افزایش سطح زیر کشت کلزا در بروجرد؛ کشاورزان محصول خود را بیمه کنند

اکتبر 15, 2019اخبار روز بیمه

عبدالحسین آریافر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد اظهارداشت: شرایط خوبی برای کشت دانه روغنی کلزا در بروجرد داریم و امسال سطح زیر کشت این محصول استراتژیکی و مهم نسبت به سال گذشته رشد بسزایی داشته است.

وی با اشاره به این که دولت کشاورزان را برای کشت این محصول تشویق و ترغیب می‌کند افزود: دولت تولید کنندگان و کشاورزان را حمایت کرده و قیمت تضمینی که می‌دهد سبب می‌شود کشاورز با آسودگی خاطر به کشت این دانه با ارزش بپردازد.

رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بروجرد عنوان کرد: دولت پس از برداشت این محصول را با قیمت مناسب از کشاورزان خریداری می‌کند و این آیتم ویژه و مزیت مهم کلزا ست.

وی بیان کرد: حمایت‌های دولت تنها مربوط به زمان برداشت نیست و برای این منظور وام‌ها وتسهیلاتی هم در نظر گرفته شده وهمچنین بیمه کردن این محصول است که دولت دو سوم بیمه و کشاورز یک سوم بیمه را پرداخت می‌کند.

آریافر گفت: محصولی که در اثر عوامل طبیعی یا مشکلات آب و هوایی، سرمازدگی، سیل و آفت بیمه باشد به نفع کشاورز است و از این بابت سود می‌برد. در ضمن کلیه کودهای شیمیایی مصرفی و نحوه استفاده آن در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات کشور ما در بحث روغن مصرفی وابستگی ۹۰ درصدی به واردات آن است اظهار داشت: می‌توان با کشت گیاه کلزا مشکل واردات روغن را از بین برد؛ کشت گیاه کلزا مقرون به صرفه است و هزینه‌های کمی‌برای تولید می‌خواهد.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بروجرد ضمن اشاره به سیل امسال در لرستان و آبگرفتگی برخی از مزارع کشاورزی افزود: سیل سبب ضرر و زیان به کشاورزان شد آن دسته از عزیزان که بیمه بودند توانستد از طریق بیمه مشکلات پیش آمده را حل کنند اما مابقی نتوانستند از این بیمه بهره‌ای ببرند.

وی عنوان کرد: اکنون اگر کشاورزی هنوز نتوانسته زمین و محصولش را بیمه کند تا ۳۰ مهر سال ۹۸ می‌تواند اقدام کند چرا که بعد از این تاریخ صندوق حمایتی بیمه زیر بارهرگونه ضرر و زیان کشاورز نخواهد رفت و چتر حمایتی بیمه شامل کسانی می‌شود که حق بیمه خود را به طور کامل پرداخت کنند یعنی مبلغ ۱۳۱ هزار تومان برای هر هکتار که رقم زیاد و بالایی نیست.

آریافر بیان کرد: کشاورزان پیش ورز ما هرساله خودشان اقدام به کاشت کرده و در این زمینه آموزش‌های تخصصی را دیده‌اند و به فنون کاشت و برداشت هم آگاه هستند. برای کشت کلزا باید شخم زدن زمین و دیسک کردن آن را مد نظر داشته و برای آماده سازی از دستگاه‌های مجهز استفاده کرد، چون دانه باید اجازه رشد و قد کشیدن از خاک را داشته باشد.

وی گفت: کشت این محصول در بروجرد باید تا شهریور تمام و تا هفته اول مهر نیز کار آبیاری انجام شده باشد.این گیاه به قدری حساس است که با کوچکترین سوزی دچار عارضه سرمازدگی می‌شود.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بروجرد تاکید کرد: از بین بردن علف‌های هرز در این مزارع مهم است.معمولا این کشت را بعد از برداشت گندم وجو انجام می‌دهند و علف‌های هرز این محصول گندم و جو است که مواد غنی خاک را تغذیه می‌کند و اجازه رشد به گیاه کلزا نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: کارشناسان دفع آفات با آموزش‌های تخصصی که به‌صورت عملی به کشاورزان داده‌اند آنها را طوری توجیه می‌کنند که سموم دفع آفت فقط علف هرز را از بین می‌برد و هیچ مشکلی برای محصول اصلی ایجاد نمی‌کند.

آریا فر ضمن اشاره به مزایای کشت گیاه کلزا وکوتاه مدت بودن فصل کشت و برداشت آن  گفت: در یک پروسه زمانی مناسب و با برنامه‌ریزی می‌شود در سه فصل مناسب از زمین کشاورزی بهره‌برداری کرد معمولا بعد از برداشت این گیاه نیز ذرت می‌کارند.

وی با بیان اینکه کلزا گیاهی‌ست که هزینه‌های چندانی برای کشاورز ندارد و نیاز به آبیاری کمی‌دارد  اظهارداشت: برداشت کاملا مکانیزه و توسط کمباین‌هایی انجام می‌شود که ریزش کمتری دارد و لازم است این ماشین توسط کارشناسان فنی معاینه فنی شود.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بروجرد  با اشاره به اینکه از تفاله گیاه کلزا در موارد صنعتی استفاده می‌شود افزود: کلزا قیمت بالایی دارد ولی در بین مردم پر طرفدار است، روغن آن سالم ومساعد برای منطقه ما  است.

انتهای پیام/ز

مشاوره رایگان اینترنتی بیمه عمر


پست های مرتبط

بررسی بیمه های عمر پاسارگاد و نوین
مقایسه شرایط بیمه عمر پاسارگاد و بیمه عمر نوین

جولای 19, 20200پسندیدنبیمه عمر,

یکی از پرسشهای متداول متقاضیان خرید بیمه عمر، این است که مزایای بیمه عمر در کدام بیمه بیشتر است؟ جهت پاسخ به این سؤال باید شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و مقایسه گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط بیمه عمر پاسارگاد را با شرایط بیمه عمر نوین مقایسه نماییم.

ادامه مطلب
مقایسه بیمه عمر «پاسارگاد» و بیمه عمر «سامان»

ژوئن 23, 20200پسندیدنبیمه عمر

یکی از مهم­ترین پرسش­هایی که همواره برای بیمه ­گذاران و مشتریان و متقاضیان بیمه­‌های عمر و سرمایه­ گذاری مطرح است، این است که کدام بیمه عمر را باید انتخاب کنند و کدام بیمه عمر شرایط بهتری دارد. جهت پاسخ به این سؤال لازم است شرایط بیمه‌های مختلف تشریح و با یکدیگر مقایسه گردد. بدین منظور …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند