امکان حفظ حقوق تامین اجتماعی ایرانیان شاغل در خارج از کشور

دسامبر 6, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید حسن زاده معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل تامین اجتماعی اتباع با بیان این موضوع اظهار داشت: جابه جایی نیروی کار بین کشورها ناشی از تفاوت‌های اقتصادی و شرایط زندگی و تلاش برای یافتن فرصت‌های شغلی مناسب و با درآمدهای بالا و شکل گیری جریان فزاینده این قبیل از مهاجرین عمدتاً به سمت کشورهای توسعه یافته به دلیل سالمند شدن جمعیت و کاهش نرخ باروری در این کشورها همواره وجود داشته و از جمله خصوصیات بازار کار پویا قلمداد می‌شود.

وی بیان کرد: جمعیت کثیری از هموطنان در سراسر دنیا در قالب نیروی کار، دانشجو و دانش آموز با والدین، مستمری بگیر با توزیع سنی متفاوت و در طیف گسترده ای از کشورهای برخوردار، کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس و … پراکنده هستند و از این تعداد بالغ بر ۵۰ درصد در آمریکای شمالی، ۱۶ درصد در کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس و حدود ۲۸ درصد در کشورهای اروپایی حضور دارند.

وی افزود: همسو با افزایش روند مهاجرت، نیازهای تامین اجتماعی آنان به ویژه درخصوص کارگران و نیروی کار اعزامی‌به خارج از کشور و ضرورت حفظ استاندارد زندگی و حمایت و پشتیبانی آنان در برابر مخاطرات گوناگون اعم از حوادث، بیماری، سالمندی، ازکارافتادگی و … در دوران اشتغال و پس از آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود. در این راستا به منظور حمایت و حفظ حقوق تامین اجتماعی ایرانیان شاغل در خارج از کشور اقداماتی از سوی سازمان تامین اجتماعی با توجه به نوع و ماهیت شغل هموطنان اجرایی شده است.

معاون بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی افزود: در حال حاضر تمام ایرانیان خارج از کشور مطابق با مقررات بیمه ایرانیان خارج از کشور مصوب سال ۱۳۹۳ می‌توانند اقدام به شروع بیمه پردازی یا تکمیل سوابق بیمه ای خود کنند. بر این اساس کلیه متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۰ سال سن، بدون نیاز به داشتن سابقه بیمه پردازی قبلی می‌توانند با انتخاب نرخ حق بیمه ۱۴ درصد (بازنشستگی و بازماندگان) یا نرخ حق بیمه ۱۸ درصد (مستمری بازنشستگی، بازماندگان و ازکارافتادگی) نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند. این افراد همچنین در صورت تمایل می‌توانند با پرداخت سهم درمان به میزان ۹درصد دستمزد تعیین شده علاوه بر نرخ‌های حق بیمه پیشگفت از خدمات درمانی در داخل کشور نیز بهره مند شوند. بدین منظور هموطنان خارج از کشور می‌توانند با مراجعه حضوری خود یا وکیل قانونی آنها به شعب سراسر کشور یا مراجعه به کارگزاران رسمی‌برون مرزی تأمین اجتماعی در اقصی نقاط جهان و یا ارائه درخواست از طریق سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور در سایت اداره کل تامین اجتماعی اتباع به نشانیmss.tamin.ir اقدام کنند. در حال حاضر ۲۸ کارگزار برون مرزی در ۱۹ کشور جهان فعال است و آماده خدمت رسانی و پاسخگویی به هموطنان خارج از کشور هستند.

حسن زاده در ادامه خاطر نشان کرد: علاوه بر مقررات مذکور، تمامی‌شاغلین ایرانی دارای گواهینامه شغلی که در ارتباط با اجرای قراردادهای صدور خدمات فنی و مهندسی توسط کارفرما به خارج از کشور اعزام می‌شوند، در اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و طبق ساز و کارهای تعیین شده همانند کارگران داخل کشور با ماهیت اجباری از طریق دفتر مرکزی شرکت‌های اعزام کننده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند. در خصوص حوادث شغلی کارگران مزبور نیز کارفرمای مربوطه مکلف است تمامی‌حوادث ناشی از کار این قبیل بیمه شدگان را سریعاً و در مهلت مقرر قانونی به صورت کتبی به همراه مدارک مرتبط به شعبه تأمین اجتماعی ذیربط ارائه کند.

وی در خاتمه تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی در راستای ماموریت‌ها و اهداف اجتماعی خود و با توجه به وجود تفاوت در نظام‌های مختلف تأمین اجتماعی بین کشورها به منظور جلوگیری از تضییع حقوق نیروی کار ایرانی در سایر کشورها، انعقاد توافقنامه تأمین اجتماعی را با برخی کشورها از جمله ترکیه در دستور کار خود دارد.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب
آینده مالی را با بیمه عمر تأمین کنیم

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  یکی از ابعاد اصلی زندگی هر شخص، بعد اقتصادی است. یعنی خیلی از اهدافی که در زندگی قصد رسیدن به آن‌ها را داریم، باید برای رسیدن به آن هزینه مالی کنیم. چه برای خودمان و چه برای عزیزانمان. حال اگر سرپرست خانواده هم باشید و مسئولیت سایر اعضای خانواده یا عزیزان …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند