌هایش یکی پس از دیگری بر گونه‌هایش جاری می‌شود و می‌افزاید: از کربلا که برگشتم، شوهرم خانه ای که با خون دل بنا کرده بودیم را فروخته و بیش از ۹۰ میلیون تومان ورشکست شده بود و راهی زندان شد .

وی با بیان اینکه شوهرم کارگر بود اما سرکار نمی‌رفت، می‌افزاید: چهار فرزند دارم که همه شان تا دوم و سوم راهنمایی تحصیل کرده اند.

اندکی سکوت می‌کند تا بغض صدایش را مهار کند. نفس عمیقی می‌کشد و می‌افزاید: شوهرم بعد از آزاد شدن با پسرم‌ تماس گرفته و او را به سمت خودش می‌کشاند.

وی با بیان اینکه متاسفانه پسرم هم به وسیله پدر معتاد شد، می‌گوید: دو بار برای ترک او را به کمپ بردم اما فایده ای نداشت و او را به حال خودش واگذار کردم.

تصادف پسرم را خانه نشین کرد

سکوت سنگینی بر چهار دیواری و سقف گنبدی اتاق حاکم است و فقط صدای شعله بخاری برخی نگاه‌ها را به سمت خود می‌کشاند. 

فاطمه زهرا از دومین شکست تلخ زندگی اش می‌گوید. از تصادفی که پسر دیگرش را خانه نشین کرده و رنج زیادی را متحمل اهل خانه‌ ساخته است.

از جزئیات تصادف می‌گوید. در صحنه حضور نداشته اما به واسطه دل مادری اش پرس و جو کرده و ثانیه به ثانیه را تعریف می‌کند و می‌گوید: پسر دیگرم سال ۹۵ تقریبا در سن ۱۸ سالگی در اثر برخورد موتور با دیوار، ضربه مغزی شد و به کما رفت.

بغضی دیگر گلویش را می‌گیرد و می‌افزاید: طی یک ماه که بیهوش بود، هیچ حرکتی نداشت و تقریبا دکتر و بقیه را نا امید کرده بود.

این مادر رنج دیده با بیان اینکه تمام شبانه روز زندگی دوباره اش را از خدا و حضرت ابوالفضل(ع) درخواست کردم، می‌افزاید: بعد از یک ماه در نگاه متعجب دیگران به هوش آمد و بعد از ۲۰ روز بستری مرخص شد.

حافظه پسرم کامل نشده است

وی با بیان اینکه پسرم به مدت دو سال روی تشک مواج بود و به سختی به او غذا و آب می‌دادم، می‌گوید: در حال حاضر از ناحیه چپ بدن فلج بوده و حافظه اش کامل نشده است.

اشک‌هایش را با گوشه چادر مشکی اش پاک می‌کند و می‌افزاید: هنگام تصادف گواهینامه و بیمه موتور نداشت بنابراین تمام وسایل خانه ام را برای درمانش فروختم.

فاطمه زهرا با بیان اینکه احسان به دلیل ضربه وارد شده به سرش، لکنت زبان گرفته است، می‌افزاید: اگرچه حافظه اش خوب نیست اما بسیاری از مواقع پیرامون مشکلات زندگی ام مانند نداشتن مسکن صحبت می‌کند و غصه می‌خورد.

پسر که اکنون تقریبا ۲۱ سال دارد در گوشه ای از خانه نشسته و به زمین خیره شده است. گاهی نیم نگاهی به مادر می‌اندازد و دوباره در دنیای خودش فرو می‌رود. شاید او هم از چهره مادرش شرم دارد چراکه می‌توانست در این چنین شرایطی عصای دست مادر باشد اما دست قضا او را خانه نشین کرده و تنها باید شاهد گذران روزهای سخت خانواده باشد بی آنکه بتواند حتی همدردی کند.

چتر بسته خانواده زیر باران مشکلات

دختر خانواده در حالی که سر به زیر افکنده، با چایی همراه با چاشنی محبت از ما پذیرایی می‌کند. ادامه گفتگو با مادر را از شرایط خانواده و حمایت‌های خواهر و برادر می‌پرسیم.

صدایش را صاف می‌کند و می‌گوید: خانواده حمایتم نمی‌کنند و از زمانی که طلاق گرفته ام حتی به دیدنم هم نمی‌آیند.

سرش را به زیر می‌اندازد و در حالی که با گل‌های فرش خودش را سرگرم دارد، می‌گوید: پدر و مادر پیری در محله کوشه ای بیرجند دارم که از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند اما خواهر و برادرم سر زنشم می‌کنند.

اشاره ای به دخترش می‌کند و می‌گوید: تا دوم راهنمایی درس خوانده و اکنون ۲۲ سال دارد.

وی با بیان اینکه دخترم به دلیل شرایط بد زندگی مان در زمان عقد طلاق داده شد و اکنون افسرده است، می‌افزاید: دختر دیگرم یک بچه دارد اما همیشه به خاطر شرایط خانواده از سوی شوهرش سرزنش می‌شود.

فاطمه زهرا که تنها درآمد خانه را حمایت‌های کمیته امداد می‌داند، می‌گوید: پسرم یک حامی‌دارد که در مناسبت‌های خاص تقریبا ۲۰۰ هزار تومان به حسابش می‌ریزد.

وی در حالی که تلاش می‌کند درد دست چپش را با ماساژ تسکین دهد، می‌گوید: به دلیل رنج و غصه‌های زیاد از ناحیه دست چپ درد زیادی می‌کشم چراکه بی حس بوده و توانایی انجام کاری ندارم.

مسکن مهم ترین دغدغه

از دیگر کمبود‌هایش می‌پرسم. در حالی که کوهی از مشکلات به دوش دارد اما تنها نداشتن مسکن را عنوان می‌کند و می‌گوید: از سه سال گذشته برای مسکن درخواست کرده ام.

وی با بیان اینکه در این سه سال، چهار بار از خانه ای به خانه ای دیگر اسباب کشی کرده ام، می‌افزاید: از شروع زندگی مشترک تاکنون ۴۵ بار خانه مستاجری عوض کرده ام.

ای بانوی رنج دیده با بیان اینکه زمانی که خانه‌ها ۴۵ میلیون تومان بود پرونده ام تکمیل بود اما توان خرید نداشتم، می‌گوید: در حال حاضر کمیته امداد ۳۰ میلیون تومان وام بلاعوض و ۲۵ میلیون تومان تسهیلات می‌دهد و مابقی را باید خودم تهیه کنم.

نفس عمیقی می‌کشد و می‌افزاید: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ تومان برای این دو اتاق گنبدی ودیعه داده و ماهانه ۱۸۰ هزار تومان اجاره می‌دهم اما از سوی صاحب خانه اذیت می‌شویم.

سرش را تکانی می‌دهد و می‌افزاید: متاسفانه صاحب خانه که زنی سالخورده است، هرآنچه که در خانه اش گم می‌کند، برای یافتنش درب خانه مرا می‌کوبد. 

خیران قدم بردارند

سکوتی دیگر بر فضای اتاق چنگ می‌اندازد. گویی چند قاب کوچک حک شده بر دیوار هم با تو حرف می‌زنند و از شب‌های بی کسی و پر درد خانواده سخن می‌گویند. شنیدن این همه درد توان سخن گفتن را از ما می‌گیرد. 

فاطمه زهرا را به همراه پسر و دخترش تنها می‌گذاریم و خانه ای که آرامش در آن جایی نداشت، ترک می‌کنیم. اکنون تنها خیرین و افراد انسان دوست می‌توانند با دست نوازش شان فرزندان این مادر را امیدی دیگر داده و رنگ شادی را به زندگی بی روح فاطمه زهرا باز گردانند.  

گفتنی است مرکز نیکوکاری تخصصی رسانه یاران خراسان جنوبی با شماره حساب ۶۰۳۷۹۹۷۹۵۰۱۱۰۰۳۲ آماده دریافت کمک‌های خیران و نیک اندیشان برای کمک به این خانواده نیازمند است.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند