امتناع برخی کارفرمایان در ارائه نسخه قرارداد به نیروی کار

دسامبر 8, 2019اخبار روز بیمه

به گزارش خبرنگار مهر، ماده ۱۰ قانون کار به محتوای اجباری مفاد قرارداد با نیروی کار اشاره دارد. در این ماده صراحتا تاکید شده، «در مواردی که قرارداد کار کتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم می‌گردد که یک نسخه از آن به اداره کار محل و یک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی‌کار و در کارگاه‌های فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار می‌گیرد.»

به رغم تاکید و صراحت قانون کار به ارائه یک نسخه از قرارداد به نیروی کار هنگام عقد قرارداد کاری، اما گزارشات میدانی نشان می‌دهد، بسیاری از کارفرمایان از اجرای این بند قانونی تخطی می‌کنند.

این موضع باعث شده تا حتی نیروی کار پس از اخراج بدون توجیه از سوی کارفرمایان، برای پیگیری موضوع در محاکم با مشکل مواجه شوند و عملا سندی برای اثبات اظهارات خود نداشته باشند.

یکی از مواردی که کارگران در فرایند آن با مشکل مواجه می‌شوند، در خواست برای دریافت مقرری بیمه بیکاری است. بر اساس قانون بیمه بیکاری فردی که بدون میل و اختیار خود بیکار شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهد شد؛ اما بسیاری از کارفرمایان با تغییر شرایط کاری عرصه را بر نیروی کار تنگ می‌کنند تا کارگر مجبور به ترک کار شود. 

اما شرط قانون گذار برای پرداخت بیمه بیکاری به کارگر بیکار شده این است که فرد بیکار در صورتی می‌تواند از مزایای بیمه بیکاری منتفع شود که از واحد کار خود معرفی کتبی مبنی اشتغال در آن واحد دریافت و اداره کار ارائه دهد. متاسفانه بسیاری از کارفرمایان به دلیل خصومت با نیروی کار معرفی نامه کتبی صادر نمی‌کنند. 

ضمن اینکه در مواردی ارتباطات زیاد کارفرمایان با مدیران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان باعث شده تا دادخواست نیروی کار به نتیجه نرسد؛ در این شرایط نیز عملا دست نیروی کار به دلیل نداشتن نسخه ای از قرارداد به جایی بند نمی‌شود و درگیر فرایند بروکراتیک اداری می‌شود. 

در عین حال بر اساس آمارهای رسمی‌ارائه شده از سوی مسئولان تعداد کل  مقرری بگیران بیمه بیکاری با کاهش ۳ درصدی از  ۲۶۳ هزار نفر در شهریور به ۲۵۵ هزار نفر در مهرماه کاهش پیدا کرده است و این را به منزله کاهش جمعیت بیکار تلقی می‌کنند.

این آمار در حالی ارائه می‌شود که کاهش آمار مقرری بگیران لزوما به معنای کاهش جمعیت بیکار نیست، بلکه فرایند بروکراتیک دریافت بیمه بیکاری و عدم ارائه معرفی نامه از سوی برخی کارفرمایان باعث شده تا بسیاری از کارفرمایانی که بدون میل و اراده خود بیکار می‌شوند، از مزایای دریافت مقرری بیمه بیکاری محروم شوند.

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بیمه پاسارگاد؛ بالاترین شرکت از لحاظ سهام بیمه ای
تازه های اخبار بیمه؛ بیمه پاسارگاد در صدر سهام شرکت های بیمه ای

آگوست 12, 20200پسندیدناخبار روز بیمه , بیمه عمر

اخبار بیمه را با اخبار بیمه پاسارگاد در تیرماه ۹۹ آغاز می‌کنیم. سهامداران شرکت بیمه پاسارگاد از سرمایه گذاری‌های خود در سهام این مجموعه طی معاملات تیر ماه امسال بازار سرمایه حدود ۸۲ درصد سود دریافت کردند.

ادامه مطلب
هنرمندان از پرداخت حق بیمه سه ماهه خود معاف هستند

می 9, 20200پسندیدناخبار روز بیمه,

ایسنا/زنجان مسئول صندوق اعتباری هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان زنجان، از معافیت پرداخت حق بیمه سه ماهه امسال هنرمندان خبر داد و گفت: در رابطه با افرادی که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند نیز، تصمیماتی اتخاذ می‌شود. مقایسه انواع بیمه‌های عمر با جزییات کامل

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند