ایجاد نشاط زمینه ارتقای سلامت جامعه است/ضرورت ترویج فرهنگ ورزش

اکتبر 15, 2019اخبار روز بیمه

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: نشاط واژه‌ای است که شاید بسیاری به سادگی از کنار آن بگذرند اما نمی‌دانند توجه به این امر چه پیامدهای شگفت انگیزی در پی دارد.

بارها از مسئولان درباره شادی در اجتماع صحبت‌های شنیده شده اما آن گونه که باید موثر عمل نشده است و به نظر می‌رسد در مرحله نخست باید تعریف درستی از شادی و راه‌های ایجاد و افزایش نشاط به ویژه در قشر بانوان داشت و بعد از آن با عزم جدی و به صورت یک نیاز ضروری، به این مرحله اجرا رسید.

موضوعی که امروزه بسیار احساس می‌شود ایجاد نشاط در قشر بانوان است که به ویژه در برخی مناطق کشور به دلایل فرهنگ آن مناطق، بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است.

 دین اسلام انسان مسلمان را فردی با نشاط می‌داند و دوری از نشاط صحیح مبتنی بر اصول دین را نمی‌پسندد. به علاوه اینکه انسان با دوری از نشاط به مرور پرخاشگر شده و در درجه نخست از خانواده خود دور خواهد شد، در نتیجه تا خانوده‌ها شاد نباشند نمی‌توان به جامعه شاد، دارای سلامت روح و جسم سالم و موفق در هر زمینه‌ای رسید.

افراد جامعه با نبود شادی به افرادی خشن با تحمل پایین تبدیل می‌شوند

معاون پیشگیری بهزیستی استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: نبود یا از بین رفتن نشاط  اجتماعی در یک جامعه به دو عامل  «فردی- خانوادگی» و «محیطی- اجتماعی» بستگی دارد.

اشرف عسگری اشتغال و سلامت جسمی‌و روانی، مشکلات اقتصادی، کمبود وسایل تفریحی، ضعف در مهارت‌های ارتباطی با دیگران، انزوا طلبی و گوشه گیری و کاهش روابط خانوادگی را از عوامل فردی -خانوادگی برشمرد.

عسگری بافت شهر و محله، آلودگی صوتی و خشن بودن شرایط محیطی، ترافیک، عدم ثبات اقتصادی و تورم، بی‌نظمی‌های اجتماعی، تعارض میان فرهنگ و باورهای دینی با رفتارهای اجتماعی، نهادینه شدن بعضی از رفتارها و هنجار شکنی‌ها، کم شدن فضای سبز و جلوه‌های زیبای شهری، بکارگیری رنگ‌های سرد و کدر مانند خاکستری و تیره، نامساعد بودن شرایط در محیط شغلی و… را از مهمترین عوامل تاثیر گذار در افراد بر شمرد و بیان کرد: این عوامل به مرور زمان خُلق افراد و آستانه تحمل آنان را به طور طبیعی کاهش می‌ دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر این موارد با نبود شادی، افراد جامعه به افرادی خشن با تحمل پایین تبدیل می‌شوند که خود به خود ارتباطات بین فردی را در جامعه تحت الشعاع قرار می‌دهد و ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی روانی مانند افسردگی، استرس، اضطراب و خشونت‌های خانگی خواهد بود.

عسگری بیان کرد: به طور کلی می‌توان گفت شادابی تحت تاثیر جامعه و شرایط فردی انسان‌ها قرار دارد.

در چهارمحال و بختیاری به دلیل بعضی از خرده فرهنگ‌ها مانند نگهداری عزای عزیزان بعد از فوت به مدت طولانی، اشاعه و تشویق رفتارهای حاکی از نبود نشاط، پوشیدن لباس‌های رنگ تیره و … خود به خود زمینه برای محدودیت افراد از نشاط فراهم می‌ کندوی با بیان اینکه شادکامی‌موجب تحرک فیزیکی و شکوفایی ظرفیت‌های جدید در جامعه می‌شود، تاکید کرد: برقراری گسترده روابط اجتماعی، گسترش مشارکت‌های مردمی‌و هدفمندی جامعه از آثار نشاط اجتماعی است.

عسگری با اشاره به اینکه نشاط اجتماعی حاصل عواملی است که از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت است و ناشی از فرهنگ جوامع است، تاکید کرد: در چهارمحال و بختیاری به دلیل بعضی از خرده فرهنگ‌ها مانند نگهداری عزای عزیزان بعد از فوت به مدت طولانی، اشاعه و تشویق رفتارهای حاکی از نبود نشاط، پوشیدن لباس‌های رنگ تیره و … خود به خود زمینه برای محدودیت افراد از نشاط را فراهم می‌ کند.

وی  بیان کرد: مسئولان و دست اندرکاران دستگاه‌های فرهنگی می‌توانند با تغییر نگرش مبنی بر اینکه همیشه شادی معادل بی بند و باری و لاقیدی و قانون شکنی نیست و ترویج مظاهر صحیح شادی که با فرهنگ دینی همخوانی دارد زمینه ساز ارتقای نشاط در جامعه باشند.

وی بیان کرد: استفاده از لباس‌های شاد و آگاه سازی مردم برای درک تمایز نشاط با لذات مادی و شادی‌های کاذب و استفاده از هنرهای خیابانی، جشنواره‌ها، بهبود زیرساخت‌‎های تفریحی برای استفاده بهینه از طبیعت و آموزش درک زیبایی‌های طبیعی، ساماندهی و رونق بخشی به احیای جشن‌های محله ای و مذهبی، ایجاد سلامت اداری در محیط‌های کاری، افزایش و ایجاد آرامش روانی برای پرسنل دستگاه‌ها، توجه به شایسته سالاری و دیگر شاخص‌های سلامت اداری، افزایش روحیه کار، حفظ شان کارکنان  و … از مهمترین اقداماتی است که زمینه ساز ارتقای نشاط در جامعه می‌شود و این موارد باید مورد توجه قرار گیرد.

عسگری تاکید کرد: استفاده از رسانه و فضای مجازی در راستای بازتولید «امیدواری اجتماعی» نیز نقش موثری در ایجاد نشاط در جامعه خواهد داشت.

وی بیان کرد: استفاده از دیدگاه‌های نخبگان آشنا با فرهنگ و هویت مردم استان در کمیته‌های تخصصی اجتماعی و فرهنگی می‌تواند به اجرایی شدن طرح‌های ایجاد شادی و نشاط کمک شایانی کند.

معاون پیشگیری بهزیستی استان چهارمحال و بختیاری گفت: افزایش شادی موجب کاهش ترس‌ها، استرس‌ها و نگرانی‌ها شده که ریشه بسیاری از آسیب‌های فردی و اجتماعی است و خود به خود به ارتقاء سلامت روان جامعه کمک خواهد کرد.

حمید کریمی‌مدیرکل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ایجاد نشاط در جامعه توسط ورزش، با تاکید بر اینکه باید به سمت عمومی‌کردن ورزش پیش رفت، گفت: هنوز شعار ورزش همگانی یک شعار غریب است که باید به یک گفتمان عمومی‌تبدیل شده و متولیان امر نیز با همگرایی، جامعه را از پرتگاه سستی و بی رمقی دور کنند که متاسفانه تاکنون این امر به صورت جدی تحقق پیدا نکرده است.

برای ایجاد نشاط عمومی‌علاوه بر توسعه ورزش همگانی باید در زمینه ورزش قهرمانی و حرفه ای نیز سرمایه گذاری شود و همان گونه که حضور ورزشکاران در تیم‌های ملی،کسب عنوان‌های قهرمانی و رویدادهای ملی می‌تواند تا روزهای متمادی شادی و غرور ملی را به مردم کشور و حتی یک روستا هدیه کندوی با بیان اینکه برنامه‌های فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان استان از ۱۶۵ مورد در سال ۹۶ به ۳۴۰ برنامه در سال ۹۷ افزایش داشته است، گفت: کوهگشت، پیاده روی، توسعه باشگاه‌های خصوصی، احداث خانه ورزش روستایی و المپیاد ورزشی کارکنان دولت از جمله این اقدامات است اما همچنان پاسخگوی نیاز جامعه نیست.

کریمی‌بیان کرد: هدف از تمامی‌برنامه‌ریزی‌ها این است که مردم با ورزش همگام و همراه شوند، زیرا ورزش علاوه بر تاثیر مستقیم در سلامت عمومی، از نظر اقتصادی نیز می‌تواند گره گشای اشتغال و کمبود درآمد در کشور باشد.

وی بیان کرد: برای ایجاد نشاط عمومی‌علاوه بر ورزش همگانی باید در زمینه ورزش قهرمانی و حرفه ای نیز سرمایه گذاری شود و همان گونه که حضور ورزشکاران در تیم‌های ملی، کسب عنوان‌های قهرمانی و رویدادهای ملی می‌تواند تا روزهای متمادی شادی و غرور ملی را به مردم کشور و حتی یک روستا هدیه کند.

کریمی‌گفت: طراحی مبلمان شهری و تلاش‌های صورت گرفته در ایجاد زیرساخت ورزشی به خصوص در زمینه  ورزش شهروندی هنوز جوابگوی نیاز عمومی‌جامعه نیست لذا در سیاستگذاری‌های دولت نیز باید به این نکته توجه کرد که هزینه کردن در ورزش موجب پیشگیری قابل توجه در هزینه‌های درمان و بیماری‌ها می‌شود و لازم است سیاست گذاران به سمت عمومی‌کردن ورزش حرکت کنند تا سلامت روح و جسم به جامعه هدیه شود.

 شهرداری‌ها در مسیر توسعه زیر ساخت‌های ورزشی در پارک‌ها حرکت کنند

وی تصریح کرد: ورزش شهروندی ورزشی آسان برای همگان است و بیشتر در تکالیف شهرداری‌ها محسوب می‌شود اما متاسفانه با وجود اقدامات مطلوب صورت گرفته، هنوز از دستگاه‌های مدرن ورزشی با استاندارهای مناسب در پارک‌ها خبری نیست.

کریمی‌اظهار داشت: باید تمام اقشار در ورزش دیده شوند و پیشنهاد می‌‌شود که شهرداری قبل از طراحی پارک‌ها، آمایشی از منطقه و استعدادهای ورزشی داشته باشد تا در نهایت برای مثال تصمیم بر احداث مجموعه ورزشی تنیس و یا … در یک منطقه گرفته شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این اداره کل بودجه‌های مختصری در گسترش ورزش شهروندی دارد، گفت: علی‌رغم تمامی‌محدودیت‌ها، اکنون زیرساخت و اعتبارات قابل توجه اداره کل ورزش و جوانان استان به سمت ورزش همگانی رفته است اما باید در تمام حوزه‌ها مانند ورزش صنایع و اصناف برنامه ریزی کرد که اگر تمام دستگاه‌ها همزمان با ورود بخش خصوصی آستین بالا نزنند، نشاط حاصل از ورزش در جامعه محقق نخواهد نشد.

وی با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام نیز به توسعه ورزش بسیار اهمیت داده شده است، گفت: در فرهنگ سازی ورزش، باید راهکارهای جدید در پیش بگیریم که در این میان نقش رسانه‌ها بسیار مهم و تاثیرگذار است.

کریمی‌با بیان اینکه فقر حرکتی در خانم‌ها بیشتر از آقایان است، گفت: متاسفانه برخی مسائل و محدودیت‌های پیش روی بانوان در زمینه سبک زندگی باعث شده تا آسیب‌هایی به این قشر به علت کم تحرکی وارد شود که طی دو سال گذشته تلاش کردیم با جذب ورزشکاران به خصوص در حوزه بانوان، تعداد بیمه شدگان ورزشی را  ۳۵ درصد افزایش دهیم و این در حالی است که متوسط کشور بین سه تا پنج درصد است.

وی در خصوص کاهش فقر حرکتی، نشاط و فراهم کردن مکان مناسب برای ورزش همگانی در استان، گفت: تاکنون آمار دقیقی از اینکه چند درصد مردم استان ورزش می‌کنند، ارائه نشده که این مهم می‌تواند مانع بزرگی برای تصمیم سازی مدیران بوده و اکنون یک ضعف محسوب می‌شود.

کریمی‌سرمایه گذاری روی مساجد استان به دلیل جمعیت بالقوه این طیف گسترده با برگزاری کلاس‌های ورزشی، طرح هر مدرسه یک مکان ورزشی در ایام تابستان برای تمام اقشار، توسعه و  رونق زیرساخت‌های بازی‌های خیابانی و ورزش صنایع را چهار پیشنهاد ارائه شده اداره کل ورزش و جونان استان در زمینه افزایش تحرک در جامعه برشمرد که در صورت پذیرش، به زودی محقق خواهند شد.

وی در خصوص توسعه ورزش در روستاها به ویژه برای خانم‌ها، گفت: تلاش می‌شود علاوه بر ۲۴۰ خانه ورزش روستایی که سال گذشته افتتاح شد، در سال پیش‌رو نیز ۲۰۰ خانه ورزش روستایی دیگر در روستاهای استان راه اندازی شود.

کریمی‌در زمینه گسترش فرهنگ ورزش به خصوص در بین خانم‌ها، بیان کرد: اداره کل ورزش و جوانان به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی این مطالبه عمومی‌به حق مردم استان باشد و علاوه بر لزوم ایجاد حساسیت در بین دستگاه‌های متولی، رسانه‌ها نیز نقش بسیار موثری خواهند داشت که امید است با یک عزم عمومی‌به آن پرداخته شود.

شادابی با خوشبختی انسان‌ها رابطه مستقیم دارد

 معاون پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی‌چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص ضرورت نشاط در جامعه، بیان کرد: باید تعریف درستی از نشاط ارائه شود و این امر نیازمند یک تحقیق جامع است.

حجت الاسلام سید عزیزالله میراحمدی با بیان اینکه شادابی با خوشبختی رابطه مستقیم دارد و انسان خوشبخت، قطعا شاداب است، گفت: نماز اول وقت و مناجات با پروردگار نیز موجب آرامش و امنیت شده و فرد احساس می‌کند که در زندگی پناهگاهی دارد و هنگام گرفتاری می‌تواند با کسی گفت و گو کند.

حجت الاسلام میراحمدی داشتن طمع و آرزوهای دست نیافتنی را موجب افسردگی دانست و گفت: این موارد احساس رضایت مندی را از فرد دور خواهد کرد.

وی با تاکید بر نقش ورزش در ایجاد نشاط و شادابی، گفت: باید زیرساخت‌های لازم به ویژه برای ورزش بانوان از سوی متولیان فراهم شود اما تاکنون مسئولان متولی این امر را محقق نکردند.

حجت الاسلام میراحمدی ادامه داد: ورزش سلامت روح و جسم، منظم شدن، افزایش تحرک، تناسب اندام و تعادل روح را به دنبال دارد که اسلام نیز به این موارد اهمیت داده اما متاسفانه در جامعه چندان توجهی به این مهم نشده است.

وی در خصوص گردهمایی بانوان، پوشیدن لباس شاد و شادی کردن منطبق بر شئوات اسلامی، گفت: این امر مانعی ندارد، اسلام با بی بندباری ولنگاری مخالف است.

بهره گیری از ظرفیت‌های هر منطقه در کنار استفاده از روش‌های علمی‌برای ایجاد نشاط اجتماعی ضروری است. ارتقای فرهنگ ورزش در جامعه یکی از مهمترین از عامل‌ها در ایجاد نشاط اجتماعی است که این مهم باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

ایجاد نشاط و شادابی در استان‌ها به ویژه استان‌های محروم از جمله چهارمحال و بختیاری زمینه ساز ارتقای سلامت مردم این مناطق است که باید مورد توجه بیشتر مسئولان قرار گیرد.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند